ethem-sarısülük

‘Ethem için, adalet için’ çağrı

Ethem Sarısülük’ü başından vurarak ölümüne neden olan polis A.Ş’nin yargılanacağı duruşma öncesi Ethem’in ailesi avukatları ve Ankara Dayanışması bileşenleri davaya katılım çağrısı yaptı.

Gezi Direni’şinde Ethem Sarısülük’ü başından vurarak ölümüne neden olan polis Ahmet Şahbaz’ın yargılandığı duruşmaya pazartesi günü devam edilecek.

Dava öncesi Ethem’in ailesi avukatları ve Ankara Dayanışması bileşenleri davaya katılım çağrısı yaptı.

Evrensel’de yer alan habere göre, Ankara Dayanışması Sözcüsü Ahmet Bal, “Gerek mahkeme heyetinin sergilediği tutum, gerek katil Ahmet Ş.’ın perukla, sahte raporla hala korunmaya çalışılması bizlere bu davanın gayri meşru olduğunu göstermiştir” diye konuştu.

“Onların ki çalıyor, bizlerin ki ölüyor”

Bal, “Bizler bu davada delillerin ortada olmasına rağmen adım atmayan yargıdan adalet çıkmayacağını en başından beri biliyoruz. Onların çocukları çalarken, bizim çocuklarımız ölüyor. Hırsızlığın, hilenin, yalanın, talanın iktidarı AKP gençlerimizi öldürmeye devam ediyor. Buna karşılık herkesin 7 Nisan saat 09.00’da Ankara adliyesinde olması gerekiyor” diyerek çağrıda bulundu.

“Yargılansaydı diğer gençler ölmezdi”

Bal’ın ardından konuşan davanın avukatı Kazım Bayraktar konuştu.

“Ethem’lerin katledilmesi için talimatı doğrudan Başbakan verdi, bunu hepimiz biliyoruz. Başbakanın ağzından çıkan her şeyin yargı kararı olarak uygulandığı bu dönemde, ‘Polisi yedirtmem’ sözüyle kuşkusuz korunacak, kollanacak bu poliste. Ama biz ısrarla delillerimizi sunmaya davayı teşhir etmeye devam edeceğiz. ‘Çektim sıktım üç tane’ diyen kişinin Ahmet Ş. olduğunun kanıtını sunacağız mahkemeye. Mahkemede sinevizyon kurup Ethem’in öldürülme sahnelerini bir kez daha mahkeme heyetine izleteceğiz.

“Eğer Ethem’i vuran polis 1 Haziran’da suçüstü yapılarak yargılanmaya başlasaydı, ne Ali İsmal’i ne Berkin’i ne de diğer gençlerimizi öldürmeye cesaret edemezlerdi. Bunun için ben de tüm herkesi Ethem için adalet için Ankara adliyesi’ne çağırıyorum.”

Bu habere de bakabilirisiniz

yeni-anayasa

HDP’nin davet edilmediği yeni anayasa toplantısı yapıldı

HDP’nin davet edilmediği, AK Parti, CHP ve MHP temsilcilerinin bir araya geldiği anayasa değişikliği toplantısı …