PKK’ye katılacağı iddia edilen dört çocuk bulundu

PKK’ye katılacağı iddia edilen dört çocuk bulundu

Şırnak ve Hakkari’de aralarında Diyarbakır’da oturma eylemi yapan ailelerin çocuklarının da olduğu iddia edilen 4 çocuğun bulunduğu ve ailelerine teslim edildiği belirtildi.

Şırnak ve Hakkari’de aralarında Diyarbakır’da oturma eylemi yapan ailelerin çocuklarının da olduğu iddia edilen dört kişi güvenlik güçlerince bulunduğu öne sürüldü.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde PKK’ye yakın zamanda katıldığı belirtilen 14 yaşındaki M.E., iddiaya göre örgütten kaçarak ailesinin yanına gitti. Ailesi çocuğu güvenlik güçlerine götürdü. İfade veren M.E. serbest bırakıldı.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde de dağa gideceği iddia edilen 3 kız çocuğunun da yapılan operasyon sonucu bulunduğu ve emniyette ifadeleri alındığı belirtildi.

S.B., Z.T. ve F.K’nin Cumhuriyet Savcısı tarafından ifadelerine baş vuruldu. Yaklaşık 4 saat boyunca ifadeleri alınan 3 kişi daha sonra yoğun güvenlik önlemleri altında adliyeden çıkarıldı.  Polis gözetiminde tutulan çocukların bu sabah ailelerine teslim edildiği açıklandı.

Ne olmuştu?

* 19 Mayıs günü çocukları PKK’ye katılan birkaç aile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin önünde çocuklarının geri getirilmesi için çağrıda bulundu.

* 20 Mayıs’tan itibaren Aileler Belediye önünde oturma eylemi yapmaya başladı. AK Parti milletvekilleri Oya Eronat ve Mine Lök Beyaz da eyleme destek verdi.

* 27 Mayıs günü Başbakan Erdoğan partisinin grup toplantısında aileleri selamladığını söyleyerek basının bu aileleri ön plana çıkarmasını istedi. HDP ve BDP’ye seslenen Erdoğan, “Gidip o evlatları alıp geleceksiniz, alıp gelmezseniz bizim B ve C planlarımız devreye girer” dedi.

* Başbakan Erdoğan’ın açıklaması üzerine PKK’nin silahlı kanadından da bir açıklama geldi. Açıklamada “çocukların kaçırıldığı” yönündeki iddiaların psikolojik savaş ürünü olduğu vurgusu yapıldı. Açıklamada 18 yaşından küçüklerin savaştırılmadığı belirtildi.

* Demirtaş, çocuklarını PKK’nin kaçırdığını iddia eden ailelerle görüştü.

* 29 Mayıs günü KCK’den bir açıklama yapıldı. KCK açıklamasında MİT’in çocukları PKK’ye katılan aileleri kışkırttığı ifade edildi.  KCK açıklamasında, AK Parti ve devletin çözümsüzlük dışında A, B, C planı olmadığını belirterek “kışkırtılan” aileleri AK Parti merkezlerine yürümeye çağırdı.

* Barış Anneleri ve Din Alimleri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (DİAYDER) yöneticilerinden oluşan bir heyet de 4 Haziran günü oturma eylemi yapan aileleri ziyaret etti.

* Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapan aileler, dün Diyarbakır Valiliği’ne yürüdü ve Başbakan Erdoğan’a “çözüm için adım at” çağrısı yaptı.

Flipboarda Ekle.