emek-sineması-eylemi

Emek Sineması eylemi: Emek’in kapısı sokağa açılacak

Emek Sineması’nın bulunduğu alana yapılan yeni AVM’yi protesto için saat 17.30’da İstiklal Caddesi’nde Yeşilçam sokağın köşesinde biraraya gelindi.

İstanbul Kent Mitingi ana bileşenleri, Emek Sineması’nın yerine yapılması planlanan AVM’yi protesto etmek amacıyla İstiklal Caddesi’nde Yeşilçam sokağın köşesinde bir araya geldi.

Özgür Doğan, İlksen Başarır, Mehmet Güleryüz, Önder Çakar’ın aralarında olduğu sinemacılar ve sinemaseverler “Bu inşaat duracak, Emek’in kapısı sokağa açılacak”, “Eller yukarı, bu inşaat kaçak”, “Emek mücadelesi sandığa sığmaz”, “Tuncel Kurtiz aramızda” yazılı olduğu dövizler taşındı.

ilk konuşmayı Bandista grubundan Seçkin Erdi yaptı. Erdi, “Ranta, yağmaya, nefes alamamamıza geçit yok. Buradayız çünkü bizim hesabımız, öfkemiz, inancımız insan olmaya dair.” dedi.

Basın açıklamasını Sanem Aytaç okudu.

Açıklamada şunlar söylendi:

“Binlerin itirazına karşın Kamer İnşaat’ın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve Beyoğlu Belediyesi’nin onayıyla yıktığı Emek Sineması’nın yerine yapılacak olan AVM’nin inşaatı, bugün Serkildoryan’a, Melek Apartmanı’na, Yunan Konsolosluğu Binası’na geri dönülmeyecek hasarlar veriyor. Çünkü yıkımı işçilerin can güvenliğini hiçe sayan koşullarda devam ettiriyorlar.Yenileme

“Yıkıma zemin hazırlayan Yenileme Kurulu dahi şu anki inşaatın usule aykırı olduğunu rapor ediyor. Mimarlar Odası suç duyurusunda bulunuyor. Fakat gözler kör, kulaklar sağır. Yargı mercileri suç duyurusunu işleme koymaya ayak diriyor.”

“Bu ilk ve son uyarımızdır. Bu inşaatın durdurulması için gereken neyse yapacağımızı ilan ediyoruz! Onlar mühürlemezse biz mühürlüyoruz!”

Demirören işgal edildi

Açıklama sonrası bir grup Demirören AVM’nin balkonuna çıkan bir grup, “Sermaye’nin mekanları yıkılacak. Emek’le Sermaye Uzlaşmayacak” yazılı pankart açtı. Görevlilerin pankartı indirmesi üzerine, eylemciler içeri girerek görevlilerin elinden pankartı almaya çalıştı. Kısa bir tartışmanın ardından pankartı alan eylemciler balkona pankartı yeniden astı. AVM’deki mağazalar kepenk kapattı. Sembolik olarak AVM inşaatı mühürlendi.

Eylem Bandista’nın verdiği konserle sona erdi.

 

Bu habere de bakabilirisiniz

yeni-anayasa

HDP’nin davet edilmediği yeni anayasa toplantısı yapıldı

HDP’nin davet edilmediği, AK Parti, CHP ve MHP temsilcilerinin bir araya geldiği anayasa değişikliği toplantısı …