istiklal_soykırım

Taksim’de 100. yıl anması

1915 Soykırımı’nda yaşamını yitirenler soykırımın 100. yılında binlerce kişi tarafından Taksim’de anıldı. Hayatını kaybedenlerin anısına kırmızı mumların yakıldığı anmada soykırımla yüzleşme çağrısı yapıldı.

Ermeni Soykırımı’nı Anma Platformu öncülüğünde, soykırımın 100’üncü yılı dolayısıyla İstiklal Caddesi’nde bulunan Fransız Konsolosluğu önünde yüzlerce kişinin katılımıyla anma gerçekleştirildi.

Ermenice, Türkçe, Kürtçe ve İngilizce, “100’üncü yılda soykırımla yüzleş” yazılı pankart ile soykırım kurbanlarının fotoğraflarının bulunduğu pankart açılan anmada, yaşamını yitirenler anısına kırmızı mumlar yakıldı.

Sürgün edilen Ermeni aydınları, Hrant Dink ile Sevag Balıkçı’nın fotoğraflarıda taşındı.

Anma, Nor Zartonk öncülüğünde Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen kitlenin konsolosluk önüne yaptıkları yürüyüşün ardından soykırımı sembolleyen 19.15’te başladı.

‘Adalet istiyoruz’

Anmada ilk olarak Ermeni Soykırımı’nı Anma Platformu üyesi ve aynı zamanda soykırım mağduru olan Heghnar Watenpaugh konuştu.

Büyükannesi soykırım mağduru olan Watenpaugh, ailesinin sürgün ile geçen yıllarını ve kayıplarını anlatarak, “Adalet istiyorlar, adalet istiyoruz. Bugün burada dünyanın dört bir yanından inkara karşı durmak için gelmiş olan Ermenilerle birlikteyiz, acılarımızın telafisi ve haklarımızın iadesine yönelik arayışımızda bizlere destek veren Türkiyelilerle birlikteyiz” dedi.

‘Gelin hep birlikte adalet için çalışalım’

Akdeniz’e bakan Hıdırbey köyünde yaşayan ve sürgünü kabul etmeyerek üç çocuğuyla birlikte Musa Dağı’na tırmanan büyükannesi Varter Kojanian’ın soykırımdan bu şekilde kurtulduğunu ve kendisinin de onun sayesinde hayatta olduğunu anlatan Watenpaugh, “Sevgili dostlar; haydi gelin sil baştan başlayalım. Büyük büyükannem gibi hep birlikte dağlarımıza tırmanalım. Bizler için çalan çanları dinleyelim. Gelin hep birlikte adalet için çalışalım” diyerek sözlerini sonlandırdı. Ardından konuşan AGBU Avrupa Temsilcisi Nicolas Tavitian da, soykırımla yüzleşme çağrısı yaptı.

‘Özür dileyin

Ermeni Soykırımı’nı Anma Platformu adına yapılan basın açıklamasını ise platform üyesi Nurcan Kaya okudu.

Konuşmasında yüzleşme vurgusu yapan Kaya, soykırımın 100’üncü yılında yüzleşmenin gerçekleşmesi için yürütülen mücadelenin 1915 yılında katledilen yüz binlerce insana karşı vicdani sorumluluk olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bu yüzleşmenin gerçekleşmesi için çabalamak yanı başımızdan kopartılıp alınan halkların anısını yaşatmak için bir sorumluluktur.

“Yüzleşmenin gerçekleşmesini sağlamak Hrant Dink’e, Sevag Balıkçı’ya, Maritsa Küçük’e olan borcumuzdur. Kendi vicdanımıza karşı olan borcumuzdur” ifadelerini kullandı.

“Şimdi sıra devlette; karşılıklı acılardan söz eden taziyeler değil, özür bekliyoruz. Özür dileyin. 100’üncü yıl yüzleşmek için bir fırsattır, yüzleşin!.”

Bir grubun attığı sloganlar nedeniyle kısa süreli gerginliğin yaşandığı anma, konuşmaların ardından Ermenice ağıtlar eşliğinde sonlandırıldı.

Bu habere de bakabilirisiniz

selahattin-demirtaş

Demirtaş: IŞİD’in sınırdan giriş yaptığına dair ciddi deliller var

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, IŞİD’in Kobani saldırısıyla ilgili olarak “IŞİD’in ...