cizre

DBP, Cizre Raporu’nu açıkladı

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek başkanlığında 10-11 Mart tarihlerinde Cizre’ye giderek incelemelerde bulunan heyet, hazırladığı raporu açıkladı. Raporda, ilçede 300’e yakın kişinin öldürüldüğü, ilçenin yüzde 80’inin kullanılamaz hale getirildiği kaydedildi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde yapılan gözlem ve incelemelerin ardından hazırladığı raporu açıkladı.

Mahallelerin durumu

10-11 Mart arasında yapılan inceleme sonucunda hazırlanan raporda; aralarında bebek ve yaşlıların da olduğu çoğu sivil yaklaşık 300 kişinin öldürüldüğü belirtildi ve ilçenin tamamının yerle bir edilerek kullanılamaz hale getirildiği kaydedildi. Tanklardan atılan havan toplarıyla mahallelerin yüzde 80’inin yıkıldığı, 500 civarında binanın tam, iki bini aşkın binanın ise yarısının hasarlı olduğu kaydedildi.

‘Düşman hukuku’ vurgusu

Raporda, ilçede yaşayan herkesin ‘potansiyel suçlu’ olarak görüldüğü ve ‘düşman hukuku’ uygulandığı da belirtilirken, Cudi, Nur, Sur ve Yasef mahalleleri başta olmak üzere toplam 6 mahallenin ‘talan edildiği’ ifade edildi.

Kadın eşyalarının teşhiri

Terk edilmiş evlere girildiğinin de kaydedildiği raporda, mobilyalarının yakıldığı, buzdolabı, televizyon ve klimaların kurşunlanarak kullanılmaz hale getirildiği, elbise dolaplarının kurşun yağmuruna tutularak, elbiselerin tamamen kullanılamaz hale getirildiği, bir çoğunun ise yakıldığı belirtildi.

Özellikle kadın iç çamaşırlarının üzerine insanlık onurunu rencide edecek hakaret içerikli slogan yazıldığına dikkat çekilen raporda, iç çamaşırların bilinçli olarak yerlere atılarak teşhir edildiği kaydedildi.

Tespitler

İlçenin alt yapı sistemi ile su şebekesinin ciddi düzeyde işlemez hale getirildiğinin belirtildiği raporda şu tespitler yer aldı:

* İçinde bebek, yaşlı ve sivillerinde olduğu üç yüze yakın can kaybının yaşandığı,

* Üç bodrumda yaralı halde onlarca insanın yakıldığı ve bu nedenle teşhis edilmeden birçoğunun kimsesizler mezarlıklarına defin edildiği,

* Enkaz altında cenazelerin olduğu,

* Enkaz altında insan vücut parçalarının çıktığı,

* Vücut bütünlüğü olmayan, kolları- bacakları kopmuş, başı vücudundan alınmış, bedeni ikiye parçalanmış, tanınmaz cesetler olduğu,

* Sokaklara kedi, köpek leşlerinin ibret olsun diye asılı tutulduğu,

* Duvarlara milliyetçi, cinsiyetçi ve ırkçı sloganların yazıldığı,

* Abluka süresince insan onuru ve hassasiyeti ile oynandığı, irade kıran, ibretlik cezalandırmaya tabii tutan, düşmanvari yaklaşımların yaşandığı, tespit edilmiştir.

Talepler

* Esnafın ve halkın bankalara olan borçlarının ertelenmesi,

* İlçede yaşanan vahşetin başka yerlerde yaşanmaması için demokratik siyasetin devreye girmesi,

* Halkın yalnız bırakılmaması, ulusal ve uluslararası heyetlerin nitelikli ve dönüşümlü ziyaretlerinin sağlanması,

* Kentsel dönüşüm değil, sosyal yaşam alanlarını esas alan halkların dayanışmasına dayalı barınma, beslenme, eğitim ve sağlık ihtiyaçlarının karşılanması,

* Cizre İlçemizde yaşanan sürecin hem cezai hem de hukuksal sorunlarını takip etmek üzere Baro öncülüğünde kurulan komisyon tarafından sorunların çözülmesi.

 

Bu habere de bakabilirisiniz

menbic-artik-ozgur

Menbic’te halk özgürlüğü böyle kutladı

Menbicli savaşçıların yanı sıra YPG/YPJ savaşçılarının da yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri, 2014’ten beri işgal …