Ukrayna’da gerginlik tırmanıyor

Ukrayna’da gerginlik tırmanıyor

Ukrayna’da Güvenlik güçleriyle Rusya yanlıları arasında çıkan çatışmalarda can kayıpları yaşandı. Kente yönelik anti-terör operasyonu hazırlığı yapan Kiev yönetimi Rus yanlılarına 09.00′a kadar süre verdiğini açıkladı. BM ise gelişmeler üzerine acil toplandı. Rusya ‘güç kullanma’ uyarısında bulundu.

Ukrayna’da gerilim tırmanıyor. Kiev yönetimi, ülkenin doğusunda devlet kurumlarını ele geçiren Rusya yanlılarına karşı operasyon başlattı. Çatışmalarda iki tarafta da can kayıpları yaşandığı gelen bilgiler arasında.

Rus yanlıları Slavyansk kentindeki polis merkezini ele geçirmiş, kentin girişine de barikat kurmuşlardı. Ukrayna’nın doğusundaki en az 4 kentte daha bazı polis karakolları ve resmi binaları Rus yanlılarınca ele geçirilmiş durumda.

09.00′a kadar süre

Öte yandan Ukrayna yönetiminin de silahlı gruplara karşı sert bir müdahale hazırlığında olduğu belirtildi. Devlet Başkanvekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov ordunun da katılımıyla geniş çaplı bir anti-terör operasyonu başlatılacağını açıkladı.

Rusya yanlılarına sabah 09.00′a kadar süre verildi. Kent halkından evlerinden çıkmamaları ve şehir merkezine gitmemeleri istendi.

Yaşananlardan Rusya’yı sorumlu tuttan Turçinov, Moskova’nın Kiev’e karşı savaş yürüttüğünü söyledi. Kremlin ise operasyon kararının suç olduğunu belirtti.

Rus Dışişleri Bakanlığı’ndan karşı açıklama

Turçinov’un açıklamasını Rus Dışişleri Bakanlığı’nın karşı açıklaması takip etti. Moskova Kiev’in orduyu mobilize etme duyurusunun “suç işleme emri” olduğunu savundu. Batı’nın ittifak kurduğu Ukrayna hükümetini kontrol altına alması gerektiğini söyledi. Açıklamada, “Ukrayna’da sivil savaşı önlemek artık Batı’nın sorumluluğunda” ifadesi kullanıldı.

BM acil toplandı

Gelişmelerin ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ilerleyen saatlerde Ukrayna konusunda acil toplandı.Ancak toplantıda uzlaşma sağlanamadı.

Rusya, Ukrayna’yı ülkenin doğusunda güç kullanmaması konusunda uyardı. Toplantıda Rusya’nın BM Elçisi, Kiev yönetimine ‘hakiki bir dialog’ başlatma çağrısında bulundu. Ukrayna temsilcisi ise Rusya’yı ülkenin doğusunda yapay bir kriz yaratmakla suçladı.

 

Flipboarda Ekle.