ahmet-davutoğlu

Davutoğlu: Şırnak, Hakkari ve Tunceli’ye milletvekili atayacağız

Başbakan Davutoğlu, AK Parti’nin milletvekili çıkaramadığı Dersim, Şırnak ve Hakkari’ye diğer illerin milletvekillerinden görevlendirdikleri isimleri göndereceklerini açıkladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Afyon’da AK Parti’nin 24. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda konuştu.

Davutoğlu’nun açıklamalarından başlıklar şöyle:

Suriye

“DAİŞ ile mücadele ediyoruz diye sivil halkı bombalayanlar insanlıktan nasibini almamışlardır. Zulümlere bu büyük acıya bigane kalanlar insanlıktan nasibini almamıştır.

“Suriye’de savaşa girişenler bir kez daha yakın tarihe bakmak durumundadır. Herkesi Suriye konusunda insani çizgiye devet ediyoruz. Biz Suriye politikamızı hiçbir taviz vermeden sürdüreceğiz.”

Üç ile ikişer milletvekili

“81 ilin 78’inden milletvekili çıkarırken, sadece 3 ilimizden milletvekili çıkaramadık ama geçen MYK’da arkadaşlarla karar aldık; bu illerimizdeki vatandaşlarımız da müsterih olsunlar hiçbir şekilde sahipsiz oldukları kanaatine düşmesinler.

“AK Parti olarak onları da sahipsiz bırakmıyoruz. Aldığımız kararla, Tunceli, Şırnak ve Hakkari illerimize Meclis grubumuzundan ikişer milletvekili atayarak, onları o şehirlerimizin milletvekili kabul ederek onları görevlendiriyoruz.

Yeni anayasa

“Yeni anayasa, bütün siyasi partilerin birinci gündem maddesi olmalıdır. Bu konu günübirlik politikalarla tartışılmasını asla istemediğimiz, bir konudur. Bu mesele sadece AK Parti’nin meselesi de değildir. Türkiye’nin meselesidir, tüm partilerimizin de meselesi olmak durumundadır.

“Buna bigane kalanlar hem toplumun huzurunda hem de tarihin huzurunda mesul olurlar. Bu milleti hala darbe anayasalarına, darbe hukukuna mahkum edenler tarih önünde hesap veremezler.”

Vaatler

“Asgari ücretle vaadimizi yerine getirdik. Emeklilerimize zam yaptık. Askerlerimizin intibak sorununu çözdük. Öğrecilerimizin kredilerini artırdık. Kredi uygulamalarımıza başladık. Çiftçilerimize faizsiz kredi uygulamasını, çeyiz hesabını başlattık. Elektronik kimlik kartı dağıtımına başlıyoruz. Bunun gibi pek çok yeniliği hayata geçiriyoruz. Her şeyi millet için yaptık.”

Bu habere de bakabilirisiniz

menbic-artik-ozgur

Menbic’te halk özgürlüğü böyle kutladı

Menbicli savaşçıların yanı sıra YPG/YPJ savaşçılarının da yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri, 2014’ten beri işgal …