cumartesi-anneleri

Cumartesi Annesi: Katillerden iki cihanda da davacıyım

Cumartesi Anneleri 471. oturmalarında bu hafta 12 Nisan 1981’de gözaltına alınıp kaybedilen Nurettin Yedigöl’ü andı.

Cumartesi Anneleri/İnsanları 471. kez Galatasaray Meydanı’nda  bu hafta 12 Eylül döneminde gözaltına alınarak kaybedilen Nurettin Yedigöl’ün akıbetini sordu.

Cumartesi Anneleri, 2 Nisan 1948’de kaybedilen yazar Sabahattin Ali’yi de unutmadı.

Bu haftaki eylemde ilk olarak, 14 Mayıs 1993’te Görümlü’de kaybedilenlerin yakınları konuştu. Dün Ankara’da Görümlü kayıpları ile ilgili olarak mahkemenin görüldüğünü söyleyen kayıp M. Salih Demirkan’ın oğlu Nurettin Demirkan, “General Mete Sayar ve ekibi yargılanıyor güya. Ama mahkemeye sanki brifing veriyorlardı. Biz bu mahkemelerden adalet beklemiyoruz ama peşlerini de bırakmayacağız” dedi.

“O işkencecilere ismini bile vermedi”

14 Nisan 1981 tarihinde İdealtepe’deki evinden gözaltına alınan Nurettin Yedigöl’le aynı operasyon kapsamında gözaltına alındıklarını söyleyen Battal Uygun, tanıklığını anlattı. Uygun, bir ara göz bandının açılarak Nurettin Yedigöl’ün cansız bedeninin gösterildiğini ve Nurettin’i bir daha görmediğini söyledi.

Aynı operasyonda gözaltına alınan İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe de, Nurettin’le birlikte 4 gün boyunca işkence gördüklerini anlattı. 4. günün ardından Nurettin Yedigöl’den bir daha haber alamadıklarını söyleyen Efe, “O işkencecilere ismini bile vermedi, direndi. Tarihe adını böyle kaydetti” şeklinde konuştu.

Keskin: Anayasa Mahkemesi bir yıldır karar vermedi

Nurettin Yedigöl davasının yeniden açılması için hukuki süreç başlattıklarını söyleyen Av. Eren Keskin, yaptıkları bütün başvuruların takipsizlikle sonuçlandığını söyledi. Keskin, “Ergenekon davalarında 15 günde karar veren Anayasa Mahkemesi, bizim yaptığımız dava ile ilgili olarak 1 yıldır karar vermedi” dedi.

Anne Yedigöl: Katillerden iki cihanda da davacıyım

Bu haftaki eylemde, Nurettin Yedigöl’ün annesinin gönderdiği mektup okundu. 86 yaşında olan ve hasta olduğu için eyleme katılamayan Zeycan Yedigöl, mektubunda, “Oğlumu kaybedenlerden, katillerini yargılamayanlardan iki cihanda da davacıyım” dedi.

Nazari: Faillerini koruyan tüm hükümetleri bu insanlık suçuna ortaktır

Kayıp yakınları adına bu haftaki açıklamayı, Mine Nazari yaptı. “Geçmişte yaşanan insanlık suçlarının varlığı kabul edilmeden, suçların failleri cezalandırılmadan, bu suçları yaratan zihniyet sorgulanmadan, insanlık suçlarının bir daha yaşanmaması için gerekli mekanizmalar hayata geçirilmeden, demokratikleşme, hukuk devleti ve adaletten bahsedilemez” diyen Nazari, her Cumartesi eylemine katılan baba İsmail Yedigöl’ün oğlunu göremeden öldüğünü, anne Zeycan Yedigöl’ün de “Artık çok yaşlıyım. Oğlumu bulmadan ölmek istemiyorum” dediğini anlattı.

Nazari, “33 yıldır Nurettin’in akıbetini gizleyen, faillerini koruyan tüm hükümetleri bu insanlık suçunun ortağı ilan ediyoruz. Kaç yıl geçerse geçsin, biz adalet aramaktan, evlatlarımızı kaybedenlerden hesap sormaktan, hukuksuzluğa karşı direnmekten vazgeçmeyeceğiz. Evlatlarımızı kaybederek, kaybedenleri koruyarak bizi sonsuz işkenceye mahkum edenler bilsin ki, işledikleri insanlık suçlarının unutulmasına izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Nurettin Yedigöl kimdir?

26 Yaşındaki Nurettin Yedigöl sosyalist kimliğiyle tanınıyordu. Bu nedenle aranıyordu. 12 Nisan 1981’de İdealtepe’de bir eve yapılan operasyonda gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü 1. Şube’ye götürüldü. İfade vermeyi reddettiği için en ağır işkencelere maruz bırakıldı.

En son 17 Nisan günü şubede sorgulanan arkadaşları tarafından görülen Nurettin Yedigöl’den bir daha haber alınamadı.

Babası İsmail Yedigöl ve avukatları Milli Güvenlik Konseyine, İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığına, Başbakanlığa, Adalet Bakanlığına, İstanbul Valiliğine, İstanbul Cumhuriyet Savcılığına başvurdu, Kenan Evren’e kadar ulaştı. Ama bu başvurulara “hiç gözaltına alınmadı” cevabı geldi.

Çok sayıda tanığa rağmen savcılık “Böyle şey olmaz, devlete iftira atmayın” dedi. Hukuk işletilmedi, suç duyuruları takipsizlikle sonuçlandı.

Annesi Zeycan Yedigöl 5 Şubat 2011’de Başbakan ile yapılan toplantıya katılarak oğlunun mezarının bulunmasını, faillerin, Kenan Evren ve 12 Eylül’ün yargılanmasını isteyerek “Artık çok yaşlıyım, oğlumu bulmadan ölmek istemiyorum” dedi.

Bu habere de bakabilirisiniz

yeni-anayasa

HDP’nin davet edilmediği yeni anayasa toplantısı yapıldı

HDP’nin davet edilmediği, AK Parti, CHP ve MHP temsilcilerinin bir araya geldiği anayasa değişikliği toplantısı …