İMC TV http://www.imctv.com.tr Türkiye ve dünyadan güncel haberler Mon, 22 Aug 2016 20:36:51 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.5.3 Haseke’de stadyum ve kültür merkezi YPG’nin kontrolüne geçti http://www.imctv.com.tr/hasekede-stadyum-kultur-merkezi-ypgnin-kontrolune-gecti/ Mon, 22 Aug 2016 20:09:52 +0000 http://www.imctv.com.tr/?p=171174

Rojava’nın Heseke kentinde bugün akşam saatlerinde çatışmaların şiddetlendiği Stadyum, Kültür ve Sanat Merkezi, YPG/YPJ kontolüne geçti. Rojava’nın Heseke kentinde Halk Savunma Birlikleri (YPG)-Kadın Savunma Birlikleri ve Asayiş güçleri ile Suriye devlet güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor. Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, 7. gününe giren çatışmalarda, akşam saatlerinde şiddetli çatışmaların yaşandığı Stadyum, Kültür ve Sanat …

Haber Haseke’de stadyum ve kültür merkezi YPG’nin kontrolüne geçti appeared first on İMC TV.

]]>

Rojava’nın Heseke kentinde bugün akşam saatlerinde çatışmaların şiddetlendiği Stadyum, Kültür ve Sanat Merkezi, YPG/YPJ kontolüne geçti.

Rojava’nın Heseke kentinde Halk Savunma Birlikleri (YPG)-Kadın Savunma Birlikleri ve Asayiş güçleri ile Suriye devlet güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, 7. gününe giren çatışmalarda, akşam saatlerinde şiddetli çatışmaların yaşandığı Stadyum, Kültür ve Sanat Merkezi YPG/YPJ kontrolüne geçti.

Haber Haseke’de stadyum ve kültür merkezi YPG’nin kontrolüne geçti appeared first on İMC TV.

]]>
Cerablus Askeri Meclis Genel Komutanı öldürüldü http://www.imctv.com.tr/cerablus-askeri-meclis-genel-komutani-olduruldu/ Mon, 22 Aug 2016 19:57:40 +0000 http://www.imctv.com.tr/?p=171169

Cerablus Askeri Meclisi Genel Komutanı Abdulsettar El-Cadirî’nin bir suikast sonucu öldürüldüğü belirtildi. Cerablus Askeri Meclisi’nin Genel Komutanı, Abdulsettar El-Cadirî bir suikast sonucu öldürüldü. Cerablus Askeri Meclisi, düzenlediği bir basın açıklaması ile kuruluşunu ilan etmişti. Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, basın açıklaması ile kurulmasını duyurmasının yaklaşık 3 saat sonra gerçekleşen suikastte Cerablus Askeri Meclisi Genel …

Haber Cerablus Askeri Meclis Genel Komutanı öldürüldü appeared first on İMC TV.

]]>

Cerablus Askeri Meclisi Genel Komutanı Abdulsettar El-Cadirî’nin bir suikast sonucu öldürüldüğü belirtildi.

Cerablus Askeri Meclisi’nin Genel Komutanı, Abdulsettar El-Cadirî bir suikast sonucu öldürüldü.

Cerablus Askeri Meclisi, düzenlediği bir basın açıklaması ile kuruluşunu ilan etmişti.

Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, basın açıklaması ile kurulmasını duyurmasının yaklaşık 3 saat sonra gerçekleşen suikastte Cerablus Askeri Meclisi Genel Komutanı Abdulsettar El-Cadirî ağır yaralandı.

Tedavi için hastaneye kaldırılan El-Cadirî, doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı.

Haberde, El-Cadirî’nin iki Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ajanı tarafından öldürüldüğü iddia edildi.

Söz konusu iki kişinin Cerablus Askeri Meclisi tarafından yakalandığı ve sorgularına başlandığı belirtildi.

Konuya ilişkin Cerablus Askeri Meclisi tarafından bir açıklama yapılması bekleniyor.

Haber Cerablus Askeri Meclis Genel Komutanı öldürüldü appeared first on İMC TV.

]]>
İsrail: Türkiye eleştirmeden önce iki kere düşünsün http://www.imctv.com.tr/israil-turkiye-elestirmeden-once-iki-kere-dusunsun/ Mon, 22 Aug 2016 19:05:37 +0000 http://www.imctv.com.tr/?p=171159

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nahshon, İsrail, Gazze’ye gerçekleştirilen saldırıyı eleştiren Türkiye’ye, “Türkiye başka ülkelerin askeri operasyonlarını eleştirmeden önce iki kere düşünsün” sözleriyle yanıt verdi. İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahshon, İsrail, Gazze’ye gerçekleştirilen saldırıyı eleştiren Türkiye’ye yanıt verdi. Başbakan Binali Yıldırım, Ankara’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yle yaptığı görüşmenin …

Haber İsrail: Türkiye eleştirmeden önce iki kere düşünsün appeared first on İMC TV.

]]>

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nahshon, İsrail, Gazze’ye gerçekleştirilen saldırıyı eleştiren Türkiye’ye, “Türkiye başka ülkelerin askeri operasyonlarını eleştirmeden önce iki kere düşünsün” sözleriyle yanıt verdi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahshon, İsrail, Gazze’ye gerçekleştirilen saldırıyı eleştiren Türkiye’ye yanıt verdi.

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yle yaptığı görüşmenin ardından, “İsrail’in Gazze’deki hava saldırılarını onaylamadığımızı açık bir dille ifade etmek isteriz. İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi, Filistinlilerin haklı davalarında onlarla birlikte duruşumuzu engellemez” demişti.

İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırısıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında ise “Ülkemizin İsrail’le ilişkilerinin normalleşmesi, Filistin halkını hedef alan böyle saldırılar karşısında sessiz kalacağımız anlamına gelmemektedir. Aksine, İsrail’in uluslararası hukuka ve her şeyden önce vicdanlara aykırı eylemlerinin karşısında Filistin davasının takipçisi olmaya devam edeceğiz” denilmişti.

Açıklamanın devamında, “Söz konusu orantısız saldırıları şiddetle kınıyoruz. Filistinli masum sivillerin yaralanmasına sebebiyet veren bu saldırılar hangi gerekçeyle yapılırsa yapılsın kabul edilemez. Bu saldırgan tutumun barış sürecini ve sükunetin muhafazası gayretlerini sekteye uğratması kaçınılmazdır” ifadeleri kullanılmıştı.

İsrail’den yanıt

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahshon, Yıldırım’ın açıklamasına “Anlaşmaya rağmen, Türkiye İsrail’i mantıksızca suçladığında sessiz kalacak değiliz. Türkiye başka ülkelerin askeri operasyonlarını eleştirmeden önce iki kere düşünsün” diye yanıt verdi.

Haber İsrail: Türkiye eleştirmeden önce iki kere düşünsün appeared first on İMC TV.

]]>
Türkiye, Menbic’teki mevzileri bombaladı http://www.imctv.com.tr/turkiye-menbicteki-mevzileri-bombaladi/ Mon, 22 Aug 2016 18:32:41 +0000 http://www.imctv.com.tr/?p=171151

Türkiye, 13 Ağsutos’ta IŞİD’ten kurtarılan Menbic’teki Menbic Askeri Meclisi savaşçılarının mevzilerini katyuşa füzeleriyle bombaladı. Ayrıca, Türkiye’nin Carablus’taki IŞİD hedeflerine top atışı yaptığı belirtildi. Türkiye Minbic’in yer alan Menbic Askeri Meclisi savaşçılarının mevzilerini bombaladı. Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, Türkiye, akşam saatlerinde Menbic’in kuzey yakasında yer alan Sacur suyu yakınlarındaki mevzilerini bombaladı. Şimdiye kadar 10 …

Haber Türkiye, Menbic’teki mevzileri bombaladı appeared first on İMC TV.

]]>

Türkiye, 13 Ağsutos’ta IŞİD’ten kurtarılan Menbic’teki Menbic Askeri Meclisi savaşçılarının mevzilerini katyuşa füzeleriyle bombaladı. Ayrıca, Türkiye’nin Carablus’taki IŞİD hedeflerine top atışı yaptığı belirtildi.

Türkiye Minbic’in yer alan Menbic Askeri Meclisi savaşçılarının mevzilerini bombaladı.

Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, Türkiye, akşam saatlerinde Menbic’in kuzey yakasında yer alan Sacur suyu yakınlarındaki mevzilerini bombaladı.

Şimdiye kadar 10 katyuşa füzesinin Askeri Meclis savaşçılarının mevzilerine atıldığı ve obüs atışlarının devam ettiği belirtildi.

Menbic Askeri Meclisi’nin 1 Haziran’da Menbic’i kurtarmak için IŞİD’e karşı başlatmış olduğu operasyonun 73’üncü günü olan 13 Ağustos’ta Menbic kent merkezinin tamamıyla IŞİD’ten kurtarıldığı açıklanmıştı.

Carablus’taki IŞİD hedeflerine top atışı

Doğan Haber Ajansı’nın (DHA) haberine göre ise, akşam saatlerinde IŞİD denetimindeki Carablus kentinden ateşlenen 3 havan mermisi, sınırı aşarak Karkamış’ın Türkyurdu Mahallesi yakınlarında boş araziye düştü.

Olayın ardından sınırda konuşlu birlikler, havan mermilerinin atıldığı Carablus’taki IŞİD hedeflerine top atışı yaptı.

Haber Türkiye, Menbic’teki mevzileri bombaladı appeared first on İMC TV.

]]>
CHP’li Türkmen: IŞİD tehdidini görmeyenler yargılanmalı http://www.imctv.com.tr/chpli-turkmen-isid-tehdidini-gormeyenler-yargilanmali/ Mon, 22 Aug 2016 18:30:31 +0000 http://www.imctv.com.tr/?p=171154

Antep’teki saldırının ardından bölgeye giden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) heyetinde yer alan Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, “3-4 mahalle resmen IŞİD’in eline geçmiş durumda” açıklamasında bulunmuştu. Banu Güven Artı Haber’e konuk olan Türkmen, Antep’teki izlenimlerini anlattı. Türkmen, IŞİD tehdidini görmeyenlerin yargılanması gerektiğini söyledi.

Haber CHP’li Türkmen: IŞİD tehdidini görmeyenler yargılanmalı appeared first on İMC TV.

]]>

Antep’teki saldırının ardından bölgeye giden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) heyetinde yer alan Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, “3-4 mahalle resmen IŞİD’in eline geçmiş durumda” açıklamasında bulunmuştu. Banu Güven Artı Haber’e konuk olan Türkmen, Antep’teki izlenimlerini anlattı. Türkmen, IŞİD tehdidini görmeyenlerin yargılanması gerektiğini söyledi.

Haber CHP’li Türkmen: IŞİD tehdidini görmeyenler yargılanmalı appeared first on İMC TV.

]]>
Viyana Büyükelçisi Ankara’ya çağrıldı http://www.imctv.com.tr/viyana-buyukelcisi-ankaraya-cagrildi/ Mon, 22 Aug 2016 17:43:40 +0000 http://www.imctv.com.tr/?p=171147

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Viyana Büyükelçisi’nin geri çağrıldığını açıkladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bakanlık konutunda Moldova Dışişleri Bakanı Andrei Galbur ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Avusturya’nın “Darbe girişimi ve sonrasında da Türkiye’ye destek vermediği gibi, tam tersi bir tutum içinde oldular” diye konuştu. Türkiye vatandaşlarının yapacağı bir gösteriye …

Haber Viyana Büyükelçisi Ankara’ya çağrıldı appeared first on İMC TV.

]]>

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Viyana Büyükelçisi’nin geri çağrıldığını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bakanlık konutunda Moldova Dışişleri Bakanı Andrei Galbur ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, Avusturya’nın “Darbe girişimi ve sonrasında da Türkiye’ye destek vermediği gibi, tam tersi bir tutum içinde oldular” diye konuştu.

Türkiye vatandaşlarının yapacağı bir gösteriye de bu ülkede izin verilmediğini belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Duyarsız kalmayacağız, bazı adımlar atacağız”

“Biz de kendilerine ‘Toplanma özgürlüğü dersi vermeye çalışıyorsunuz ancak barışçıl bir yürüyüşe bile izin vermiyorsunuz’ diye sitemimizi etmiştik. Fakat gördük ki PKK ve yandaşlarına Viyana’da gösteri yapma izni vermişlerdir. Bunun samimiyetle bağdaşmadığını biliyoruz. Dolayısıyla teröre destek veren bu tutumuna duyarsız kalamayız.

“Maalesef Avusturya ile ikili ilişkilerimizin ve iş birliğimizin normal sürdürülmesinin zemini ortadan kalkmıştır. O nedenle bugün Avusturya maslahatgüzarını bakanlığımıza çağırarak tepkimizi gösterdik.

“Aynı şekilde Viyana Büyükelçimizi de istişareler ve Avusturya ile ilişkilerimizi gözden geçirmek için Ankara’ya çağırdık. İkili ilişkilerimizde biz de duyarsız kalmayacağız, bazı adımlar atacağız.

“Biz onlar gibi iki yüzlü olamayız. Terörün her türlüsüne karşıyız. Ama onlar bazı terör örgütlerine karşı ama Türkiye’ye saldıran terör örgütlerine destek veriyorlar. Ama biz ikili ilişkilerimizde başka tedbirler alacağız.

“O anlayış şu anda ortadan kalkmıştır. Önümüzdeki süreçte atacağımız adımları sizlerle paylaşacağız. Bize nasıl yaklaşırlarsa biz de kendilerine öyle yaklaşacağız.”

Ne olmuştu?

Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye vize serbestisi vermemesi halinde sığınmacı geri kabul anlaşmasını iptal edebileceklerini söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamasından sonra Türkiye ile Avusturya arasında karşılıklı açıklamalar yaşanmıştı.

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz da, Avrupa Birliği’nin (AB) sığınmacılar konusunda Türkiye ile anlaşmaya ihtiyacı olmadığını söylemişti.

Haber Viyana Büyükelçisi Ankara’ya çağrıldı appeared first on İMC TV.

]]>
Özgür Gündem Yayın Yönetmeni ve Yazı İşleri Müdürü tutuklandı http://www.imctv.com.tr/ozgur-gundem-yayin-yonetmeni-yazi-isleri-muduru-tutuklandi/ Mon, 22 Aug 2016 17:16:19 +0000 http://www.imctv.com.tr/?p=171141

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ile Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya tutuklandı. Kapatılan Özgür Gündem gazetesine yapılan baskında gözaltına alınan gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ve Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkemece tutuklandı. Gazeteciler İstanbul Esenler Atış Alanı Karakolu’nda ifadeleri alındıktan sonra bugün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesine …

Haber Özgür Gündem Yayın Yönetmeni ve Yazı İşleri Müdürü tutuklandı appeared first on İMC TV.

]]>

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ile Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya tutuklandı.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesine yapılan baskında gözaltına alınan gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ve Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

Gazeteciler İstanbul Esenler Atış Alanı Karakolu’nda ifadeleri alındıktan sonra bugün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesine getirildi.

Öğlen saatlerinde savcılığa çıkartılan Kaya ve Kızılkaya’nın ifadeleri Basın Savcısı Umut Tepe tarafından alındı. İfade işlemlerinin ardından “Örgüt üyesi olmak”,

“Örgüt propagandası yapmak” ve “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak” iddialarıyla tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen gazeteciler, hakkında tutuklanma kararı verildi.

Kaya ve Kızılkaya, yaptıkları savunmada, suçlamaları reddederek, gazetecilik yaptıkları farklı görüşlere yer verdiklerini dile getirdi.

Haklarında tutuklanma kararı verilen gazeteciler Metris R Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na götürüldü.

Ne olmuştu?

İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi 16 Ağustos’ta Özgür Gündem gazetesini “örgüt propagandası” suçlamasıyla “geçici” olarak kapattı.

Gazetenin kapatılmasının ardından polis gazetenin Beyoğlu’ndaki binasına baskın yaparak gözaltılar yaptı.

Baskında o esnada haber takibi yapan imc tv muhabiri Gülfem Karataş ile kameraman Gökhan Çetin’in olduğu 24 gazeteci gözaltına alındı.

Özgür Gündem çalışanları; Günay Aksoy, Kemal Bozkurt, Reyhan Hacıoğlu, Önder Elaldı, Ender Öndeş, Sinan Balık, Davut Uçar, Fırat Yeşilçınar, İnan Kızılkaya, Zeki Erden, Elif Aydoğmuş, Bilir Kaya, Ersin Çaksu, Sevdiye Ergürbüz, Amine Demirkıran, Bayram Balcı ve Burcu Özkaya.

DİHA muhabirleri; Özgür Paksoy ve Mesut Kaynar.

imc tv; Gülfem Karataş ve Gökhan Çetin.

Kapatma kararı sonrası destek amaçlı gazete binasına gelen İstanbul Tabip Odası’ndan Yılmaz Bozkurt ile Doğu Yayınevi çalışanı Hüseyin Gündüz de gözaltına alınanlar arasında.

Aynı gün gazetenin eski genel yayın yönetmeni ve yazarı olan Eren Keskin, yayıncı, yazar, gazeteci Ragıp Zarakolu ve Filiz Koçali ile gazetenin Yayın Danışma Kurulu Üyesi ve yazarlarından, yazar Aslı Erdoğan’ın evlerine de polis baskın yaptı.

Mahkeme kararıyla kapatılan, binası basılan, çalışanları gözaltına alındıktan sonra gazetenin binası da mühürlendi.

Polis baskınında gözaltına alınan 20’si gazeteci 22 kişi  18 Ağustos’ta çıkarıldıkları savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Aslı Erdoğan ise 19 Ağustos günü tutuklandı.

Haber Özgür Gündem Yayın Yönetmeni ve Yazı İşleri Müdürü tutuklandı appeared first on İMC TV.

]]>
Yıldırım: Muhalefet ve iktidar ayrımı yapmayacağız http://www.imctv.com.tr/yildirim-ulkenin-ana-meselelerinde-muhalefet-ve-iktidar-ayrimi-yapmayacagiz/ Mon, 22 Aug 2016 17:02:10 +0000 http://www.imctv.com.tr/?p=171136

Başbakan Yıldırım, “Ülkenin ana meselelerinde muhalefet ve iktidar ayrımı yapmayacağız. Bütün konularımızı konuşarak, görüşerek ve uzlaşarak çözmenin gayreti içinde olacağız” dedi. Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı. Yıldırım’ın açıklamasından satırbaşları şöyle: Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile görüşme “Bugün CHP ve MHP liderleriyle yaptığımız görüşmede sayın genel başkanlara ülkemizin başını ağrıtan birkaç …

Haber Yıldırım: Muhalefet ve iktidar ayrımı yapmayacağız appeared first on İMC TV.

]]>

Başbakan Yıldırım, “Ülkenin ana meselelerinde muhalefet ve iktidar ayrımı yapmayacağız. Bütün konularımızı konuşarak, görüşerek ve uzlaşarak çözmenin gayreti içinde olacağız” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.

Yıldırım’ın açıklamasından satırbaşları şöyle:

Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile görüşme

“Bugün CHP ve MHP liderleriyle yaptığımız görüşmede sayın genel başkanlara ülkemizin başını ağrıtan birkaç temel konuda bilgi verme fırsatı bulduk.

“Özellikle uzun süreden beri devam etmekte olan PKK terörüyle yaptığımız mücadelede geldiğimiz noktayı ve bundan sonraki hareket tarzımızı anlatma fırsatı bulduk.

Suriye

“Suriye konusunda fikir alışverişinde bulunma fırsatımız oldu. Burada Türkiye’nin duruşu çok nettir. Suriye, bugün altı seneyi bulan bir iç savaşla maalesef enerjisini günden güne kaybediyor, milyonlarca masum Suriye vatandaşı ülkelerini terk etmek zorunda kaldı, 500 bin civarında masum insan da bu anlamsız iç savaşta hayatını kaybetti.

“Artık akan kanın daha fazla sürmemesi, Suriye’de huzurun ve istikrarın tekrar sağlanması, bizce bölge içi yapılacak en öncelikli ve en önemli işler içerisinde yerini almış durumda.

“Burada tarflar var, taraflar kim? Rejim, muhalifler ve terör grupları. Diğer tarafta koalisyon güçleri ve rejimin davet ettiği Rusya var.

“Bütün tarafların aklıselimle bir araya gelip Suriye’de akan kanın durdurulması ve tekrar bütün Suriyelilerin temsil edileceği bir yönetişim şeklinin oluşturulması esastır.

“Bu bağlamda bizim önemle üzerinde durduğumuz konu çok nettir; Suriye’nin bölünmemesi, toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesi, herhangi bir etnik gruba avantaj sağlayacak yeni bir yapılaşmaya izin verilmemesi.

“Bizim önemle üzerinde durduğumuz konu nettir; Suriye’nin toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesidir. Bazı gayretler var, Türkiye’nin güneyinde bir Kürt oluşumu meydana getirmek. Bu asla Türkiye olarak kabul edebileceğimiz bir şey değil.

Irak ve İsrail

“Irak’ta da yine taraflarla yakın işbirliği içerisindeyiz. Bütün ülkenin söz sahibi olacağı bir durumun sağlanması için gereken katkıyı vereceğiz. Rusya ve İsrail ile ilişkilerimiz normalleşti.

“Ancak son zamanlarda İsrail’in sivillere yönelik saldırısının onaylanmadığını ifade etmek isteriz. Bizim İsrail ile ilişkilerimizin normalleştirilmesi Filistinliler’in haklı davalarına karşı duruşumuzu, onlarla birlikte hareket etmemizi asla engellemez, durdurmaz.

“Yatırım, teşvik ve destek projelerini tamamladık”

“Çukur siyasetinin başladığı şehir ve ilçeleri işgal girişiminden sonra güvenlik güçlerimizin yaptığı operasyonlarla beraber bölgenin imar edilmesi, yeniden burada hayatın süratle normalleşmesi, bölgeye olan yatırımların, projelerin hızlı bir şekilde gelmesi anlamında uzun bir zamandan beri devam eden Doğu ve Güneydoğu’ya yönelik yatırım, teşvik ve destek projelerini nihayet tamamladık.

“Bölge insanı, Kürt vatandaşlarımızın asla ve asla terör örgütünden bir beklentileri yok. Terör örgütü ancak kan, gözyaşı, ızdırap veriyor ve bu ızdırabı bölge insanı artık yaşamak istemiyor.

“PKK terör örgütü veya onun etkisinden kendini kurtaramayan siyasi uzantıları asla ve asla bölge insanının hiçbir sorununa çözüm üretemedikleri gibi bölge insanının bugün en büyük sorunu haline geldiler.”

“Muhalefet ve iktidar ayrımı yapmayacağız”

“Türkiye’nin önünde güzel günler var. Bir yandan sağlanan birlik ve kardeşlik ortamını, uzlaşma ortamını devam ettirmek için iktidar partisi sorumluluğunu bilerek daha dikkatli davranacağız.

“Ülkenin ana meselelerinde muhalefet ve iktidar ayrımı yapmayacağız. Bütün konularımızı konuşarak, görüşerek ve uzlaşarak çözmenin gayreti içinde olacağız.

“Milletimiz ayrışma istemiyor. 25 Temmuz’da Sayın Cumhurbaşkanımız 3 parti liderini davet etti. Temel hususlarda özellikle anayasa değişikliği konusunda çalışmaları başlattık.

“Önemli hususlarda görüş birliğinin sağlandığını görüyoruz. Tam anlamıyla kapsamlı bir anayasa olmasa da yeni anayasaya giden yolda bir çalışma yapacağız.

Antep saldırısı

“Örgüt yapılan operasyonlarla sıkıntı içine düştüğü için hunharca faaliyetlerini artırmış görünüyor. 100 ihbarı değerlendirip gereğini yapıyorsunuz bir tanesi kaçınca sonuçları ağır oluyor.

“İstihbarat birimlerimiz büyük bir gayretle çalışıyorlar. Benzeri olayların yaşanmaması için olağanüstü bir gayret gösteriyorlar.

“Tehdit geçmiş değil. 15 Temmuz FETÖ bir girişimde bulundu. Ondan sonra oluşan boşluk doldu. Aynı merkez bunları yönetiyor.

“O merkezin amacı Türkiye’nin önünü kesmek, enerjisini hızını kesmek. Bu saldırıda faaile ilişkin henüz bir ipucu yok. Hangi örgüt adına yapıldığına yönelik erken kanaatler doğru değildir. Henüz kimin yaptığı, çocuk mudur, büyük müdür?.

Mısır

“Dostluklarımızı artırmamız, düşmanlıklarımızı azaltmamız lazım. Mısır’dan yapılan sağduyulu açıklamalar güzel ama devamı gelmeli.

“Mısır’la ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu ölçü bellidir. Halkın iradesi gözardı edilmemelidir. Bir darbe olmuştur, yönetim el değiştirmiştir.

“Aynı şey Türkiye’de de denendi ama başarılı olmadı. Biz Mısır’la ilişkilerimizi geliştirmekten yanayız. Halklarımız kardeştir. İlişkilerimizi süratle geliştirmeliyiz, buna iki ülkenin de ihtiyacı var.”

Haber Yıldırım: Muhalefet ve iktidar ayrımı yapmayacağız appeared first on İMC TV.

]]>
Roboski Katliamı AİHM’e taşındı http://www.imctv.com.tr/roboski-katliami-aihme-tasindi/ Mon, 22 Aug 2016 16:38:39 +0000 http://www.imctv.com.tr/?p=171126

Roboskili aileler adına AİHM’e başvuruda bulunan HDP’li vekil Ferhat Encü, “Roboskili ailelerin tek talebi Türkiye’nin mahkum edilmesidir. Roboski’nin failleri cezalandırılsaydı, bir daha Roboski benzeri katliamlar yaşanmazdı” dedi. Şırnak’ın Uludere ilçesinin Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu öldürülen 34 kişinin aileleri, Türkiye’de yargı yolunun kapanması ardından Avrupa …

Haber Roboski Katliamı AİHM’e taşındı appeared first on İMC TV.

]]>

Roboskili aileler adına AİHM’e başvuruda bulunan HDP’li vekil Ferhat Encü, “Roboskili ailelerin tek talebi Türkiye’nin mahkum edilmesidir. Roboski’nin failleri cezalandırılsaydı, bir daha Roboski benzeri katliamlar yaşanmazdı” dedi.

Şırnak’ın Uludere ilçesinin Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu öldürülen 34 kişinin aileleri, Türkiye’de yargı yolunun kapanması ardından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuruda bulundu.

Roboskili ailelerden Hakların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, aileler adına bizzat AİHM’e başvuruda bulundu.

Roboski katliamına dair yüzlerce belge ve CD ile AİHM’e başvuruda bulunan HDP’li Encü, dava başvurusuna dair bu belgeleri mahkemenin Türkiye yetkilisine teslim etti.

AİHM’e yaptığı başvuruya ilişkin Dicle Haber Ajansı’na (DİHA) konuşan Encü, Roboskili ailelerin 5 yıldır adalet mücadelesi verdiğini belirterek, Roboski Katliamı soruşturmasının Türkiye mahkemelerinde yıllarca mekik dokuduğunu ve son olarak Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yapılan başvurunun reddedilerek Türkiye’deki hukuk kapılarının kapandığını söyledi.

“Ailelerin tek talebi Türkiye’nin mahkum edilmesi”

Encü, Roboski Katliamı soruşturmasının Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından reddedilmesinin ardından AİHM’e başvuru yolunun açıldığını ifade ederek şunları söyledi:

“Bu dosya sürekli üzeri kapatılırken, katiller korunurken bizler yoğun bir mücadele verdik. Çalmadığımız kapı, görüşmediğimiz siyasi parti yetkilisi kalmadı.

“Roboski Katliamı’nın sorumlusu olan dönemin Başbakanı ve bugünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la da görüştük.

“Katillerin bulunması, cezalandırılması gerektiği inancı içerisinde yıllarca mücadele ettik. Fakat ne yazık ki bir adım dahi atılmış değil. Burada, sürekli olarak Roboski katilleri korunmuş durumda.

“Roboskili ailelerin tek talebi Türkiye’nin mahkum edilmesidir. Bu sadece maddi olarak mahkum edilmesi değil, sorumluların açığa çıkarılıp cezalandırılmasıyla olur.

“Bu hukuksuzluğu etkileyecek, Türkiye üzerinde etki yaratabilecek kararların verilmesi gerektiği inancı içerisindeyiz.

“Roboski’nin failleri cezalandırılsaydı, bir daha Roboski benzeri katliamlar yaşanmazdı. Fakat ne yazık ki, bugüne kadar bu katiller sürekli korundu.”

Roboski Katliamı

28 Aralık 2011’de, Şırnak’ın Uludere ilçesindeki Ortasu/Roboski ve Gülyazı/Bujeh köylerinden 28’i aynı aileden 34 kişi savaş uçaklarının bombardımanıyla öldürüldü.

11 Haziran 2013’te Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, “taksirle ölme sebebiyet vermekten dolayı” Roboski Katliamı’yla ilgili soruşturma dosyası hakkında görevsizlik kararı verip dosyayı Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderdi.

Genelkurmay Askeri Savcılığı, 7 Ocak 2014’te takipsizlik kararı verdi. Mağdurların ailelerinin avukatlarının karara itirazı reddedildi.

Roboskili aileler 18 Temmuz 2014’te Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuru yaptı.

Dilekçe ve eklerinin idari yönden Anayasa Mahkemesi’nde yapılan ön incelemede, başvuruda eksiklikler tespit edildi, tamamlanması istendi. Ancak başvuru, “eksikliğin süresinde giderilmemesi” nedeniyle reddedildi.

Haber Roboski Katliamı AİHM’e taşındı appeared first on İMC TV.

]]>
Aslı Erdoğan için Özgürlük Nöbeti başladı http://www.imctv.com.tr/asli-erdogan-icin-ozgurluk-nobeti-basladi/ Mon, 22 Aug 2016 16:07:14 +0000 http://www.imctv.com.tr/?p=171117

Özgür Gündem Gazetesi’nin Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarı Aslı Erdoğan için tutuklu bulunduğu Bakırköy Cezaevi önünde özgürlük nöbeti başladı. Nöbet 16.00-18.00 saatleri arasında devam edecek. Özgür Gündem Gazetesi’nin Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarı Aslı Erdoğan için tutuklu bulunduğu Bakırköy Cezaevi önünde özgürlük nöbeti başladı. “Özgür Gündem susturulamaz” ve “Bizler varız” pankartının taşındığı nöbet eylemine …

Haber Aslı Erdoğan için Özgürlük Nöbeti başladı appeared first on İMC TV.

]]>

Özgür Gündem Gazetesi’nin Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarı Aslı Erdoğan için tutuklu bulunduğu Bakırköy Cezaevi önünde özgürlük nöbeti başladı. Nöbet 16.00-18.00 saatleri arasında devam edecek.

Özgür Gündem Gazetesi’nin Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarı Aslı Erdoğan için tutuklu bulunduğu Bakırköy Cezaevi önünde özgürlük nöbeti başladı.

“Özgür Gündem susturulamaz” ve “Bizler varız” pankartının taşındığı nöbet eylemine yazarlar, Murathan Mungan, Sema Kaygusuz, Vivet Kanetti, Seray Şahinler, Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı Pınar Öğünç, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yetvard Danzikyan, Barış İçin Akademisyenler, Barış İçin Kadınlar, Barış İçin Sağlıkçılar, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Uğur Güç, RSF Türkiye Tensilcisi Erol Önderoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Özgür Gündem gazetesi çalışanları, okurları ve Erdoğan’ın annesi Mine Aydostlu katıldı.

Mungan: Tek tip bir insan yaratılmaya çalışıyorlar

Nöbette ilk olarak Murathan Mungan, konuştu.

Mungan sadece Aslı için değil cezaevinde olan tüm gazeteciler için cezaevi önünde olduklarını belirterek şunları söyledi:

“Siz istediğiniz kadar savaş çıkartmaya çalışın biz yine barışın yanında olacağız.

“Şuan bir edebiyatçı için kaleminden başka bir şeyi olmayan biri için buradayız Türkiye’de bir yanı ile Kafka romanı bir yanı ile Aziz Nesin hikayesi içinde yaşıyoruz.

“Traji komik bir şekilde gazeteciler ve barış isteyenler tutuklanıyor. Tek tip bir insan yaratılmaya çalışıyorlar.

“Şuan söylenenler, yapılanlar bizi barıştan başka bir şeye çıkartmıyorsa sözlerimizi yeniden aydınlatmamız lazım. Aslı, şuan hepimizden daha güçlü olmamızı istiyordur. Bizim ensemizi karartma şansımız yok. Onların dilini konuşmadan barış mücadelesini sürdürmeliyiz.

“Aslı gibi insanları yargılayacaklarsa arkasındaki 30-40 yıla baksınlar. Pınar Selek’ten bombacı yaratamadılar. Aslı Edoğan’dan da ‘terörist bombacı’ yaratmayacaklar. Biz bu kötü senaryoları gördük.”

Tanrıkulu: Düşünmek ve yazmak tutuklanmak için yeterli

Mungan’ın ardından konuşan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, cezaevi önünde tutulan “özgürlük nöbetleri”nin Türkiye’nin demokrasisi konusunda bir fikir verdiğini dile getirdi.

“Cezaevlerinin önü aydınların yazarların aktivistlerin nöbet mekanı haline gelmesi demokrasi bakımından önemli gösterge. Burası son bir yıldır bizlerin nöbet tuttuğu alana dönüştü. Aydınların, yazarların yeri cezaevi değil.

“Aslı Erdoğan’ın tek eylemi düşünmek ve yazmaktı. Öyle anlaşılıyor ki bu dönemde düşünmek ve yazmak da tutuklanmak için yeterli hale geldi. Umuyorum çok fazla içeride zaman geçirmez tekrar aramızda olur. ”

Kerestecioğlu: Gözdağı vermek isteniyor

Tanrıkulu’nun ardından konuşan HDP’li Filiz Kerestecioğlu ise, tutuklamalarla iktidarın halka gözdağı vermek istediğini dile getirerek, devletin tutuklama ve baskı mekanizması varsa halkında direniş kültürü olduğunu söyledi.

“Bu ülke çok saygı duymamız, değer vermemiz gereken insanlara değer veren bir ülke değil, iktidarlar böyle değil. Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu, Ali Nesin sembol insanlar.

“Gerçekten yapılmak istenen onların nezdinden gözdağı vermek, hepimize ‘Muhalif olmayın, özellikle Kürtlerin yanında durmayın, barıştan yana olmayın, düşüncelerinizi kendinize saklayın’ demek isteniyor.

“Şimdi de Aslı’ya yaşatılmak istenen bu. Mücadeleden başka çıkışımız yok. Devlet geleneği, devlet aklını sürüyorsa biz de 80’lerde İHD’yi kurarken, cezaevleri kapılarında olduğu gibi direniş aklımız sürecek. Aslı Erdoğan yalnız değildir.

Güç: Direnmeye devam ediyoruz.

Kerestecioğlu’nun ardından konuşan TGS Genel Başkanı Uğur Güç, gazetecilerin tutuklamalarla baskı altına alınmaya çalışıldığını vurgulayarak, cezaevlerindeki bütün tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

“Şu anda 72 gazeteci cezaevinde. Özgür Gündem’e yapılan baskınla 22 arkadaşımızı gözaltına almışlardı, ikisi hala savcılıkta ifade veriyor. Umarız onlar da serbest kalır.

“Aslı Erdoğan için buradayız. Bir buçuk ay önce Şebnem Korur Fincancı, Ali Nesin, Erol Önderoğlu için buradaydık.

“Devir teslim şeklinde geçen bir nöbet halindeyiz. Direnmeye devam ediyoruz. Gerçekleri haberleştirmeye Özgür Gündem’le de Aslı Erdoğan’la da dayanışmaya devam edeceğiz. Yazmaya devam edeceğiz.

Güç’ün ardından Barış İçin Akademisyenler grubundan Kıvanç Ersoy da, barış bildirisine imza attığı için tutuklanıp Silivri Cezaevi’ne konulduğunda kapıya konulan hatıra defterinde Aslı Erdoğan’ın yazısının da olduğunu gördüğünü hatırlattı:

“Silivri’de tutukluyken, avukat dışarda nöbet olduğunu söyledi. Pek çok değerli ismin mesajlarının yanında Aslı Erdoğan’ın da mesajı vardı. O gün o bizim için nöbete gelmişti ben bugün onun için nöbete geldim.

“Egemenler öğrenmeli, ezilenleri ve onlardan yana olanları tutuklayarak bu mücadelelerinden vazgeçiremezler. Onlar tutuklamaktan bıkacak gözükmüyor, biz de nöbet tutmaktan bıkmayacağız. Bu nöbetler belki de barış, demokrasi mücadelesinin tohumları olarak bu yılın anıları arasında yer alacak. Aslı Erdoğan’a özgürlük.”

Önderoğlu: Mücadelemiz daha güçlü olmalı

RSF Türkiye Tensilcisi Erol Önderoğlu da, tutukluluk döneminin 10 gün sürdüğünü belirterek, Türkiye cezaevlerindeki tutuklu gazetecilerin gerçekliği yanında kendi tutukluluğunun pek de önemli olmadığını söyledi.

“Türkiye’de gazetecilere, hak savunucularına, akademiye dönük baskılar yabana atılacak gibi değil. Çok yaygın şekilde devam ediyor ve genişleyecek.

“Yeni Akit’in bugünkü haberine rastlamışsınızdır. Basın özgürlüğü ödülleri alanları hedef gösteren, ödülleri vermiş olmak dolayı TGC’nin kapatılmasını isteyen gazete yetkisi Ali Karahasanoğlu’nun yazısını okursanız Türkiye’de tüm sivil toplumun, medyanın tasfiye içinde olduğunu göreceksiniz. Mücadeleye etik ve hatır ilişkileri içinde güç vermek gerekiyor.

“Cezaevi önüne ben, Şebnem Korur Fincacı ve Ali Nesin için gelenler bugün Bakırköy Cezaevi önünde olmalılar. Bu mücadelemiz de kayıp vermeden devam etmeli daha güçlü olmalı.

“Türkiye sivil toplum hareketi AKP döneminde kurulmuş hareket değil, ondan önce de darbelere karşı bedeller ödemiş harekettir. En azından bu hareketin hatırına bundan sonraki mücadeleyi birlikte sürdürmekte fayda var. Aslı Erdoğan’a sevgi selamlarını gönderiyorum, direnç içinde kalsın, umarım ki en kısa zamanda aramıza katılacaktır.”

Kaygusuz: Aslı, vicdanı rahatsız eden her şeyi yazdı

Daha sonra konuşan yazar Sema Kaygusuz ise, Aslı Erdoğan’ın vicdanı rahatsız eden her şeyi yazdığını dile getirerek, Erdoğan’ın biran önce serbest bırakılmasını istedi.

Yazar Vivet Kanetti de, Aslı Erdoğan’ın Kürt halkının acılarına tanık olduğu için tutuklandığını belirterek, “Kürt halkının acılarına tanıklık eden avukatların gazetecilerin tutuklandığını görüyoruz. Bizler bu tutuklamalarla durmayacağız mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

Yazar Gönül Kıvılcım da, “Barış için kalbi yüreği atan insanlar olarak buradayız. Aslı’ya yapılan büyük bir ayıptır. Bütün dünya bu ayıbı görmelidir” dedi.

Barış Bloku Eş Sözcüsü Bahadır Altay, “Her ne pahasına olursa olsun halkların barış içinde eşit adaletli düzenini ortak yaşamını, barışı mutlaka sağlayacağız. Tutuklamalar, bizlerin ellerini daha fazla kenetlemekten başka işe yaramayacak” dedi.

Özgür Gündem gazetesi editörü Bayram Balcı da, Erdoğan gibi yazarlarla gurur duyduklarını ifade ederek, “Devlet istiyor ki Türklerle Kürtler bir araya gelmesin. Bu mesajı vermek istiyorlar. Biz onların inadına daha çok yan yana olacağız” dedi.

Anne Aydostlu: Daha cesaretli ve başı dik olarak yazacak

Son olarak konuşan Erdoğan’ın annesi Mine Aydostlu, kızının çok daha cesaretli olduğunu gördüğünü ve cezaevinden çıktıktan sonra da daha cesaretli ve başı dik olarak yazacağını söyledi. Aydostlu, tüm katılımcılara teşekkür etti.

Aslı Erdoğan: Barışmak savaşmaktan çok daha zordur

Ardından Aslı Erdoğan’ın cezaevinden gönderdiği mektup okundu.

Erdoğan’ın mektubu şöyle:

“Hayatım boyunca hep mağdurun yanında durdum. Mağdurun kim olduğunu ise sadece yüreğimle bildim.

“En az yirmi yıllık tutarlı bir şiddet karşıtlığının, bana uygulanan bu şiddetle karşılık bulması aslında beni hiç şaşırtmadı. Barışmak savaşmaktan çok daha zordur ve savaşın şiddetlendiği dönemlerde ilk suçlananlar barış savunucularıdır.

“Herkese, benimle dayanışan herkese, çok teşekkür ederim. Kendimi ilk kez yalnız hissetmiyorum. Sevgiyle.”

Nöbet eylemi, Pazartesi ve Cuma günleri saat 16.00-18.00 saatleri arasında devam edecek.

Ne olmuştu?

İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi 16 Ağustos’ta Özgür Gündem gazetesini “örgüt propagandası” suçlamasıyla “geçici” olarak kapattı.

Gazetenin kapatılmasının ardından polis gazetenin Beyoğlu’ndaki binasına baskın yaparak gözaltılar yaptı.

Baskında o esnada haber takibi yapan imc tv muhabiri Gülfem Karataş ile kameraman Gökhan Çetin’in olduğu 24 gazeteci gözaltına alındı.

Özgür Gündem çalışanları; Günay Aksoy, Kemal Bozkurt, Reyhan Hacıoğlu, Önder Elaldı, Ender Öndeş, Sinan Balık, Davut Uçar, Fırat Yeşilçınar, İnan Kızılkaya, Zeki Erden, Elif Aydoğmuş, Bilir Kaya, Ersin Çaksu, Sevdiye Ergürbüz, Amine Demirkıran, Bayram Balcı ve Burcu Özkaya.

DİHA muhabirleri; Özgür Paksoy ve Mesut Kaynar.

imc tv; Gülfem Karataş ve Gökhan Çetin.

Kapatma kararı sonrası destek amaçlı gazete binasına gelen İstanbul Tabip Odası’ndan Yılmaz Bozkurt ile Doğu Yayınevi çalışanı Hüseyin Gündüz de gözaltına alınanlar arasında.

Aynı gün gazetenin eski genel yayın yönetmeni ve yazarı olan Eren Keskin, yayıncı, yazar, gazeteci Ragıp Zarakolu ve Filiz Koçali ile gazetenin Yayın Danışma Kurulu Üyesi ve yazarlarından, yazar Aslı Erdoğan’ın evlerine de polis baskın yaptı.

Mahkeme kararıyla kapatılan, binası basılan, çalışanları gözaltına alındıktan sonra gazetenin binası da mühürlendi.

Polis baskınında gözaltına alınan 20’si gazeteci 22 kişi  18 Ağustos’ta çıkarıldıkları savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Aslı Erdoğan 19 Ağustos günü tutuklandı.

Haber Aslı Erdoğan için Özgürlük Nöbeti başladı appeared first on İMC TV.

]]>
Barzani Ankara’ya gelecek http://www.imctv.com.tr/barzani-ankaraya-gelecek/ Mon, 22 Aug 2016 15:35:19 +0000 http://www.imctv.com.tr/?p=171113

Irak Kürdistan Başkanı Barzani, yarın Ankara’ya gelecek. Irak Kürdistan Başkanı Mesut Barzani kimi temaslarda bulunmak üzere yarın Ankara’ya gelecek. Barzani’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binanli Yıldırım’la görüşmesi bekleniyor. En son Aralık 2015’te Türkiye’ye gelen Barzani ziyareti sırasında Kürt kentleri karadan, tank ve ağır silahlarla bombalanıyordu. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da 24 Ağustos’ta …

Haber Barzani Ankara’ya gelecek appeared first on İMC TV.

]]>

Irak Kürdistan Başkanı Barzani, yarın Ankara’ya gelecek.

Irak Kürdistan Başkanı Mesut Barzani kimi temaslarda bulunmak üzere yarın Ankara’ya gelecek.

Barzani’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binanli Yıldırım’la görüşmesi bekleniyor.

En son Aralık 2015’te Türkiye’ye gelen Barzani ziyareti sırasında Kürt kentleri karadan, tank ve ağır silahlarla bombalanıyordu.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da 24 Ağustos’ta Ankara’da olacak.

Haber Barzani Ankara’ya gelecek appeared first on İMC TV.

]]>
Kılıçdaroğlu Antep’e gidecek http://www.imctv.com.tr/kilicdaroglu-antepe-gidecek/ Mon, 22 Aug 2016 15:26:22 +0000 http://www.imctv.com.tr/?p=171110

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bombalı saldırı sonucu 54 kişinin hayatını kaybettiği, Antep’e yarın taziye ziyaretinde bulunacak. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yarın, Antep’e gidecek. Bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye ziyaretinde bulunacak Kılıçdaroğlu, Gaziantep Valiliği ile Ticaret ve Sanayi Odası’nı da ziyaret edecek. Antep’te Şahinbey ilçesine bağlı Akdere Mahallesi’ndeki kına gecesine yapılan …

Haber Kılıçdaroğlu Antep’e gidecek appeared first on İMC TV.

]]>

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bombalı saldırı sonucu 54 kişinin hayatını kaybettiği, Antep’e yarın taziye ziyaretinde bulunacak.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yarın, Antep’e gidecek.

Bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye ziyaretinde bulunacak Kılıçdaroğlu, Gaziantep Valiliği ile Ticaret ve Sanayi Odası’nı da ziyaret edecek.

Antep’te Şahinbey ilçesine bağlı Akdere Mahallesi’ndeki kına gecesine yapılan bombalı saldırıda 54 kişi hayatını kaybetti.

Patlamada yaralananlardan bazıları taburcu edilirken halen 14’ü ağır olmak üzere 66 yaralının tedavileri Antep’teki çeşitli hastanelerde devam ediyor.

Haber Kılıçdaroğlu Antep’e gidecek appeared first on İMC TV.

]]>
İBB, İstanbul Otogarı’nın tahliyesini istedi http://www.imctv.com.tr/ibb-istanbul-otogarinin-tahliyesini-istedi/ Mon, 22 Aug 2016 15:16:37 +0000 http://www.imctv.com.tr/?p=171123

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Esenler’deki İstanbul Otogarı’nın tahliyesini istedi. Otogarın iki hafta içinde tahliye edilmesini isteyen İBB, gerekçe olarak, otoparktan ücret alınmasını gösterdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Esenler’deki İstanbul Otogarı’nın tahliye edilmesini istedi. İBB tarafından 9 Ağustos 2016 tarihinde İstanbul 17. noterliği aracılığıyla Avrasya Terminal İşletmeleri Şirketi’ne gönderilen tahliye tebligatında, “Yolcu taşıma işleri yapan şirketlerin kullandığı iş …

Haber İBB, İstanbul Otogarı’nın tahliyesini istedi appeared first on İMC TV.

]]>

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Esenler’deki İstanbul Otogarı’nın tahliyesini istedi. Otogarın iki hafta içinde tahliye edilmesini isteyen İBB, gerekçe olarak, otoparktan ücret alınmasını gösterdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Esenler’deki İstanbul Otogarı’nın tahliye edilmesini istedi.

İBB tarafından 9 Ağustos 2016 tarihinde İstanbul 17. noterliği aracılığıyla Avrasya Terminal İşletmeleri Şirketi’ne gönderilen tahliye tebligatında, “Yolcu taşıma işleri yapan şirketlerin kullandığı iş yerleri ile otogar hizmetlerinden yararlanacak kişilerin bu hizmetten yararlanırken kullandıkları otoparkların hukuki durumları birbirinden farklıdır. Sözleşmede tanınan hak çerçevesinde otogarı yapacak olan işletme hakkı devredilecek ve kiralanacak yerler arasında otoparklar bulunmamaktadır” ifadeleri yer aldı.

Tebligatta, uyarılara rağmen vatandaşlardan otopark ücreti alınması nedeniyle Büyük İstanbul Otogarı’nın işletmecisi olan Avrasya Terminal İşletmeleri ile İBB arasında 2019’a kadar devam eden sözleşmenin fesh edildiği belirtilerek,15 gün içinde işletmeci firmanın otogarı tahliye etmesi istendi.

Haber İBB, İstanbul Otogarı’nın tahliyesini istedi appeared first on İMC TV.

]]>
İstanbul’da tramvay raydan çıktı http://www.imctv.com.tr/istanbulda-tramvay-raydan-cikti-2/ Mon, 22 Aug 2016 14:48:13 +0000 http://www.imctv.com.tr/?p=171090

Kabataş-Bağcılar seferini yapan tramvay Merter’de raydan çıkarak yüksek gerilim hattına çarptı. Kazada üç kişi hafif şekilde yaralanırken, tramvay seferleri bir süre durduruldu. İstanbul Merter’de raydan çıkan tramvay yol kenarındaki elektrik direğine çarptı. Kazada üç kişi hafif yaralandı. Kabataş-Bağcılar seferini yapan tramvayın kaza yapması nedeniyle seferlere bir süre ara verildi.

Haber İstanbul’da tramvay raydan çıktı appeared first on İMC TV.

]]>

Kabataş-Bağcılar seferini yapan tramvay Merter’de raydan çıkarak yüksek gerilim hattına çarptı. Kazada üç kişi hafif şekilde yaralanırken, tramvay seferleri bir süre durduruldu.

İstanbul Merter’de raydan çıkan tramvay yol kenarındaki elektrik direğine çarptı.

Kazada üç kişi hafif yaralandı.

Kabataş-Bağcılar seferini yapan tramvayın kaza yapması nedeniyle seferlere bir süre ara verildi.

Haber İstanbul’da tramvay raydan çıktı appeared first on İMC TV.

]]>
Kaya ve Kızılkaya’ya tutuklama talebi http://www.imctv.com.tr/kaya-kizilkayaya-tutuklama-talebi/ Mon, 22 Aug 2016 14:33:07 +0000 http://www.imctv.com.tr/?p=171084

Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ve Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Kapatılan Özgür Gündem gazetesine yapılan baskında gözaltına alınan gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ve Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Gazeteciler İstanbul Esenler Atış Alanı Karakolu’nda ifadeleri alındıktan sonra bugün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesine …

Haber Kaya ve Kızılkaya’ya tutuklama talebi appeared first on İMC TV.

]]>

Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ve Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesine yapılan baskında gözaltına alınan gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ve Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Gazeteciler İstanbul Esenler Atış Alanı Karakolu’nda ifadeleri alındıktan sonra bugün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesine getirildi.

Savcı Umut Tepe tarafından ifadeleri alınan gazeteciler tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Gazeteciler ifadelerinde, haber yaparken talimat almadıklarını, “haber kaynaklarına dayanarak muhalif bir anlayışla haber yaptıklarını” belirtti.

Ne olmuştu?

İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi 16 Ağustos’ta Özgür Gündem gazetesini “örgüt propagandası” suçlamasıyla “geçici” olarak kapattı.

Gazetenin kapatılmasının ardından polis gazetenin Beyoğlu’ndaki binasına baskın yaparak gözaltılar yaptı.

Baskında o esnada haber takibi yapan imc tv muhabiri Gülfem Karataş ile kameraman Gökhan Çetin’in olduğu 24 gazeteci gözaltına alındı.

Özgür Gündem çalışanları; Günay Aksoy, Kemal Bozkurt, Reyhan Hacıoğlu, Önder Elaldı, Ender Öndeş, Sinan Balık, Davut Uçar, Fırat Yeşilçınar, İnan Kızılkaya, Zeki Erden, Elif Aydoğmuş, Bilir Kaya, Ersin Çaksu, Sevdiye Ergürbüz, Amine Demirkıran, Bayram Balcı ve Burcu Özkaya.

DİHA muhabirleri; Özgür Paksoy ve Mesut Kaynar.

imc tv; Gülfem Karataş ve Gökhan Çetin.

Kapatma kararı sonrası destek amaçlı gazete binasına gelen İstanbul Tabip Odası’ndan Yılmaz Bozkurt ile Doğu Yayınevi çalışanı Hüseyin Gündüz de gözaltına alınanlar arasında.

Aynı gün gazetenin eski genel yayın yönetmeni ve yazarı olan Eren Keskin, yayıncı, yazar, gazeteci Ragıp Zarakolu ve Filiz Koçali ile gazetenin Yayın Danışma Kurulu Üyesi ve yazarlarından, yazar Aslı Erdoğan’ın evlerine de polis baskın yaptı.

Mahkeme kararıyla kapatılan, binası basılan, çalışanları gözaltına alındıktan sonra gazetenin binası da mühürlendi.

Polis baskınında gözaltına alınan 20’si gazeteci 22 kişi  18 Ağustos’ta çıkarıldıkları savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Aslı Erdoğan ise 19 Ağustos günü tutuklandı.

Haber Kaya ve Kızılkaya’ya tutuklama talebi appeared first on İMC TV.

]]>
Ankara Terörle Mücadele Şubesi Müdür Yardımcısı gözaltına alındı http://www.imctv.com.tr/ankara-terorle-mucadele-subesi-mudur-yardimcisi-gozaltina-alindi/ Mon, 22 Aug 2016 14:30:33 +0000 http://www.imctv.com.tr/?p=171081

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün Terörle Mücadele Şubesi Müdür Yardımcısı B.Ç., darbe girişimi soruşturması çerçevesinde gözaltına alındı. Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün Terörle Mücadele Şubesi Müdür Yardımcısı B.Ç., 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması çerçevesinde gözaltına alındı. Milliyet’in haberine göre, B.Ç.’nin gözaltına alındığı ve sorgusunun yapıldığı belirtildi. Geçen yıl göreve atanan B.Ç.’nin ByLock soruşturması kapsamında oluşturduğu listede adının geçtiği belirtiliyor. …

Haber Ankara Terörle Mücadele Şubesi Müdür Yardımcısı gözaltına alındı appeared first on İMC TV.

]]>

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün Terörle Mücadele Şubesi Müdür Yardımcısı B.Ç., darbe girişimi soruşturması çerçevesinde gözaltına alındı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün Terörle Mücadele Şubesi Müdür Yardımcısı B.Ç., 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması çerçevesinde gözaltına alındı.

Milliyet’in haberine göre, B.Ç.’nin gözaltına alındığı ve sorgusunun yapıldığı belirtildi.

Geçen yıl göreve atanan B.Ç.’nin ByLock soruşturması kapsamında oluşturduğu listede adının geçtiği belirtiliyor.

Darbe girişimcilerinin kendi aralarında haberleşmek amacıyla kullandıkları ‘ByLOck’ özel bir cep telefonu uygulaması.

MİT bilişim uzmanları, Litvanya tarafından oluşturulduğu ifade edilen Whatsapp benzeri haberleşme yazılımını kullanan yaklaşık 53 bin kişiyi tek tek tespit etti.

ByLock iletişim sistemi Whatsapp, Telegram benzeri bir uygulama değil. ByLock’u kullanmak isteyenler, mutlaka kendisini tanıyanların referansıyla üye olabiliyor. Üyeler, 8 haneli bir şifre kullanmak zorunda.

ByLock, güvenli bir uygulama olarak tanımlanıyor.

Haber Ankara Terörle Mücadele Şubesi Müdür Yardımcısı gözaltına alındı appeared first on İMC TV.

]]>
Tahliye olanların sayısı 22 bin 198’e ulaştı http://www.imctv.com.tr/tahliye-olanlarin-sayisi-22-bin-198e-ulasti/ Mon, 22 Aug 2016 14:19:40 +0000 http://www.imctv.com.tr/?p=171165

671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’a eklenen geçici madde uyarınca denetimli serbestliğin kapsamında cezaevlerinden tahliye olanların sayısı 22 bin 198’e ulaştı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yürürlüğe giren 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile denetimli serbestlik kapsamında cezaevinden tahliye edilenlerin sayısı 22 bin 198’e ulaştı. Adalet Bakanı Bekir …

Haber Tahliye olanların sayısı 22 bin 198’e ulaştı appeared first on İMC TV.

]]>

671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’a eklenen geçici madde uyarınca denetimli serbestliğin kapsamında cezaevlerinden tahliye olanların sayısı 22 bin 198’e ulaştı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından yürürlüğe giren 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile denetimli serbestlik kapsamında cezaevinden tahliye edilenlerin sayısı 22 bin 198’e ulaştı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, KHK ile toplam 38 bin kişinin tahliye edileceğini açıklamıştı.

Adalet Bakanlığı, tahliye olan 22 bin 198 kişiden 5 bin 228’inin kapalı cezaevi, 16 bin 970’inin ise açık cezaevinden olduğunu açıkladı.

Tahliyelerin ardından cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlü sayısı 214 binden 197 bine düştü.

Haber Tahliye olanların sayısı 22 bin 198’e ulaştı appeared first on İMC TV.

]]>
Van TV muhabiri gözaltına alındı http://www.imctv.com.tr/van-tv-muhabiri-gozaltina-alindi/ Mon, 22 Aug 2016 14:15:59 +0000 http://www.imctv.com.tr/?p=171075

Van TV Hakkari muhabiri, Serkan Kaya, haber takibinden dönerken gözaltına alındı. Hakkari Van TV muhabiri Serkan Kaya polisler tarafından gözaltına alındı. Haber takibinden dönerken gözaltına alınan Kaya’nın hakkında bir tebligat bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltına alunan, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Haber Van TV muhabiri gözaltına alındı appeared first on İMC TV.

]]>

Van TV Hakkari muhabiri, Serkan Kaya, haber takibinden dönerken gözaltına alındı.

Hakkari Van TV muhabiri Serkan Kaya polisler tarafından gözaltına alındı.

Haber takibinden dönerken gözaltına alınan Kaya’nın hakkında bir tebligat bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi.

Gözaltına alunan, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Haber Van TV muhabiri gözaltına alındı appeared first on İMC TV.

]]>
İmralı Heyeti: KCK açıklaması ciddiyetle ele alınmalı http://www.imctv.com.tr/hdp-imrali-heyeti-kck-deklarasyonu-ozenle-ele-alinmali/ Mon, 22 Aug 2016 13:32:20 +0000 http://www.imctv.com.tr/?p=171065

HDP İmralı Heyeti, KCK’nin önceki gün açıkladığı deklarasyonla ilgili, deklarasyonu ciddi bir özenle ve ciddiyetle ela alınması gerektiğini belirti. Heyet,”hükümet bir yerden başlamak istiyorsa Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasından başlamalı” dedi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) KCK’nin yayınladığı deklarasyona ilişkin parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına, HDP İmralı Heyeti’nde yer alan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken …

Haber İmralı Heyeti: KCK açıklaması ciddiyetle ele alınmalı appeared first on İMC TV.

]]>

HDP İmralı Heyeti, KCK’nin önceki gün açıkladığı deklarasyonla ilgili, deklarasyonu ciddi bir özenle ve ciddiyetle ela alınması gerektiğini belirti. Heyet,”hükümet bir yerden başlamak istiyorsa Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasından başlamalı” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) KCK’nin yayınladığı deklarasyona ilişkin parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısına, HDP İmralı Heyeti’nde yer alan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ve milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Pervin Buldan, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık katıldı.

Basın toplantısında konuşan Önder, açıklamalarına Antep’de yaşanan katliamı kınayarak başlamak istediklerini belirtti, yaralılara acil şifalar, hayatını kaybedenlere başsağlığı, ailelerine sabır diledi.

Önder, basın toplantısını KCK’nin önceki gün yayınlanan deklarasyon açıklaması üzerine barış ve çözüm taleplerine katkı sunmak için düzenleme kararı aldıklarını belirterek, “Onlarca toplantı yaptık. Hiçbir toplantı hatırlamıyoruz ki başsağlığı dileyerek başlamayalım. Son bir buçuk yılın özeti bir katliamlar ve vahşetler silsilesi olarak geçti” dedi.

“KCK açıklaması boşa çıkarılmaya çalışılıyor”

KCK’nin açıklamasının özel bir değerlendirmeyi hak edecek düzeyde olduğunu kaydeden Önder şunları söyledi:

“Ankara Gar Katliamı’nın hemen öncesinde KCK tarafından bugünküne benzer bir deklarasyon dile getirilmişti. Gar Katliamı ile bu yaklaşım çürütülmeye başlanmıştı. Yine ne tesadüf ki bu açıklamaları takiben 5-6 saat içinde boşa çıkarılmaya çalışılıyor.

“Buradan ne anlaşılır, Sayın Öcalan’ın görüşme süreci boyunca en çok altını çizdiği kavram darbe mekaniğiydi. Bunun bütün ipuçları ile gerek bizlere gerek devlet yetkililerine anlatmakla geçti Sayın Öcalan’ın mesaisi.

“Bu bir buçuk yıl Dolmabahçe mutabakatının boşa çıkarılmasıyla, kalıcı resmi müzakere aşamasına geçilmesi sürecinde harekete geçirilen bu darbe mekaniği ve katliamlar zinciri meseleyi buraya kadar getirdi.”

“Katliam girişimleri darbe girişimine zemin hazırlama girişiminin parçaları”

15 Temmuz askeri darbe girişiminin bir günde hazırlanan, bir grubun ya da bir zümrenin “haydi darbe yapalım” diye başlattığı bir süreç olamayacağını belirten Önder, kaotik bir süreçle ülkenin yönetilemez durumda olduğu bir dönemin hazırlandığını söyledi.

“Darbeyle hesaplaşabilmek, değerlendirebilmek için bu çatışma ve diyalog sürecine bakmak lazım. Suruç’ta, Ceylanpınar’da, Cizre’de ve diğer yerlerde yaşananlar, Ankara Gar Katliamı, İstanbul’daki katliamlar ve diğer katliam girişimleri hep bu darbe girişimine zemin hazırlama girişiminin ince ince parçalarıydı.

“Darbe mekaniği ile ilgili yaptığımız yorumlara “neden bize darbe tehdidiyle yaklaşıyorsunuz” gibi tepki gösterildi. Acı ve çok büyük bir toplumsal tecrübe ile doğrulandık. Tam da bu zamanda KCK’den açıklama geldi ve üzerine Antep’teki katliam yaşandı. Korkarım bu süreç devam edecek.

“Yaşananlar bir karamsarlık üretmemeli. Bu darbecilerle rasyonel bir yüzleşmeden geçer. Kürt meselesinde herkesi hizalama sürecinden vazgeçmek gerek. Bu darbe sürecine HDP’nin tutumu herkesin malumu.

“Fakat tüm parti başkanları çağrıldığı halde parlamentonun üçüncü büyük partisi dışarıda bırakıldı. Bu geleneksel, ayrımcı, ‘tekçi yaklaşımımıza devam edeceğiz’ demekti. Yangından mal kaçırırcasına, yeni anayasa talebi ve çalışmaları HDP dışlanarak, talepleri yok sayılarak, daha baştan kadük doğma durumuna getirildi.

“Devlet ve muhalefet ne yazık ki bu aymazlığın ortağı olmuş durumda. Bu topraklarda irfanla, hikmetle öğrenme alışkanlığı biraz zayıf. Başımıza bu felaketler geldikçe görüyor muhalefet ve tekçi anlayış.”

“Umutlu cümleler kurmamız zor”

Önder, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çözüm ve müzakere sürecine başlangıçta “ülkede Kürtlerle barış bölgede Kürtlerle ittifak” yaklaşımı taşıdığını söyledi.

Önder, Öcalan’ın IŞİD işgalleri başlamadan önceki yorumlarında IŞİD’in ilerleme noktalarına ilişkin öngörülerini dahi sıraladığını, bu görüşlerin hepsinin doğrulandığını kaydetti.

Önder, “Gelişmeler Sayın Öcalan’ın altını çizdiği gibi gelişti” dedi. Abdullah Öcalan’ın Newroz mesajlarında dile getirdiği “Eşme Ruhu” ifadelerini hatırlatan Önder, hükümetten yapılan açıklamaların çözümü geliştirmekten uzak olduğunu kaydetti.

“Bugün bu aymazlıktan kurtulduklarına dair umutlu cümleler kurmamız zor. Geliştirdikleri yaklaşım rasyonel olmaktan uzak. KCK’nin deklarasyonu içindeki şu cümle ‘Bu bir koşul ve dayatmadan uzaktır’ yaklaşımı, ciddi bir özenle ele alınmasını gerekli kılıyor.”

“Tüm yurttaşları ilgilendiren bir durum”

HDP İmralı Heyeti’nin katkı sunmayı sürdüreceğini belirten Önder, KCK’den yapılan çözüm yönlü açıklamaların görmezden gelinmesi tutumu ile ateşkes ve çatışmasızlık süreçlerinin iktidar tarafından araçsallaştırılmasına son verilmesi gerektiğini de belirtti. Önder, “Hak ettiği ölçüde ele alınmaması büyük can kayıpları olarak geri dönüyor” dedi.

Kürt sorununun demokratik temelde çözümünün sadece HDP’nin ve İmralı Heyeti’nin sorunu olmadığını belirten Önder, “Bu AKP’nin CHP’nin, MHP’nin, tüm yurttaşları ilgilendiren bir durum” dedi.

Önder, devletin kararının ne olduğunu beklemeden, KCK’nin yaptığı çağrıyı tartışmak gerektiğini belirterek, “Tartışma konusunda seferber olunmalı, bütün kamuoyunun yaklaşımı bu şekilde olmalı. Bugünün tutumu, bu barışı hep birlikte kuralım şeklinde olmalıdır. Tüm demokratik muhalefet bu özeni göstermeli” diye konuştu.

Abdullah Öcalan’ın 2013 Newroz’unda okunan bildirisinde yer alan en önemli ifadenin “Artık silahlar sussun fikirler konuşsun” olduğunu hatırlatan Önder, başta özgürlüklerin genişletilmesi olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin duyarlı olması gerektiğini söyledi.

“Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasından başlanmalı”

Abdullah Öcalan’ın insanı ölçüler ve hukuk kurallarından uzak bir yöntemle tecrit altında tutulduğunu hatırlatan Önder şunları söyledi:

“Her türlü hakları gasp edilmiş durumda. İmralı, darbecilerin ilk olarak yöneleceği bir yer durumunda. Bir kaosu ve iç savaşı körükleyecek planları vardı darbecilerin. Sayın Öcalan’ın güvenlik, çalışma koşullarına yönelik her türlü iyileştirici çabanın bu ülkede barışa hizmet ettiğini gördük biz. Hükümet bir yerden başlamak istiyorsa, Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasından başlamalıdır.”

Önder, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklanan general ve subaylarının yarısının son bir yılda Kürt kentlerinde katliam ve yıkım saldırılarını sürdürenler olduğunu belirtti, “Yani bugün tutuklu olan darbecilerin, çatışmaların yoğun olduğu yerlerin sorumluları olduğunu görüyoruz” dedi.

Önder, KCK’nin açıklamasının ardından hükümetten kendilerine yönelik herhangi bir temas olmadığını da söyledi.

Baluken: Barış talebi ve yaklaşımı ciddiyetle ele alınmalı

HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken de yaptığı konuşmada, KCK’nin yaptığı açıklamanın tarihi bir deklarasyon olduğunu belirterek, “Kalıcı barışın bir ayda gelişebileceğine dair vurgu var. Bir buçuk yıl katliamlar, yıkımlarla geçti. Bu meseleyi sadece HDP’nin değil, herkesin tartışması gerek. Bunu tartışacak olan Meclis ise şu an kapalı. Böyle tarihi bir deklarasyonun ciddi biçimde değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyiz” dedi.

Meclisin 60’dan fazla vatandaşın hayatını kaybettiği bir dönemde kapalı olmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Baluken şöyle konuştu:

“Kalıcı bir barışın gelmesi ve fikirlerin konuşması için ciddi bir beklenti var. Bu durumun ciddiyetle değerlendirilmesi, hızla ve acil oturumların gelişmesi gerektiğini düşünüyoruz. Parlamento bir buçuk yılda yaşananları izleyen pozisyonda oldu. Şimdi bu tutumu sürdüremez. Meclisteki partiler, bu barış talebini ve yaklaşımını ciddiyetle ele almalı.”

Haber İmralı Heyeti: KCK açıklaması ciddiyetle ele alınmalı appeared first on İMC TV.

]]>
Bilgen: Hangi partinin ne kadar oy aldığını dahi paylaştılar http://www.imctv.com.tr/bilgen-hangi-partinin-ne-kadar-oy-aldigini-dahi-paylastilar-2/ Mon, 22 Aug 2016 13:10:01 +0000 http://www.imctv.com.tr/?p=171061

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Antep’teki katliamın ardından AK Partili Yasin Aktay’ın kendilerini hedef gösteren açıklamalarına tepki gösterdi. Bilgen, katliamdan sonra “hangi partinin ne kadar oy aldığının dahi paylaşıldığına” işaret ederek, “Cumhurbaşkanı IŞİD açıklaması yaptı. Parti sözcüsü, onu yalanlarcasına ‘Yapamamış olabilir’ tarzıyla, adeta IŞİD’in yapmamış olabileceğiyle kafaları karıştırmak için açıklama yaptı” dedi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme …

Haber Bilgen: Hangi partinin ne kadar oy aldığını dahi paylaştılar appeared first on İMC TV.

]]>

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Antep’teki katliamın ardından AK Partili Yasin Aktay’ın kendilerini hedef gösteren açıklamalarına tepki gösterdi. Bilgen, katliamdan sonra “hangi partinin ne kadar oy aldığının dahi paylaşıldığına” işaret ederek, “Cumhurbaşkanı IŞİD açıklaması yaptı. Parti sözcüsü, onu yalanlarcasına ‘Yapamamış olabilir’ tarzıyla, adeta IŞİD’in yapmamış olabileceğiyle kafaları karıştırmak için açıklama yaptı” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken parti sözcüsü Ayhan Bilgen basın toplantısı düzenledi.

Genel Merkez’de düzenlenen toplantıda Bilgen, gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İsrail’in dün gece Gazze’yi bombalaması gündemiyle konuşmasına başlayan Bilgen, İsrail’le ilişkileri normalleştirme adıyla Meclis’te onaylanan yasa görüşmelerini hatırlattı, “İsrail konusu dış politika konusu değildir şeffaflık konusudur” dedi.

Arap rejimlerinde İsrail konusunun araçlaştırıldığına dikkat çeken Bilgen, Meclis’te AK Partili ve muhalefet vekillerinin tasarıyı eleştirdiklerini ancak oylama sırasında oy kullandırma tutumu sergilediklerini anımsattı.

Bilgen “200 üzerinde evet oyu çıkmış ve anlaşma imzalanmıştır. Özellikle bazı muhalefet temsilcilerinin anlaşmayla ilgili ağır eleştiri yapıp, oylama sırasında oy kullanmama tavrı sergilemiştir” eleştirisinde bulundu.

Bilgen’in hem MYK toplantısının gündemi hem de siyasal gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamadan satır başları şöyle:

15 Temmuz’u Araştırma Komisyonu

“15 Temmuz’un hemen ardından gündeme gelen ve partiler araştırma komisyonu kurulması önergesi verildi. İlk önerge veren biziz, isimlerimizi verdik. AKP 15 Temmuz darbe ile ilgili araştırma komisyonuna bir ay sonra isim vermiştir. Bir ay geciktirmiştir. Komisyonun kurulacağı gün ise Meclis’in tatile gireceği gündür. Ne kadar ciddiyetsiz olduklarını gösteriyor. Komisyon Ekim başında meclis açıldığında çalışmaya başlayacak. Önerdikleri isimler konusunda polemiğe girmek istemiyorum. Ancak önerilen isimlerin Ergenekon balyoz davalarında nasıl açıklama yaptığı, algı operasyonlarında ne işlev gördükleri arşiv taraması yapanlar görecektir.

HDP’nin Anayasa Komisyonu’na çağrılmaması

“Meclis’te 3. büyük grubu yok sayan yaklaşımı siyasi etik bakımından eleştiriyoruz. İktidar partisi, süreci ilerletmeye çalışan muhalefet partileri de tabanına toplumuna tarih önünde anlatabilecek gerekçeye sahiptirler umarız.

“Anayasa yapım konusunun, içeriği kadar yapım aşamasının da değerlendirilmelidir. İçeriğin demokratik meşruiyetinin olması ne kadar önemliyse, yapım yöntemi de önemlidir. Meşruiyet göstergesidir. Anlaşılıyor ki, dağın fare doğurmasın ötesine geçemeyecektir. Korsan bir girişimdir. Resmi kayıt almamak, Meclis’te 3. büyük gruba sahip partiyi yok saymak, merdiven altı fason imalat çabasıdır. Bu anlayışın sistematik yapısal bir anlayışa dönüştüğüne dikkat çekmek istiyoruz.

“Ortaya çıkacak olan düzenlemeler HSYK ile ilgili, devlet memurlarının geri dönüşünü, OHAL uygulamalarının yargıya taşınmamasını sağlayacak düzenlemeler. 61 uzlaşma maddesine bakıldığında HSYK, askeri yargı ile yanlış yapıldığını söylemiştik.

KCK açıklaması

“MYK, KCK’nin çağrısıyla ilgili tartışmalar yapıyor. Türkiye’de kanın durması için daha önce çağrılarımızı yaptık. KCK’nin girişimini önemli buluyoruz. Fırsat olarak ele alınmasını düşünüyoruz. Dış politikada Kürtleri düşmanlaştıran yaklaşımlardan kaçınılmasını, içeride barışçıl ortama dönülmesi bakımından bu çağrının boşa çıkarılmamasını öneriyoruz.

AK Partili Yasin Aktay’ın ‘Ambulanstan önce gittiler’ açıklaması

“İkazlarımıza kulak tıkıyorlardı. Antep’te tedbir almayanların bunun sorumluluğunu taşıyacakları konusunda uyarıyoruz. Sivilleri hedef alan katliamın üzerinden saatler geçmeden partimizi hedef alan açıklamaların yapılması kaygı vericidir.

“Taziye ortamlarının devam ediyor olması nedeniyle siyasi polemik yapmayı, siyasi ahlak açısından doğru bulmuyoruz. AKP yetkilileri, milletvekilleri ambulansların geç gelmesiyle ilgili hesap vermeleri gerekenler, ‘HDP’liler ambulanslardan neden önce gitti’ demişlerdir. Siyasetçilerin acıları paylaşmak için bir arada görünmesinin son derece önemli olduğunu düşünerek, elimizden gelen çabayı sarf ettik.

“Herkes gördü, cenaze ortamlarında infial tepki, anlaşılması gereken, doğru okunması gereken siyasetçilerin kendileri için ders çıkarması gereken durumlardır. Hem mezarlıkta hem taziye ortamında siyasi partilerin bir arada olması için elimizden gelen çabayı eş başkanlarımız, milletvekillerimiz, arkadaşlarımız göstermiştir.

“AKP’li bakanların hem parti yöneticilerinin, sözcülerinin yaptığı açıklamalar seviyesi düşük, hayret verici açıklamalardır. Kendi milletvekilleri hangi partinin ne kadar oy aldığına dair rakamları paylaştı. Biz kimseye etnik kimliğiyle, hangi partiye oy verdikleriyle ilgilenmedik. Parti sözcüsünün bizi bununla suçlaması şaşırtıcıdır. Ya kendi partilerinin açıklamalarından haberleri yok, ya da kendi suçlarını bastırmak için uğraşıyorlar.

“Suçlarını HDP’ye saldırarak örtmeye çalışıyorlar”

“Bizim Antep’teki IŞİD vb. yapılarla ilgili araştırma yapılması önerimize AKP Sözcüsü de dahil olmak üzere hayır oyu verdikleri için bu araştırmalar yapılamadı. O şehrin nasıl bu hale geldiğini, nasıl bir ağır sorumluluğu olduğunu Antep’te yaşayan herkes biliyor. Suç bastırmak için ilginç değerlendirmeler yapmak herkesi şaşırtmıştır.

“15 Temmuz’dan bir ay geçti. Sizin yanınızdaki yaverinizden, Ankara’daki merkezinizde ne yaşandığından haberiniz olmayacak, örgütlerin merkezlerinin birlikte çalıştığına dair değerlendirme yapacaksınız. Bu örgütlerin hedefleriyle ilgili paylaşım yapıyorlar, birlikte planlamalar yapıyorlar dediğinizde somut bilgiler olması lazım. Siz kendi merkezinizde ne olduğuna dair haberiniz yok, örgütlerin ne planlandığını paylaşıyorsunuz. Menbic’teki gelişmelerden ve KCK çağrılarının ardından aynı zamana gelmesi de dikkat çekicidir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın IŞİD açıklaması

“Kanın durması için daha fazla zaman kaybedilmemesini, siyasi partilerin sorumluluk almasını patlama, saldırı gerçekleşmeden, gerekli ciddiyete ve işin gereklerine uygun yaklaşım sergilenmesi kanaatindeyiz. Geçmişte IŞİD dememek için kokteyl tarifi bulmuşlardı. Şimdi daha yapısal tanımlamayı tercih ediyorlar. Yeni algı için çaba sarf edeceklerine, Rusya’nın BM’ye sunduğu iddialar için cevap hazırlığına girseler ülke için daha büyük iyilik yapacaklardır.

“Cumhurbaşkanı IŞİD açıklaması yaptı. Parti sözcüsü, onu yalanlarcasına ‘Yapamamış’ olabilir tarzıyla, adeta IŞİD’in yapmamış olabileceğiyle kafaları karıştırmak için açıklama yapıyor. Soruşturmayı, yargıyı etkileyebilecek bir tarz kabul edilemez. Her şart altında HDP sorumlu gösteriliyor. Sanki bu yapılanma buraya gelirken ülkeyi HDP yönetiyormuş gibi yaklaşım sergilenmiştir.

“Antep, Urfa, Hatay gibi şehirlerde sınır ticareti rakamlarına AKP sözcüsü bir kez daha baksın. Sınır kapıları IŞİD’in kontrolündeyken, ‘ticaret’ rakamlarındaki büyüklük, IŞİD’in kontrolünden çıktıktan sonraki rakamlara bakıldığında ne olduğu görülecektir.

“Gerçekler karşısında topluma açıklama yapma sorumluluğu varken, yöneticilerimizi hedef gösteren açıklamaları yeni dönemin kurgusu olarak görüyoruz.”

Haber Bilgen: Hangi partinin ne kadar oy aldığını dahi paylaştılar appeared first on İMC TV.

]]>