ahmet-davutoğlu

Davutoğlu: O ilçeler gerekirse ev ev temizlenecek

Başbakan Davutoğlu, sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili, “Bütün o ilçeler terör unsurlarından temizlenecek. Gerekirse mahalle mahalle, ev ev, sokak sokak” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, A Haber’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Musul

“Her zaman askeri gereklilik neyse onu yaptık. Spesifik olarak alanda tek tek atılan adımlar askeri gereklilikler ile ilgili adımlar. Birliğimiz orada olmaya devam ediyor. Bazen tahkim, bazen tanzim yapılır. Irak hükümetiyle DEAŞ ile mücadele bağlamında her türlü işbirliğini yapmaya hazırız.”

Türkiye – Rusya ilişkileri

“Biz Rusya ile her zaman yakın dostluk içerisinde olduk. Olmaya devam edeceğiz. Coğrafyanın gösterdiği açık bir gerçek var. Türkiye ile Rusya bütün çevre bölgelerdeki istikrar içinde ikili güvenlik ve kalkınma noktasında birbirlerine ihtiyaç duyan ülkeler.

“Böyle bir ihtiyaç ortadayken, iletişimin kopmasına, gerilimin arttırılmasına yönelik bir politika takip etmek doğru değil. Her düzeyde Rusya’ya yanı çağrıda bulunduk. Gelin mesele neyse masada konuşalım. Benzer olayların tekerrür etmemesi için güvenlik mekanizmaları kuralım. Ama Suriye, Türkiye ile Rusya ilişiklerinin denkleminin bir parçası değildir.

“Bu konuda herhangi bir izahat verme durumunda değiliz. Bundan sonra olayların gelişim seyri konusunda da her türlü iletişime, diyaloğa da açığız. Her türlü diyaloğa kapımız açık ama hava, kara, deniz sahamız, söz konusu olduğunda bunlar izinsiz gelen her türlü savaş aracına kapalıdır. Bunu dünyanın bilmesi icap eder.”

Doğalgaz kesintisi

“Şu anda böyle bir sıkıntı yok. Karşılıklı çıkar ve bağımlılıkla yürüyen bir ilişkidir enerji iş birliği. Ümit ederiz Rusya, kendi kredibilitesini, itibarını da sarsacak şekilde var olan anlaşmalardan kaynaklanan hükümlülüklerini yerine getirmekten imtina etmez. İmtina edeceklerini de zannetmiyorum.

“Türkiye’ye herhangi bir yanlış uygulama söz konusu olursa, kendi pazarını Rusya’ya açacak olanalar bir, iki değil onlarca kez düşünmek zorunda kalırlar.”

FED kararları

“Birkaç gün sonra açıklanacak olan FED kararının ekonomi üzerindeki etkileri de başta olmak üzere dünyadaki küresel ekonomik krizin sancıları ile de hükümet doğduğu andan itibaren uğraşmak durumunda.”

Yeni anayasa

“Olayları hiçbir şekilde kişiselleştirmeden şu veya bu noktada sadece AK Parti’nin, cumhurbaşkanımızın veya benim sahiplendiğim bir mesele olarak değil toplumun bütünün sükûnet içerinde anayasayı konuşması lazım. Kimse kimseye bir şey dayatmadan, şu olmazsa bu olmaz…ön şart dayatmadan sakin bir tartışmaya ihtiyacımız var.

“Bu sükûnet sağlanmadan kutuplaşma içinde bir anayasa yapılamayacağını geçmişte gördük. Matematiksel olarak da psikolojik olarak da mümkün değil. Bir taraftan terörle mücadele ve ekonomik alandaki bir kriz olmaması için çaba sarf edeceğiz. Kendime biçtiğim misyon budur. Anayasayı tartışacak bir ortam oluşturacağız.

“Kimse anayasa tartışmasını, konjonktürel bir tartışma olarak yapmamalı. Konjonktürel değil sistematik bir problem var. Anayasanın felsefesi açısından bir problem var. Hiçbir şey bizim tarafımızdan dayatılmayacak.

“Açık yüreklilikle her mahalle ile konuşacağız. Kimseyi dışlamayacağız kimse de bizi dışlamasın. Gönül ister ki TBMM’de mutabakat sağlansın. Referanduma gitme ihtiyacı kalmasın. Gönül ister ki anlaşalım. Millet bundan memnun olur. Olmazsa millete gidilir tabii.”

Sokağa çıkma yasakları

“Son 30 yılın en kritik fakat en başarılı terör ile mücadele operasyonlarını yürütüyoruz. Barikat, hendekler bir takım hayatın normal akışını engelleyen şeyler bunun üzerinden bizar etmek istiyorlar.

“Ben de memnun değilim sokağa çıkma yasağından. Sokağa çıkma yasağı sivil kaybı önlemek için. Hendeğin ötesinde, okul hastane var. Bazı yerlerde okulları yakıyorlar.

“Bütün o ilçeler terör unsurlarından temizlenecek. Gerekirse mahalle mahalle, ev ev, sokak sokak. Dağlıca olayındaki gibi o emri veren gururla söylüyorum o dağlarda tek bir terörist kalmadı.

“Kılıçdaroğlu diyor ki, bu arkadaşlar hendek kazmasın. Nereden arkadaş oluyor bunlar? Cizre’de DEAŞ yok. Cizre’de halkı için çalışan, doktorlar, polisler var.”

Kılıçdaroğlu’nun ‘Türkiye yarı açık cezaevi’ sözleri

“Bu ifade doğru değil. Sayın Kılıçdaroğlu bunu muhalefet yapmak için söylemiş olabilir ama böyle bir hususu kabullenmemiz söz konusu değil. Halkın yüzde 85’i seçime katılmış yüzde 90’ı aşan bir temsil gücü var. Gidin Mısır’da seçim yapın. Açıkhava hapishanesi olan ülkeler belli. Herkes oyunu kullanır ve kimse kimseye böyle bir tutum takınamaz. Türkiye bir hukuk devleti.

“Son iki gazetecinin tutuklanmasında da öncekilerinde de hiçbir şekilde bizim dahlimiz olmamıştır, olmaz da. Ben ilkesel tutuksuz yargılanmalı dedim. Kaçma şüphesi ve delil karartma şüphesi var mı yok mu bunu mahkeme belirler. Yapılacak bir düzenleme varsa bu belli bir meslek grubuna değil tüm vatandaşlarımızı kapsayan bir hazırlık yapılabilir. İstismar etmek doğru değil.”

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …