beyaz-saray

Beyaz Saray: Türkiye’nin güneye doğru ilerleyişinİ desteklemiyoruz

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Türkiye’nin Demokratik Suriye Güçleri karşısında güneye doğru ilerleyişinin desteklenmediği belirtildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Ben Rhodes, günlük basın toplantısında gazetecilere bilgi verdi.

Rhodes, ABD Başkanı Barack Obama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin’de düzenlenecek G20 Zirvesi’nde 4 Eylül’de bir araya geleceğini söyledi.

Rhodes, Obama ile Erdoğan arasındaki görüşmede 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrası durum, IŞİD ile mücadele, mülteci krizi ile Suriye konusunun ele alınacağını belirtti.

IŞİD karşıtı mücadelenin geniş olarak ele alınacağını belirten Rhodes, bunun iki ülkenin ortak mücadelesi olduğunu vurguladı.

Cerablus açıklaması

Rhodes, Cerablus’ta düzenlenen operasyon hakkında “ABD’nin Türkiye’nin yanında yer alıp almadığının” sorulması üzerine, spesifik olarak şu anda Cerablus konusunda da çalıştıklarını ifade ederek şunları söyledi:

“ABD, Türkiye’nin Cerablus’u IŞİD’ten temizlemesi çabalarına destek sunmuştur ve vermiştir. Aynı zamanda Türkiye’nin sınırını güvenlik altına almasını da destekliyoruz.

“Desteklemediğimiz çabalar ise güneye doğru hareket edilmesi ve destek verdiğimiz muhalifler olan Demokratik Suriye Güçleri’ne karşı çarpışması. Türkiye’ye mesajımız açık oldu.

“Cerablus’un IŞİD militanlarından temizlenmesi amacını destekledik. Bu da bir süredir Türkiye ile konuştuğumuz bir konu. Suriye Demokratik Güçlerine karşı düzenlenecek daha fazla eylem IŞİD’e karşı birleşik bir cephe çabalarımızı güçleştirecektir.”

“Karşı karşıya gelmesini istemiyoruz”

Rhodes, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile de iletişim halinde olduklarını belirterek, DSG’nin de Türkiye ile karşı karşıya gelmesini istemediklerini söyledi.

“Türk güçlerine karşı askeri faaliyet içinde olmamaları gerekiyor. Ayrıca, Fırat Nehri’nin doğusuna çekilme taahhütleri var” ifadesini kullandı ve koalisyon üyelerinin birbiriyle çatışmasını istemediklerini dile getirdi.

Genel olarak Türkiye ile ilişkilere de değinen Rhodes, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını dile getirdiklerini, hayatını kaybedenler için başsağlığı dilediklerini söyledi.

Obama ile yardımcısı Joe Biden’ın sık sık Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüklerini vurgulayan Rhodes, Çin’deki görüşmede hem bütün bu konuların ele alınacağını hem de bölgesel olarak ilişkilerin konuşulmasını beklediğini aktardı.

Pentagon: Kabul edilemez

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, bugün konuyla ilgili Cerablus’a düzenlenen operasyonda İŞİD’in olmadığı bölgelerde yaşanan çatışmaları tasvip etmediğini açıklamıştı:

“Türk Silahlı Kuvvetleri, bazı muhalif gruplar ve SDG [Suriye Demokratik Güçleri] ile bağlantılı birimler arasında Cerablus’un güneyinde yaşandığı bildirilen çatışmalara ilişkin haberleri yakından izliyoruz.

“IŞİD’in artık bulunmadığı bir noktada yaşanan bu çatışmaları kabul edilemez bulduğumuzu netleştirmek istiyoruz.

“Burası zaten kalabalık bir savaş bölgesi. Bölgede bulunan tüm silahlı aktörlere çağrıda bulunuyoruz. Acilen çatışmaların sonlanması için gerekli önlemler alınmalı ve taraflar savaş pozisyonundan çıkmalı.”

Bu habere de bakabilirisiniz

500-307

New statement from İMC TV

The aim of the State of Emergency, declared 5 days after the 15 July coup …