cerablus-askeri-meclisi

Cerablus Askeri Meclisi kuruluşunu ilan etti

14 Ağustos’ta kurulan Bab Askeri Meclisi’nin ardından Cerablus Askeri Meclisi de ilanını duyurdu. Meclis, 3 taburun birleşimiyle kuruldu.

Menbic Askeri Meclisi savaşçılarının Menbic’i IŞİD’den kurtarmasının ardından, Bab Askeri Meclisi 14 Ağustos’ta kuruluşunu ilan etmişti.

Bugün de Cerablus Askeri Meclisi, düzenlediği bir basın açıklaması ile ilanını duyurdu.

Meclis; Fırat Cerablus Taburu, Ehrar Cerablus ve Siqûr Cerablus taburlarının birleşimiyle kuruldu.

Yapılan açıklamada, Menbic’in IŞİD’den kurtarılmasının ardından Türkiye’nin bölgeye yönelimi olduğu belirtilerek, düşmanca bir uygulama ve işgal girişimine kayıtsız kalınmayacağı ifade edildi.

Türkiye’nin uyarıldığı açıklamada, “Halkımızı korurken uluslararası anlaşmalara bağlı kalacağız. Bu topraklar kimsenin vekalet savaşının meydanı olmayacaktır” denildi.

ABD ve koalisyona çağrı

Açıklamada ayrıca, ABD’ye de çağrıda bulunuldu ve koalisyon güçlerinin verdikleri söze uygun hareket ederek bölgeye karşı müdahalelere engel olması ve Suriye halkının elde ettiği kazanımların korunmasında destek olması talep edildi.

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …