alan-kurdi-davası

Alan Kurdi davası sonuçlandı

Kobanili Alan Kurdi bebeğin öldüğü faciayla ilgili yargılama sonuçlandı. Sanıklar 4’er yıl 2’şer ay hapis cezasına çarptırıldı.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde Kobanili Alan Kurdi bebek, ağabeyi ve annesinin de aralarında bulunduğu 5 kişinin öldüğü sığınmacı faciasıyla ilgili Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutkulu yargılanan Suriyeli Muwafaka Alabash ve Asem Alfrhad , ’göçmen kaçakçılığı’ suçundan, temyiz yolu açık olmak üzere 4’er yıl 2’şer ay hapis cezasına çarptırıldı.

İki sanık, 35’er yıla kadar ağır hapis cezası istemiyle yargılanıyordu.

Mahkeme heyeti, ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak’ suçundan ise her iki sanığın da beraatlerine karar verdi.

Sanıklar, dava sürecinde Alan Kurdi’nin babası Abdullah Kurdi’yi suçlamıştı.

Ne olmuştu?

2 Eylül’de Bodrum’dan Yunanistan’ın Kos (İstanköy) adasına geçmeye çalışan sığınmacıların botları batmış, 11 kişi hayatını kaybetmiş, 5 kişi de kaybolmuştu.

Hayatını kaybedenler arasında annesi ile ağabeyi de bulan 3 yaşındaki Kobanili Alan Kurdi’nin kıyıya vuran cansız bedeninin fotoğrafı Türkiye ve dünya kamuoyunda geniş yankı uyandırmıştı.

Bu habere de bakabilirisiniz

hdp

Demirtaş, Yüksekdağ ve Beştaş hakkında 5 ayrı iddianame

Dokunulmazlıkları kaldırılan HDP milletvekilleri hakkında art arda davalar açılıyor. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Hdp Eş Genel …