gazeteciler-gozaltı

Polisler, darp ederek gözaltına aldıkları gazetecilere dava açtı

Van’ın Erciş ilçesinde kelepçelenip darp edilerek gözaltına alınan ve ikisi tutuklanarak cezaevine gönderilen gazeteciler hakkında polisler tarafından ‘mukavemet’ gerekçesiyle dava açıldı. Gazeteciler hakkında 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

imc tv muhabiri Bekir Güneş ile şu an tutuklu bulunan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri İdris Yılmaz ve JİNHA muhabiri Vildan Atmaca, yine İdris Yılmaz’ın kardeşi Ömer Yılmaz ve Ruşen Takva hakkında dava açıldı.

Gazeteciler hakkında Erciş Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 4 polis dava açtı.

Polisler, gazetecilerin 13 Kasım’da İdris Yılmaz’ın gözaltına alınması sırasında ‘kendilerine direndiklerini ve mukavemet ettiklerini’ gerekçe gösterdi.

İlk duruşma 26 Ocak’ta

Erciş Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan davanın ilk duruşması 26 Ocak’ta görülecek.

Gazeteciler hakkında 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor; savcılık ayrıca gazetecilerin ‘birden çok kişiye mukavemet ettikleri’ gerekçesiyle bu cezanın artırılmasını talep ediyor.

‘İddianame polislerin ifadeleri esas alınarak hazırlandı’

Van Baro Başkanı Murat Timur, konuyla ilgili olarak, iddianamenin gazetecilerin ifadesi alınmadan polislerin ifadeleri esas alınarak hızlı bir şekilde hazırlandığını belirtirken, “Cezaevindeki iki gazetecinin henüz iddianamesi ve mahkemeleri ile ilgili hiçbir gelişme bulunmazken, dışarıdaki gazeteciler hakkında hızlıca iddianame hazırlanması doğru değil,” dedi.

Ne olmuştu?

Bekir Güneş ve diğer gazeteciler 13 Kasım’da DİHA muhabiri İdris Yılmaz’ı gözaltına almaya çalışan sivil polislere kimlik sormuş ancak polisler havaya ateş açarak, Yılmaz ile birlikte kimlik soran diğer gazetecileri darp ederek gözaltına almıştı.

Erciş Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde 9 saatlik gözaltının ardından Bekir Güneş, Ruşen Takva ve Ömer Yılmaz ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılırken İdris Yılmaz ve Vildan Atmaca tutuklanmışlardı.

Bu habere de bakabilirisiniz

mevlüt-çavuşoğlu

Çavuşoğlu: Suriye için üçlü bir mekanizma kuruyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ziyaretini değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüşmede Suriye krizine yönelik kararlar alındığını …