Son Haberler
Çocukları PKK’ye katılan aileler Diyarbakır Valiliği’ne yürüdü

Çocukları PKK’ye katılan aileler Diyarbakır Valiliği’ne yürüdü

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapan aileler, Diyarbakır Valiliği’ne yürüdü ve Başbakan Erdoğan’a “çözüm için adım at” çağrısı yaptı.

PKK’nin çocuklarını kaçırdığı iddiasıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemi yapan aileler, Diyarbakır Valiliği’ne yürüdü.

Valilik önünde aileler adına açıklama yapan Hatice Eren, günlerdir sürdürdükleri eylemlerinin anlam bulması adına, bugün sürecin diğer muhatabı olan hükümete seslenmek için valiliğe yürüdüklerini söyledi.

Eren, silahların sustuğu bu dönemin, bir an önce çocuklarına kavuşabilecekleri bir sürece evirilmesini istediklerini dile getirdi. Bu sebeple hükümete seslendiklerini vurgulayan Eren, barış süreci denilen atmosferin, kamuoyuna yansıyan somut ve pratik bir karşılığı olmadığını söyledi.

Eren, barış sürecinin sadece silahların susması anlamına gelmediğini, sürecin, savaşan öznelerin herhangi bir yasal engel olmadan sağ salim evlerine dönmeleri ve haklı talepleri karşılandığı takdirde anlamlı olacağını kaydetti.

Hükümete süreci hızlandırması ve acilen pratik boyuta taşınması çağrısı yapan Eren, şöyle konuştu:

“Başbakan’a sesleniyoruz. Bu acılı sesimize kulak verin. Evlatlarımızın biran önce dönmesini ve döndükleri zaman herhangi bir yasal engel ile karşılaşmamasını sağlayacak düzenlemelerin yapılması için yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Barış, adalet ve demokrasi söyleminin ete kemiğe bürünmesini sağlayacak tüm vicdanlara sesleniyoruz.”

“Çocuklarımız kaçırılmadı”

Çocuklarının kamuoyunda yazılıp çizildiği gibi kaçırılmadığını belirten Eren, asker annelerine de seslendi.

Eren, asker annelerini, kalıcı çözüm için kendi bölgelerindeki muhatapları harekete geçirecek eylemler yapmaya, zorunlu askerliğin kaldırılması için seslerini yükseltmeye çağırdı.

Aileler açıklamanın ardından tekrar belediye önüne geçti. Aileler, eylemlerini yarından itibaren Dağ Kapı Meydanı’nda sürdüreceklerini duyurdu.

 

Flipboarda Ekle.