Cb69G2RXIAENi2h

DİHA muhabiri Mazlum Dolan tutuklandı

Sur’da mahsur kaldıktan sonra ağır yaralanan Fatma Ateş’i ambulansın bulunduğu yere taşıdıktan sonra gözaltına alınan DİHA muhabiri Mazlum Dolan, hayatını kaybeden Fatma Ateş’in eşi ve çocukları ile Ekrem Karatay çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Diyarbakır Sur’da mahsur kaldıktan sonra gözaltına alınan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Mazlum Dolan ve beş kişi tutuklanma talebiyle sevk edildiği mahkemede “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı.

19 Şubat tarihinde Sur’da atılan havan mermisinden ağır yaralanan ve daha sonra yaşamını yitiren Fatma Ateş’i ambulansın bulunduğu yere taşıdıktan sonra gözaltına alınan DİHA muhabiri Dolan, Hüsamettin Ateş, Sinem Ateş, Fatma Ateş, Fahrettin Ateş ve Ekrem Karatay emniyetteki ifade işlemlerinin ardından Diyarbakır Adliyesi’ne çıkarıldı.

Savcıya ifade veren Dolan ve 5 kişi, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

DİHA muhabiri Mazlum Dolan ve Ateş ailesinin 4 ferdi ile Ekrem Karatay çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

1. Sulh Ceza Hakimliği’nin tutuklama kararına dayanak olarak yapılan ihbarlar, gizli ve açık tanık beyanları ile bombardıman altındaki Sur’dan çıkmış olmalarına rağmen giysilerinde tespit edilen barut bulguları gösterildi.

Mazlum Dolan, hayatını kaybeden Fatma Ateş’in eşi Fahrettin Ateş ve Ekrem Karatay Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne, hayatını kaybeden Fatma Ateş’in kızları Sinem ve Fatma Ateş ise Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Ne olmuştu?

DİHA muhabiri Mazlum Dolan 79 gündür sokağa çıkma yasağının sürdüğü Diyarbakır’ın Sur ilçesinde haber takibi yapıyordu.

DİHA muhabiri Dolan ile birkaç gün önce irtibat kurmuştu.

17 Şubat günü Dolan ile iletişim kuran DİHA, Dolan’ın çok sayıda kişiyle birlikte sığındıkları bodrum katında mahsur kaldığını duyurmuştu.

SMS ile ulaşılan Dolan şu mesajları paylaşmıştı:

“Durum kötü bir bodrumdayız. Aileler ile birlikteyim çok yakında bir Cizre olayının benzeri olabilir. Çatışmalar çok şiddetli, olduğumuz yerler yoğun bir şekilde bombalanıyor havan ve tanklarla vuruluyor. ‘Havadan vuracağız hepinizi, öldüreceğiz’ anonsları yapılıyor. Kendinize iyi bakın, arkadaşlara selamlar.”

“Yaralılar var. Durumu ağır olanlar da var. Benim bulunduğum yerde 30 kişi. Diğer yerlerde de ortalama 200 kişi var. Bebekler, yaşlılar var. 4 aylık bebekler bile var. Şarj sorunu var.”

Bunun üzerine Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukat Ramazan Demir ve Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Eş Başkanları avukat Gülşen Özbek ile avukat Serhat Eren, Dolan adına AİHM’e Sur’daki sokağa çıkma yasağıyla ilgili “geçici tedbir” kararı alınması için başvurdu. Ancak başvuru reddedildi.

19 Şubat’ta DİHA muhabiri Mazlum Dolan ve beraberindeki 4 kişi mahsur kaldığı bodrumdan kurulan insani koridorla çıkarılarak gözaltına alınmıştı. Yaralanan 55 yaşındaki Fatma Ateş ise hayatını kaybetmişti.

Bu habere de bakabilirisiniz

sebahat-tuncel

‘Bu, sızma değil; Fethullahçılar Erdoğan ve AKP tarafından görevlendirildi’

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından hedefin bir kez daha …