Son Haberler

“Komutan saldırın dedi”

Rize’nin İkizdere ilçesinde HES protestosu müdahalesinde jandarma şiddetine maruz kalan Havva Bir İMC TV’ye açıklamalarda bulundu. Havva Bir, müdahale esnasında komutanın saldırın dediğin söyledi. 

İMC TV’nin dün gece manşetten yayımladığı jandarma şiddetini Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında gündeme getirmişti.

Kılıçdaroğlu grup toplantısında “Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni teröristi başörtülü bir Anadolu kadını. Rize İkizdere ilçesinden. Bu Anadolu kadınının başına neler geldi onu anlatacağım. İkizdere Şimşirli köyünde HES yapılıyor. Sular kesiliyor. Kadınlar suyumuzu kesmeyin deyip yolun kenarında oturuyorlar. Bunu haber yapan Birgün gazetesine de gerçekten teşekkürlerimi sunuyorum. Köyünün suyuna sahip çıkmak istiyor cop var mı var, dayak var mı var. Bunlara direnmek hepimizin görevidir. O zaman bütün Anadolu kadınlarına sesleniyorum. Havva’nın başına gelen yarın sizin başınıza da gelebilir. O zaman bir diktatör bozuntusuna karşı ortak mücadele edeceğiz. Dayak var, sopa var. Hiç çıkıp demiyor benim başörtülü bacıma saldırdılar. Başbakan kendisi gibi düşüneni dost, diğerlerini düşman görüyor. Çoğu gazete bunu haber yapmadı. Niye? Recep Tayyip Erdoğan üzülür diye. Haksızlıklara karşı hep beraber direneceğiz. Umudu yitirmeyeceğiz. Örneğini Yalova’da gördük” açıklamalarını yapmıştı.

Rize’nin İkizdere ilçesinde Hidro Elektrik Santrali (HES) protestosu müdahalesinde jandarma şiddetine maruz kalan Havva Bir İMC TV’de Banu Güven’in sunduğu Artı Haber’de açıklamalarda bulundu.

Jandarma şiddetine maruz kalan Havva Bir şirketin uygunsuz patlatma yaptığı için protesto ettiklerini ve jandarmanın beklenmeyen bir müdahalede bulunduğunu vurguladı.

Bir, 80 yaşında kadınların bulunduğu topluluğa saldırı yapıldığını belirtti. Müdahaleyi 100 jandarmanın yaptığını ve doğrudan saldırının yapıldığını söyleyen Bir komutanın saldırı emri verdiğini vurguladı.

Ne olmuştu?

Rize’nin İkizdere ilçesi Şimşirli Vadisi’nde yapılan HES projesine karşı çıkan köylülere jandarma müdahalesi sonucu 25 kişi yaralanmış 6 kişi gözaltına alınmıştı. Şimşirli kadınları HES şirketinin vadide Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporuna aykırı hareket ettiği gerekçesiyle oturma eylemine başlamıştı.

Flipboarda Ekle.