Lice’de Kürtçe eğitim verecek okula yıkım operasyonu
Arşiv

Lice’de Kürtçe eğitim verecek okula yıkım operasyonu

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde köylülerce Kürtçe eğitim verilmek amacıyla yapılan okulu yıkmak için askerler tarafından operasyon başlatıldı. Köylülerin karşı çıktığı yıkımda, yaşanan kısa süreli çatışmanın ardından askerler geri çekilirken, köylülerin bekleyişi devam ediyor.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde Kürtçe eğitim verilmek amacıyla yapılmakta olan okula askerlerin gelmesi üzerine köylülerle askerler arasında çatışma yaşandı.

Dicle Haber Ajansı’nın haberine göre Lice Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan kararın ardından Kerwas (Yalaza) köyünde yapılan Kürtçe okulu yıkmak için askeri operasyon başlatıldı.

Sabah saatlerinde içerisinde Özel Harekat Timleri’nin de bulunduğu yüzlerce asker, 30 zırhlı araçtan oluşan konvoyla köye doğru hareket etti.

Okulun yıkılmasına karşı çıkan köylüler askerin geçişini engellemek için köyün girişinde toplandı.

Köylülerin yıkıma tepki göstermesi üzerine köylüler ile askerler arasında çatışma çıktı.

Çatışmanın ardından askerler geri çekilerek köyle bağlantılı yolları kapattı, köylüler de askerlerin geçişini engellemek üzere köyün girişinde toplandı.

Operasyonun yapıldığı saatlerde köye giriş-çıkış yollarının tamamı askerlerce kapatılırken, geçişlere izin verilmediği belirtiliyor. Ayrıca, Duru Jandarma Karakolu’nun bulunduğu alanda kurulan askeri noktadan da araçların Fisovası’na doğru geçişine izin verilmiyor.

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Yalaza Köyü gençlerinin, Kürtçe eğitim vermek amacıyla yaptığı okulun 15 Eylül’de açılması planlanıyordu. Kürtçe’nin Kirmanci ve Zazaki dillerinde eğitim verilecek okulda, seçmeli dil ise Türkçe ve İngilizce olarak belirlenmişti.

Yalaza Köy Heyeti üyesi Serdar Çelik, Kürtçe eğitim verecek okul için İMC TV’ye değerlendirmelerde bulunmuştu.

kurtce-egitim

Okulun inşaat aşamasında çekilmiş bir fotoğrafı

Flipboarda Ekle.