recep-tayyip-erdoğa

‘Avrupa 200 bin, biz 2 milyondan fazla kişiyi kabul ettik’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa ülkelerinin kabul ettiği mülteci sayısı 200 bin. Biz iki milyonu aşkın kişiyi kabul ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, B20 Konferansı açılışında konuştu.

Erdoğan konuşmasından başlıklar şöyle:

“Küresel çözümler bulunması gerekiyor. G-20 Platformunda bu çerçevede anlayış birliğini görüyoruz. Her ekonomik gelişmenin dünyayı etkilediği bir dönemde bu anlayış önem taşıyor. Yani bir takım oyunu sorunların daha kolay aşılmasını sağlıyor.

Türkiye olarak biz 2008 yılındaki küresel finans krizini bu yaklaşımla aldığımız önlemler sayesinde aştık. G-20’ye, bu ihtiyacı karşılayacak bir işbirliği platformu olarak önümüzdeki dönemde daha büyük görevler düşüyor.”

İşsizlik

“Dünyanın tamamını ve toplumların her kesimini içine almayan bir büyüme sosyal dengesizlikleri ve huzursuzlukları getirecektir.  Artan işsizliğin çaresi kapsayıcı büyümedir.  Bu bakımdan kadınların ve gençlerin işgücüne katılımına büyük önem veriyoruz.  Kadın 20’nin resmi açılış toplantısını 6 Ekim’de gerçekleştiriyoruz. Gençler arasındaki işsizliği azaltmakta bir diğer önemli hedefimiz.”

Bedenleri kıyıya vuran çocuklar

“Şunu bilmemiz gerekiyor ki ekonominin en önemli tehdidi terördür. Antalya G-20 zirvesinin de çalıştaylarında bunun dışındaki çalışma yemeğinde en önemli gündemimizi bunlar oluşturacaktır.

Küresel terör sadece Ortadoğu bölgesinin değil. Dünyanın tamamının sorunu olarak varlığını sürdürüyor. Ülkemizin güneyinde pek çok ülkeyi ateşten yakan bu sorun karşısında batılı ülkelerin yeterli duyarlılığını göstermediğini gösteremediğini belirtiyorum.

Hayatını kaybeden her mültecinin vebaline ortaktır. Akdeniz’de batan bir botta mültecileri taşıyan bir botta ölen bir yavru bizim sahillerimize vurdu. Bu yavrunun hesabını tüm insanlık vermeyecek mi? Birçok savaşlarda mazotların içinde çırpınan o hayvanları vesaire farklı bir şekilde ananlar bu üç yaşındaki yavruyu, onun abisini babasını hatırlamayacak mı?”

BM’ye eleştiri

“Bu sistemin en önemli unsuru olan BM Güvenlik Konseyi 5 ülkenin çıkarları dışında kimsenin sorunlarına eğilmiyor.

Batı merkezli dünyanın geride kaldığını artık çok merkezli bir dünyanın ortaya çıktığını kabul etmek gerekir. Avrupa başta olmak üzere mülteci ve göçmen akını… Hurda gemilere binen hurda gemilere binen insanlar sadece huzuru veya yaşama imkanını arıyor. İkinci dünya savaşından sonra temel özgürlükleri belirleyen sembol olan batı ülkeleri aynı değerlere sırtlarını döndüler. Akdeniz’de boğulan insanlığımızdır.  Akdeniz’de bizi biz yapan değerlen boğulmaktadır. Avrupa kapılarında kasten botları batırılan sınırlarda insanlık dışı muamelelere tutunan her mülteci… Cesetleri kıyılarımıza vuran her insan için yüreğimizde derin bir yara.

Merhametini yitirmiş bir dünya sistemi insanların derdine derman olamaz. Ve bir başbakan olarak başbakanlığım döneminde biz açık kapı politikasıyla Suriye’den Irak’tan kim gelirse gelsin… O bombalardan kaçan insanları biz ölüme terk edemezdik, etmedik. Şu an 2 milyonu aşkın insan bizim ülkemizde.”

‘Şikayetçi olmadık’

“Şu, şu, şu ölçülere uyuyorsa alalım ne demek? İnsan bu. Biz Ezidisini de aldık Sünni de aldık Kürdünü de aldık hepsi içimizde. Her türlü desteği veriyoruz.

Türkiye’ye göre imkanları kat kat fazla olan Avrupa ülkelerinin kabul ettiği mülteci sayısı 200 bin. Biz iki milyonu aşkın kişiyi kabul ediyoruz. AB 28 ülke arasında nasıl dağıtacağını düşünüyor mültecileri biz bir haftada kamp oluşturuyoruz.

Tüm bu insanlara yardımcı olmaktan şikayetçi olmadık. Olmayacağız. 6.5 milyar dolar harcama yaptık bugüne kadar bu insanlar için. Bunu yapmaya devam edeceğiz. Tüm dünyanın ortak sorunu olan bir konuda yükün tamamının üzerimize bindirilmesini doğru bulmuyoruz.”

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …