ted-işçileri

Direnişteki TEDİ işçilerine polis müdahalesi

İstanbul’da DİSK/ Limter-İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarılmaları üzerine çalıştıkları fabrika önünde direnişe geçen TEDİ işçilerine polis müdahale etti.

İstanbul’da Tedi Discount Tekstil Mağazacılık’ta DİSK/Limter-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle işten atılan işçiler 2 Ağustos’tan bu yana direnişte.

İşverenin talebi üzerine fabrika önüne gelip direnişteki işçilerin etrafını saran polisler, direnişteki arkadaşlarından birine yönelik tehditler üzerine fabrikaya girmek isteyen işçilere engel oldu.

Bu esnasında polis ve özel güvenlik görevlileri ile işçiler arasında tartışma yaşandı.

İşçiler, fabrikaya girmelerinin engellenmesi üzerine, şirkete ait bir aracın geçişine izin vermedi.

Bunun üzerine TOMA ile üzerlerine tazyikli su sıkılan işçiler ile polisler arasında yaşanan arbede esnasında, bir sivil polis havaya ateş açtı.

Müdahale esnasında iki işçi yaralandı, bir işçi de fenalık geçirdi.

Yaralanan işçilerden Ertan Tekin ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Alişan Becerikli isimli işçi ise polislerce gözaltına alındı.

İşçilerin fabrika önündeki bekleyişleri sürüyor.

Beko: Tedi işçilerine saldırıyı şiddetle kınıyoruz

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Tedi işçilerinin direnişine polisin müdahalesiyle ilgili açıklama yaptı.

Yazılı açıklama yapan Beko, şunları ifade etti:

“Anayasa tarafından teminat altına alınmış sendika üyesi olma hakkını kullandıkları için işten atılan ve işyerleri önünde direnen DİSK/Limter-İş üyesi işçilere dönük işverenin provokasyonu sonucu yaşanan polis saldırısını şiddetle kınıyoruz.

“Yıllardan sonra ilk defa, 12 Eylül günlerini hatırlatan biçimde bir işçi eylemine silahla saldırılmıştır.

“Bu saldırı, işi için, ekmeği için, insanca yaşayabileceği bir ücret için, çocukları için sendikalı olan işçilere karşı, patronun kışkırtmasıyla yapılmıştır.

“Polis, OHAL kapsamında olmamasına rağmen Limter-İş üyesi işçilerin direnişini OHAL bahanesiyle engellemeye çalışmaktadır. Bu açıkça kanunsuzluktur.

“Kanunsuz bir şekilde bu direnişi engellemeye çalışan çevik kuvvet ve işçilere karşı silah kullanan polis hakkında ivedilikle suç duyurusunda bulunacağımızı beyan ediyoruz.

“Halkın ödediği vergilerle alınan silahların halka doğrultulması, işçilerin anayasal haklarını kullanmalarının şiddet kullanılarak engellenmesi kabul edilemez bir suçtur.

“Bu suçu işleyenlerin hesap vermesi ve işçilerin anayasal haklarını kullanabilmesi için mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi ve Limter-İş sendikamızın yanında olacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz.”

Bu habere de bakabilirisiniz

mevsimlik-tarim-iscileri

HDP’den mevsimlik tarım işçileri için kanun teklifi

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, İş Kanununda değişiklik yapılarak, mevsimlik tarım işçilerinin mevzuatta tanımlanması, işçilere …