charlie-hebdo-alan-kurdi-14012016

Charlie Hebdo’nun Alan Kurdi karikatürüne tepki

Mizah dergisi Charlie Hebdo, Alan Kurdi’nin de bulunduğu bir karikatür yayımladı. Karikatürde Kurdi’ye, büyüyünce tacizci olabilirdi, iması tepki gördü ve İslamofobik bulundu.

Fransada yayımlanan mizah dergisi Charlie Hebdo, cesedi Bodrum sahiline vuran 3 yaşındaki Rojavalı Alan Kurdi karikatürü nedeniyle tepki gördü. ‘Riss’, Laurent Sourisseau, imzalı karikatürde Alan Kurdi’nin büyüdüğünde ‘Almanya’daki tacizcilerden biri olabileceği’ iması var.

BBC Türk’ün haberine göre; “göçmenler” başlıklı karikatürde Aylan Kurdi’nin kıyıya vuran cesedi bir balon içinde görünüyor ve yanında “Küçük Aylan büyüdüğünde ne olurdu?” diye soruluyor.

Bu sorunun altında da koşarak kaçan bir kadını, elleri açık halde kovalayan iki erkek görülüyor.

Karikatürün altında da Fransızca’da arkadan elle tacizde bulunanlar için kullanılan ‘Tripoteur’ kelimesi kullanılarak “Almanya’da tacizci” olabileceği ifade ediliyor.

charlie-hebdo-alan-kurdi-2-14012016

Karikatür, Almanya’nın Köln kentindeki yılbaşı kutlamalarında 100’e yakın kadının göçmenlerden oluştuğu belirtilen gruplar tarafından toplu tacize uğramasının ardından geldi.

Dergiye karikatürden dolayı sosyal medyadan tepki gösterildi ve dergi ‘ırkçılık’ yapmakla suçlandı.

Hz. Muhammed karikatürü nedeniyle Charlie Hebdo’ya geçen yıl düzenlenen saldırıda aralarında karikatüristlerin de bulunduğu 10 kişi hayatını kaybetmişti.

Bu habere de bakabilirisiniz

hrant-dink

Dink cinayeti soruşturmasında 7 şüpheli daha adliyede

Hrant Dink cinayeti soruşturmasında 3 astsubay, 1 yüzbaşı, 1 polis, 1 uzman jandarma 1 de …