er-metal-iscileri-23062015

Er Metal işçileri kazandı

Bursa’da dün Er Metal fabrikasında başlayan grevde işçiler işverenle görüşmesi sonucu yüzde 10 zam ve primlerde iyileştirme önerilerini kabul etti.

Bursa’daki Er Metal fabrikası işçileri dün bir kez daha şalter indirerek MESS’in ücret artışı önerisini kabul etmeyeceklerini ilan etmişlerdi. İşçilerin grevi karşısında Er Metal fabrikası yönetimi geri adım attı.

alinteri.org’un haberine göre; Er Metal işçileri, işverenle görüşmelerinde sonucu anlaşarak işbaşı yaptılar. Anlaşmanın ayrıntıları şöyle:

1) İşçi ücretlerine yüzde 10 zam yapılacak.
2) Ocak ayına kadar 3 taksitte işçilere 1000 TL prim verilecek.
3) 2016 yılında her ay 100 TL toplamda 1200 TL prim verilecek.
4) 2017 yılında toplamda 600 TL prim verilecek.

Er Metal işçileri, herhangi bir sendikada örgütlü bulunmuyor. 28 Mayıs akşamı greve giden işçiler saat ücretlerine 2 TL zam yapılmasını, bayram parasında ve ikramiyelerde artış sağlanmasını talep etmişti. Fabrika yönetimi o zaman talepleri kabul ettiğini belirtmiş ve düzenleme yapabilmesi için süre istemişti.

Fakat işçiler dün MESS’in aylık ortalama 100 TL’ye tekabül eden iyileştirme açıklamasından sonra kendilerine verilen sözün tutulması için yeniden greve gitmişti.

Er Metal işçilerinin Bursa’da Bugün haber sitesine yansıyan  tepkilerinde aslında yüzde 10 oranında zam artışını yeterli bulmadıkları, kar oranları hayli yüksek olan fabrikada ortalama yüzde 25 oranında bir zammın şart olduğunu, yıllardır son derece düşük ücretlerle çalıştıkları düşünüldüğünde bunun aslında kaçınılmaz hale geldiğini belirtmişlerdi.

Bu habere de bakabilirisiniz

cin-bayragi-05072015

Çin’den Türkiye’deki protestolara ilişkin açıklama

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua, Türkiye’de yaşanan Çin karşıtı protestolara ilişin açıklama yaparak endişe duyduklarını ...