mevlüt-çavuşoğlu

Çavuşoğlu: IŞİD’e operasyon için ABD’yle anlaşma sağlandı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye ve ABD arasında IŞİD’e karşı operasyonlara ilişkin anlaşmanın teknik müzakerelerinin tamamlandığını, askeri makamlar tarafından imzaların atıldığını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanı Emine Çolak’la düzenlediği ortak basın toplantısı sırasında açıklamalarda bulundu.

Dün Reuters’a yaptığı açıklamada ABD ile görüşmelerin tamamlandığını açıklayan Dışişleri Bakanı Çavuoğlu, “Yakında kapsamlı operasyonları başlatacağız” demişti.

Ancak Çavuşoğlu’nun bu açıklaması ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby ve Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest tarafından yalanlanarak, böyle bir anlaşmanın söz konusu olmadığını söylediler.

‘İmzaların atıldığını söylemedim’

Çavuşoğlu bugün yaptığı açıklamada ise şunları söyledi:

“O açıklamamdan sonra da bu prosedür Türk ve ABD askeri makamları tarafından da imzalandı. Bu aslında teknik bir konu. Yani sanki Türkiye ile ABD arasında görüş ayrılığı var gibi bilgiler yayımlanıyor.

“Tabi ben burada görüşmelerin tamamlandığını söyledim. İmzaların atıldığını söylemedim. Belki Amerikalı sözcüler imza konusunu vurgulamışlardır ve ‘Detayların tamamlanması çok yakın’ gibi bir açıklama yaptılar.

“Yani bunların arasında bir çelişki yok. Belki saat farkından dolayı bilgi oraya daha geç gitmiş olabilir. Yani dünkü açıklamalarımız doğrudur. Askeri makamlar tarafından da imzalar atıldı. Ortak operasyonların nasıl yapılacağı tamamen askeri makamların ve ilgili kurumların yürüteceği konular.”

Bu habere de bakabilirisiniz

hakan-şükür-babası-selamet-şükür

Hakan Şükür’ün babası Selmet Şükür tutuklandı

Darbe girişimine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında dün gözaltına alınan eski milletvekili ve futbolcu Hakan Şükür’ün …