barış-bloku

‘Gazete basmak, gazeteci ve yazarları gözaltına almak askeri darbelerin icraatıdır’

Barış Bloku, Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasına ve gazetecilerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Barış Bloku, gazete binalarını basıp çalışanları darp etmenin, yazarları şairleri gözaltına almanın askeri darbelerin icraatı olduğunu kaydetti. 

Özgür Gündem gazetesinin kapatılması, gazete çalışanları ile imc TV muhabiri Gülfem Karataş ve kameraman Gökhan Çetin’in gözaltına alınmasına bir kınama da Barış Blkoku’ndan geldi.

Yazılı bir açıklama yapan Barış Bloku, gerçeklerin baskıyla, zorbalıkla saklanamayacağını ifade etti.

Blok; darbe girişiminin ardından hukuktan, demokrasiden söz eden siyasi iktidarın, olağanüstü hal (OHAL) ve Kanun Hükmünde Kararnameler ile (KHK) hukuku ve özgürlükleri yok eden uygulamalarına bir yenisini daha eklediğini kaydetti.

“Askeri darbelerin icraatı”

Gazete binalarını basıp çalışanları darp etmenin, yazarları şairleri gözaltına almanın askeri darbelerin icraatı olduğunu belirten Barış Bloku, ‘askeri darbenin püskürtüldüğü ve demokrasinin kazandığı’ şeklinde propaganda yapıldığını ancak bunun ‘koca bir yalan olduğunu’ vurguladı.

“Daha fazla kan değil, barış ve demokrasi”

Özgür Gündem gazetesinin faili meçhullere, tutuklamalara, baskılara rağmen yayınına daha da kararlı devam ettiğinin altını çizen Barış Bloku, “Özgürlükleri yok ederek varacağınız yer daha önceki darbecilerin vardıkları yerden farklı olamaz. Daha fazla kan ve gözyaşı değil barış ve demokrasi istiyoruz” dedi.

Bu habere de bakabilirisiniz

meclis

‘Türkiye Varlık Fonu’ kanun teklifi yasalaştı

Türkiye Varlık Fonu Kurulması ile Katma Değer Vergisi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifi, TBMM …