Fotoğraf: DHA
Fotoğraf: DHA

Cizre’de 9 gündür devam eden sokağa çıkma yasağı sona erdi

Cizre’de 9 gündür devam eden sokağa çıkma yasağı sabah 7.00 itibari ile kaldırıldı. Dün gece ise bir kişinin daha hayatını kaybettiği belirtildi.

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde 9 gündür devam eden sokağa çıkma yasağı bu sabah saat 7.00 itibari ile kaldırıldı.

Şırnak Valiliği tarafından dün yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

“İlimiz Cizre ilçesinde 4 Eylül 2015 günü saat: 20.00 da başlayan sokağa çıkma yasağı 12 Eylül 2015 Cumartesi günü saat 07.00 itibariyle sona erecektir.
Bu süre zarfında güvenlik kuvvetlerimiz Bölücü Terör Örgütü Mensuplarına karşı başarılı bir operasyon gerçekleştirmiştir.
Bu süreçte sabır ve duyarlılıkla hareket eden çok değerli Cizreli vatandaşlarımıza en içten teşekkürlerimi ifade ediyorum.
Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Bölücü Terör Örgütü Mensuplarına karşı vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumaya ve kamu düzenini sağlamaya devam edeceğiz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Czre’de gece bir kişi öldürüldü

Cizre’de dün gece 75 yaşındaki Mehmet Erdoğan isimli yurttaş polisler tarafında vurularak öldürüldü.

Cizre’de hayatını kaybedenlerin sayısı 20’yi geçti. Ancak özellikle Nur Mahallesi’nde bir çok eve girilemediği için can kaybının tam tespit edilemediği, bunun artabileceği belirtiliyor. Nur Mahallesi’nde sabah saatlerinde de bir patlama meydana geldi. Patlamada 4 kişi yaralandı. Yaralananların hastaneye kaldırıldığı ifade edildi.

İlçedeki durum ilişkin yapılan incelemeler sonucunda ortaya çıkacağı ifade edilirken, hayatını kaybeden ve soğuk hava deposunda bekletilen 4 cenazenin hastanelere götürülmesi ve otopsileri yapılarak toprağa verilmeleri bekleniyor.

Bir kişin kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti iddiası

Nur Mahallesi’nde 70 yaşındaki Şahin Açık isimli kişinin gece boyunca devam eden saldırılar esnasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği belirtildi.

Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) yer alan haberde yaşamını yitiren Açık’ın cenazesi de diğer cenazeler gibi Cizre Devlet Hastanesi morguna kaldırıldığı ifade edildi.

Sağlık emekçileri Cizre’ye hareket etti

Urfa sağlık emekçilerinden oluşan 60 kişilik heyet, sağlık hizmeti vermek üzere sabah saatlerinde  Cizre’ye hareket etti.

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Urfa Şube, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Urfa Sağlık Meclisi, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Özgür Genç Sağlık Meclisi ve Demokratik Hekim Girişimi’nin yer aldığı 60 kişilik heyet, günlerdir asker ve polis ablukası altında bulunan Cizre’de sağlık hizmeti vermek üzere yola çıktı.

Urfa SES Şube binası önünde bir araya gelen heyet adına konuşan Urfa SES Şube Eşbaşkanı Ruken Kılıç “Sağlık haktır engellenemez. Savaş öldürür biz yaşatırız” şiarıyla 2 gün boyunca Cizre’de sağlık hizmetleri vereceklerini belirtti.

Ne olmuştu?

Cizre’de 4 Eylül 2015’te saat 20.00’dan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

HDP tarafından bölgeye iki heyet gönderildi. İlk heyette HDP Diyarbakır milletvekilleri Sibel Yiğitalp, Nursel Aydoğan, Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Şırnak Milletvekili Aycan İrmez ve Cizre Belediye Eş Başkanı Leyla Birlik yer alırken ikinci heyette ise HDP’li vekiller Leyla Güven, Ziya Çalışkan, Ayşe Acar Başaran ve Mehmet Ali Aslan, yer almıştı.

Cizre’de sokağa çıkma yasağının 3. gününde gece saatlerinde İdil Caddesi’ne konuşlandırılan kobra tipi zırhlı araçlardan açılan ateş sonucu Nur Mahallesi’nde Sait Çağdavul (19) isimli bir genç boğazına isabet eden kurşun ile yaşamını yitirdi.

Nur Mahallesi’nde 5 Eylül akşamı rahatsızlanan Muhammed Tahir Yaramış isimli 35 günlük bebek, polislerin mahalleye ambulansın girmesini engellemesi sonucu hayatını kaybetti.

7 Eylül günü Cudi Mahallesi’nde keskin nişancıların açtığı ateş sonucu yaralanan Osman Çağlı’nın (18)  hastaneye götürülemediği için kan kaybından hayatını kaybetti.

Yine 7 Eylül günü zırhlı araçlardan açılan ateş sonucu 13 yaşındaki Cemile Çağırga adlı çocuk hayatını kaybetti.

8 Eylül günü ise sağlık sorunu yaşayan 80 yaşındaki İbrahim Çiçek, polis tarafından ambulansın gelmesine izin verilmemesi üzerine hayatını kaybederken 53 yaşında 7 çocuk annesi Meryem Süme adlı kadın da zırhlı araçtan açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi.

9 Eylül gecesi yaşanan ağır çatışmalarda ise  Nur Mahallesi’nde 4, Cudi Mahallesi’nde 3 Sur Mahallesi’nde 1 kişi toplam 8 kişi hayatını kaybetmişti.

10 Eylül’de Selman Ağar adındaki 10 yaşında bir çocuk keskin nişancılar tarafından vurulmuş ve güçlükle hastaneye götürülen Ağar’ın hastanede hayatını kaybettiği belirtilmişti.

11 Eylül günü ise Cizre’de keskin nişancılar tarafından vurulan ve uzun süre hastaneye götürülemediği için 14 yaşındaki Bünyamin İzci hayatını kaybetmişti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, “Cizre’de tek bir sivil kayıp yok” diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Twitter’dan yanıt vererek Cizre’de hayatını kaybeden sivillerin isimlerini açıklamıştı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Yasada sokağa çıkmanın cezası 100 TL. Cizre’de sokağa çıkmanın cezası ölüm” demişti.

 

Bu habere de bakabilirisiniz

soma-davası

Soma Davası’nda bilirkişi raporu okunacak

Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği iş cinayetiyle ilgili 6’sı tutuklu 46 kişi hakkında açılan davanın …