cizre

BM’den Cizre açıklaması: Bağımsız soruşturma yapılmalı

Birleşmiş Milletler, Cizre’deki hak ihlallerine ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, kendilerine yapılan ihbarlar anımsatılarak, kentteki operasyonlarda sivillerin öldürüldüğü, işkence ve keyfi gözaltıların olduğu ifade edildi. Açıklamada ayrıca Silopi, Nusaybin ve Diyarbakır’dan haber alınmadığı da belirtilerek “Bu durumdan derin bir endişe duyuyoruz” denildi.

Birleşmiş Milletler (BM), yaptığı yazılı açıklama ile kendilerine Cizre’de yürütülen operasyonlara ilişkin çok sayıda hak ihlali ihbarı ulaştığını söyledi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin tarafından yapılan açıklamada, kentteki operasyonlarda insanların öldürüldüğü belirtildi.

El Hüseyin, askeri araçlardan veya keskin nişancılar tarafından açılan ateş sonucunda silahsız sivillerin vurularak öldürüldüğünü de belirtti.

Yine en kaygı verici olanın üç bodrum katında yaşananlara ilişkin ihbarlar olduğu da vurgulandı.

“Soruşturma talebimiz yanıtsız bırakıldı”

Bölgede evlerin işgal edildiği, yok edildiği ve insanların işkenceye maruz kaldığına dair iddiaların ‘çok ciddi’ olduğunu ifade eden El Hüseyin, “Türkiye soruşturma talebimizi yanıtsız bıraktı” dedi, şunları söyledi:

“PKK ile bağlantılı grupların terörist eylemlerini kınıyorum. Ancak yetkililer de insan haklarına saygı duymalı. İşkence, yargısız infazlar, orantısız güç kullanımı ve keyfi tutuklamalar son bulmalıdır.”

“Derin endişe duyuyoruz”

Güneydoğu’da yüz binlerce kişinin yerinden edildiğini ifade eden El Hüseyin, “Haftalardır kuşatılan Silopi, Nusaybin ve Diyarbakır’dan haber gelmiyor. Bu durumdan derin bir endişe duyuyoruz” dedi.

Yerinden edilen sivillerin evlerine geri dönmek için yetkilileri harekete çağıran El Hüseyin, sokağa çıkma yasaklarının sürelerinin azaltılması ve insan haklarından doğan halka karşı yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerektiğini de vurguladı.

Bu habere de bakabilirisiniz

selahattin-demirtaş

Demirtaş: Yenikapı’ya gelseydik öldürülen çocuklara asıl biz hesap veremezdik

Partisinin bu haftaki olağan grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Yenikapı Mitingi’ne …