cizre-10092015

Cizre’de 8 kişi hayatını kaybetti

Cizre’de dün gece devam eden olaylar ve top atışları sonucunda 8 kişi hayatını kaybetti.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 7. gününe giren sokağa çıkma yasağında dün akşam Nur Mahallesi’nde 4, Cudi Mahallesi’nde 3 Sur Mahallesi’nde 1 kişi toplam 8 kişi hayatını kaybetti. 7 günde hayatını kaybeden sayısı toplam 20 kişi oldu. Çok sayıda da ağır yaralı olduğu belirtiliyor.

Şırnak Milletvekili Ferhat Encü de gece saatlerinde Twitter’dan yaptığı açıklamada “Bu gece bir katliamla karşı karşıyayız Nura yönelik tank top ve diğer silahlarla saldırıyorlar” dedi.

Encü şu paylaşımlarda bulundu:

Ne olmuştu?

Cizre’de 4 Eylül 2015’te saat 20.00’dan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

HDP tarafından bölgeye iki heyet gönderildi. İlk heyette HDP Diyarbakır milletvekilleri Sibel Yiğitalp, Nursel Aydoğan, Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Şırnak Milletvekili Aycan İrmez ve Cizre Belediye Eş Başkanı Leyla Birlik yer alırken ikinci heyette ise HDP’li vekiller Leyla Güven, Ziya Çalışkan, Ayşe Acar Başaran ve Mehmet Ali Aslan, yer almıştı.

Cizre’de sokağa çıkma yasağının 3. gününde gece saatlerinde İdil Caddesi’ne konuşlandırılan kobra tipi zırhlı araçlardan açılan ateş sonucu Nur Mahallesi’nde Sait Çağdavul (19) isimli bir genç boğazına isabet eden kurşun ile yaşamını yitirdi.

Nur Mahallesi’nde 5 Eylül akşamı rahatsızlanan Muhammed Tahir Yaramış isimli 35 günlük bebek, polislerin mahalleye ambulansın girmesini engellemesi sonucu hayatını kaybetti.

7 Eylül günü Cudi Mahallesi’nde keskin nişancıların açtığı ateş sonucu yaralanan Osman Çağlı’nın (18)  hastaneye götürülemediği için kan kaybından hayatını kaybetti.

Yine 7 Eylül günü zırhlı araçlardan açılan ateş sonucu 13 yaşındaki Cemile Çağırga adlı çocuk hayatını kaybetti.

8 Eylül günü ise sağlık sorunu yaşayan 80 yaşındaki İbrahim Çiçek, polis tarafından ambulansın gelmesine izin verilmemesi üzerine hayatını kaybederken 53 yaşında 7 çocuk annesi Meryem Süme adlı kadın da zırhlı araçtan açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi.

Ayrıca ilçede iki kişi polis tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybetti.

 

Bu habere de bakabilirisiniz

barikat

Barikat taraftar grubundan Yüksekova’ya destek

Amedspor taraftar grubu Barikat, sattığı atkı ve tişörtlerden elde ettiği geliri Yüksekovalılar ile dayanışmak amacıyla ilçeye …