“IŞİD öfkeyle büyüyen bir tehdit, Sünniler dışlanmasa öfke birikmezdi”

“IŞİD öfkeyle büyüyen bir tehdit, Sünniler dışlanmasa öfke birikmezdi”

Dışişleri Bakanı Davutoğlu,  IŞİD’in, çoğunlukla dışlanmış Sünni Araplardan oluştuğunu ve onların öfkesinin dışa vurumu olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) “Öfkeler, dışlanmalar, hakaretler bir anda geniş bir cephede geniş bir reaksiyon doğurdu. Irak’ta Sünni Araplar dışlanmamış olsaydı süreçten böyle bir öfke birikmesi olmazdı” dedi.

NTV yayınına katılan Davutoğlu, “IŞİD dediğimiz yapı radikal, terörize gibi bir yapı olarak görülebilir. Ama oraya katılanlar arasında Türkler, Araplar, Kürtler vardır. Oradaki yapı, daha önceki hoşnutsuzluklar, öfkeler büyük bir cephede geniş bir reaksiyon doğurdu” dedi.

Davutoğlu’nun açıklamalarında satır başları şöyle:

“Başbakanımızın talimatıyla ilgili kurumlarımızın Milli Savunma Bakanımız, Genelkurmay Başkanlığımız, MİT Müsteşarımız ve İçişleri Bakanlığımız birlikte bir değerlendirme toplantısına ihtiyaç duyuldu. Bu sabah yapılan toplantıda temelde Irak ve Suriye’de değişen durum çerçevesinde Türkiye’nin sınır boylarındaki güvenlik sorunları da dahil olmak üzere alandaki değişimlerin ritmini tutmak, onlarla ilgili gelişmeleri takip etmek ve alınabilecek tedbirleri etkin şekilde almak. Belki yarın başbakanımız uygun görürse bu toplantıda aldığımız temel konularda değerlendirmelerimizi ele alacağız.

Şengal saldırıları

“Şırnak Valimizle konuştum, bazı Yezidilerin Türk sınırına doğru geldikleri ve alınmadıklarına dair bize bilgi geldi. Süratle harekete geçtik, hemen valimizi aradım. Tek bir Yezidi ve Hıristiyan kapıda bekliyor değil. Şu anda Irak’ta insani operasyon yürüten tek ülke Türkiye. AFAD çok ciddi bir yardım paketini Kuzey Irak’a aktardı ve Irak helikopterleriyle Sincar dağlarına atıldı. Güvenlik tehditleri altında 10 bin kişilik kampı Duhok civarına almayı düşünüyoruz. Dün iki milletvekilimiz arayınca Şırnak’tan öyle bir hava yayılmış ki Yezidileri Türkiye dışlıyor gibi. Halbuki tam tersi, normal yollarla girenler girmiş akrabalarının yanlarına gelenlere yardımcı oluyoruz. Orada kamplar kurarak insanları yaşadıkları yerden uzak bir alana çekmemek amacımız. Şu ana kadar Türkmenlere yüzlerce TIR yardım gitti.

‘Dışlanmamış olsalardı…!’

“Irak ve Suriye devletinin devlet aklının belli bir mezhebe, etnisiteye dayalı olmaktan çıkması asıl olan. IŞİD’e katılan kitlelerin ki Türkmenler ciddi çoğunluktadır içinde, Kürtler vardır, Sünni Araplar vardır, bunu bilmek lazım. Onların temel şeyi ilerleyen bir güç var burada daha önceki öfkeler, dışlanmalar, hakaretler bir anda geniş bir cephede geniş bir reaksiyon doğurdu. Irak’ta bizim her zaman tavsiye ettiğimiz gibi Sünni Araplar dışlanmamış olsaydı süreçten böyle bir öfke birikmesi olmazdı.

‘Bir öfke birikmesi var’

“Burada devlet aklı eksikliği, devlet kimliği eksikliği var. Yakın zamana kadar IŞİD bu gücü nereden buluyor aklı hakimdi. Bir öfke birikmesi var. Yabancı savaşçılar var denildi, mutlaka vardır. Baktığımızda en büyük kitlesel taban öfkeyle merkezden devletten kopmuş kitlelerden geliyor, Sünni Arap aşiretlerden geliyor. Asıl silahlar da rejimden alınan silahlar. Ya Suriye rejiminden alıyor ya da bir ordu 60 bin kişilik bir ordu Musul’u terk ediyorsa o terk ettiği yere de 10 milyar dolarlık Amerikan en sofistike silahlar, araçlar bırakıp gidiyorsa onlardan birinin eline geçiyorsa aslında dolaylı olarak o güce Irak merkezi hükümeti ve Amerika istemeyerek olsa da silah aktarmış gibi oluyor. Silah bırakılır mı?

“Bu sürecin içinde olayların gelişimini doğru okumak lazım. Bunu görmeyip ‘IŞİD Türkiye’den destek alıyor’ diyenler ya kördürler ya da vicdansızdırlar. Hele Türkiye’de biri söylüyorsa haindir. Bu ülkeye cumhurbaşkanı adayı olan bir insan nasıl ülkesini uluslararası alanda itham edecek bir pozisyonda durabilir.”

Flipboarda Ekle.