aslı-erdoğan

Aslı Erdoğan’a PEN onur üyeliği

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin tutuklu Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarı Aslı Erdoğan, Danimarka PEN Yazarlar Birliği’nin “Onur üyesi” seçildi.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin tutuklu Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarı Aslı Erdoğan, Danimarka PEN Yazarlar Birliği’nin “Onur üyesi” seçildi.

“Onur üyeliği”ni PEN Danimarka üyeleri, Hanne Marie Svendsen, Connie Bork ve Anne Marie Ejrnæs, Aslı Erdoğan’a yazdıkları mektupla duyurdu.

Mektup şöyle:

“Sayın Aslı Erdoğan

Danimarka PEN’in üyesi olarak sizin Uluslararası PEN Merkez Kurulu tarafından ‘Onur üyesi’ seçildiğinizi söylemek üzere yazıyoruz. Biliyorsunuz, PEN, profesyonel yazarların üye olduğu bir dernek ve Danimarka PEN’in Onur üyesi olarak seçilmeniz sizin davanızı yakından takip ettiğimiz anlamına geliyor.

Tutuklanmanızdaki en derin endişelerimizi dile getirmek istiyoruz ve biz zaten bu endişemizi Türk yetkililere mektup yazarak belirttik. Yetkililere, sizi derhal serbest bırakması gerektiği yönde baskı yaptık. Ve onlara, davanız süresince uluslararası hukuk çerçevesinde yükümlülüklerini yerine getirmeye yönelik acil bir çağrı yaptık.

Ayrıca, sizin muhteşem kitaplarınızı Danimarka’da basılmasına yönelik ciddi bir girişimde bulunduğumuzu da size bildirmek isteriz. Siz, bizi birkaç yıl önce yazınsal bir konu ile ilgili ziyaret etmiştiniz ve biz sizi en kısa zamanda aramızda tekrar görmek istiyoruz.

İyi dileklerimizle.”

Aslı Erdoğan hakkında

Aslı Erdoğan, Özgür Gündem gazetesinin Yayın Danışma Kurulu Üyesi ve köşe yazarı.

1967 doğumlu Erdoğan, Amerikan Robert Lisesi, ardından Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi.

Yüksek lisansını CERN (Conseeil Europeen pour la Recherche Nucleaire)’de hazırladı. Rio de Janeiro’da başladığı fizik doktorasını yarıda bırakarak yazmayı seçti.

1994 ‘te ilk kitabı yayımlandı.

1997’de Deutsche Welle’nin düzenlediğ yarışmada Tahta Kuşlar adlı öyküsüyle birincilik ödülü aldı, bu öykü dokuz dile çevrildi.

Kırmızı Pelerinli Kent romanı Gyldendal Yayınları’nın (Norveç) Marg –omirilik— serisine seçildi. Hayatın Sessizliğinde (2005) Dünya Yayınları tarafından yılın kitabı seçildi.

Hayatın Sessizliğinde’den bir bölüm Piccola Tiyatrosu’nda (Milan) Serra Yılmaz tarafından seslendirildi, dans tiyatrosu ve baleye uyarlandı.

Mahpus adlı öyküsü Fransa’da filme çekildi.

“Mucizevi Mandarin” ile Yunus Nadi Öykü Ödülü’nde üçüncülüğe, “Taş Bina” ile 2010 Sait Faik Hikaye Armağanı’na layık görüldü.

2011’de Lillehammer Festivali’nin ana konuşmasını yaptı. Zürih Şehir Yazarı seçildi (2012).

Son olarak ‘Ord i Grenseland Prisen—Sınırda Sözcükler Ödülü’ ödülünü kazandı.

Ne olmuştu?

İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi 16 Ağustos’ta Özgür Gündem gazetesini “örgüt propagandası” suçlamasıyla “geçici” olarak kapattı.

Gazetenin kapatılmasının ardından polis gazetenin Beyoğlu’ndaki binasına baskın yaparak gözaltılar yaptı.

Baskında o esnada haber takibi yapan İMC TV muhabiri Gülfem Karataş ile kameraman Gökhan Çetin’in olduğu 24 gazeteci gözaltına alındı.

Polis baskınında gözaltına alınan 20’si gazeteci 22 kişi, 18 Ağustos’ta çıkarıldıkları savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Aynı gün (16 Ağustos) gazetenin eski genel yayın yönetmeni ve yazarı olan Eren Keskin, yayıncı, yazar, gazeteci Ragıp Zarakolu ve Filiz Koçali ile gazetenin Yayın Danışma Kurulu Üyesi ve yazarlarından, yazar Aslı Erdoğan’ın evlerine de polis baskın yaptı.

Mahkeme kararıyla kapatılan, binası basılan, çalışanları gözaltına alındıktan sonra gazetenin binası da mühürlendi.

Aslı Erdoğan 19 Ağustos günü tutuklandı. Erdoğan’ın avukatları 24 Ağustos’ta tutukluluğuna itiraz etti. İtiraz, 13 günün ardından 5 Eylül GÜNÜ İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nce reddedildi.

Özgür Gündem gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ile Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya 22 Ağustos’ta tutuklandı.

Gazetenin yayın danışman kurulu üyesi, dilbilimci, yazar Necmiye Alpay da 1 Eylül günü “Silahlı terör örgütüne üye olma” ve “Devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” suçlamalarıyla tutuklandı.

Bu habere de bakabilirisiniz

öhd

ÖHD’li avukatlar tahliye edildi

Özgürlükçü Hukukçular Derneği avukatlarından Ayşe Acinikli ve Ramazan Demir’in de aralarında bulunduğu tüm tutuklu sanıklar …