basın-özgürlüğü

Diyarbakır’da DİHA’ya polis baskını, 32 gazeteci gözaltında

Diyarbakır’da polis DİHA, Azadiya Welat, Aram Yayınları ve Kürdi-Der bürolarına baskın düzenledi ve 32’si basın çalışanı 60’a yakın kişi gözaltında.

Diyarbakır’da Dicle Haber Ajansı (DİHA), Azadiya Welat ve KURDİ-DER binalarına baskın düzenleyen polis 32 gazeteciyi gözaltına aldı.

Binada bulunan tüm kurumların çalışanları polis tarafından binanın en alt katına indirilerek kimliklerine ve telefonlarına el konuldu.

Baskında 32 gazeteci ve KURDİ-DER’de eğitim gören öğrenci ve eğitmenlerin de aralarında olduğu yaklaşık 60 kişi gözaltına alındı.

Binanın içinde bulunan gazetecileri ve çalışanları en alt kata zorla indirirken, Genel Bilgi Taraması (GBT) sorgusu yapılıyor. Binada bulunan gazeteci Dicle Müftüoğlu, polislerin kendilerine herhangi bir arama evrakı göstermediğini belirtirken, binanın yakınında meydana gelen patlama nedeniyle baskın düzenlendiğini söylediklerini dile getirdi.

Polislerin uzun namlulu silahlarla içeriye girdiklerini aktaran Dicle, 3. katta bulunan deponun kapısının kırıldığını aktarırken, polislerin avukatlarını dahi aramalarına engel olduğunu, “Bizim istediğimiz zaman arayabilirsiniz, arama yapma yetkimiz var” dediklerini söyledi. Gazetecilerin polis okuluna götürüldüğü belirtildi.

Gözaltına alınanlar

32 DİHA ve Azadiya Welat çalışanından gözaltında olduğu doğrulanabilenlerin isimleri şöyle:

Ferah Kılıç, Meltem Oktay, Ramazan Ölçen, Zafer Tüzün, Zeynel Abidin Bulut, Besalet Yaray, Ferit Köylüoğlu, Mahmut Rubanas, Aziz Oruç, Müjdat Can, Dicle Müftüoğlu, Reşit Bayram, Ömer Çelik, Devren Toptaş, Mazlum Dolan, Nurettin Akyıldız, Siyabend Yaruk, Ercan Bilen.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …