Cizre’de polis ateş açtı, 14 yaşındaki Ümit Kurt hayatını kaybetti

Cizre’de polis ateş açtı, 14 yaşındaki Ümit Kurt hayatını kaybetti

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter367Share on Google+0Share on LinkedIn0Share on TumblrEmail this to someonePrint this page

Cizre’de polisin ateş açması sonucu 14 yaşındaki Ümit Kurt yaşamını yitirdi, 1 kişi yaralandı. Kurt’un cenazesi otopsi işlemi için Diyarbakır’a gönderildi.

Cizre’de 27 Aralık’ta çıkan olayların ardından belediye eşbaşkanları, kaymakam ve emniyet müdürü ile görüşmüş ve mahallede yaşayanları ikna ederek, sokaklardaki hendekleri kapatmıştı.

Bugün onlarca panzer ile Cudi Mahallesi’nin Ziraat Sokağı’na giren polis iddiaya göre sokaktan ateş açtı. 14 yaşındaki Ümit Kurt, kalbine isabet eden tek kurşunla yaşamını yitirdi, Çeli Akça isimli bir kişi ise yaralandı.

Olayla ilgili bilgi veren yerel kaynaklar Kurt’un, polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdiğini öne sürdü. 23 yaşındaki Çeli Akça ise hastanede tedavi altına alındı.

Hayatını kaybeden Kurt’un inşaatta çalıştığı belirtilirken Kurt’un cesedi otopsi için Diyarbakır’a götürüldü.

Olayın duyulmasının ardından Cizre Belediye Başkanı Leyla İmret, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticileri hastane önüne toplandı.

Hastane önünde açıklama yapan DBP Şırnak İl Eş Başkanı Salih Güleç, AK Parti hükümetinin çözüm sürecinin başından bu yana barıştan yana olmadığını belirterek, bazı karanlık güçlerin Kürt halkını provoke etmek istediğini söyledi.

Güleç, Hrant Dink cinayetinin şüphelisi olan dönemin Trabzon Emniyeti İstihbarat Şube Müdürlüğü Amiri olan Ercan Demir’in Cizre’ye atanması ile Cizre halkına göz dağı verilmek istenildiğini de öyledi.

Yapılan konuşmaların ardından yaklaşık 4 saat hastanede bekletilen Kurt’un cenazesi cenaze aracı ile Diyarbakır’a gönderildi.

Flipboarda Ekle.