trt

Haber-Sen: TRT Hükümetin propaganda bürosu gibi

Haber-Sen, TRT’nin “hükümetin propaganda bürosu” gibi çalıştığını belirterek YSK ve RTÜK’ü göreve çağırdı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Haber-Sen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) TRT’nin taraflı yayın yaptığına ilişkin İzleme ve Değerlendirme raporuyla ilgili açıklama yaparak TRT’nin “hükümetin propaganda bürosu” gibi çalıştığını belirterek Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve RTÜK’ü göreve çağırdı.

“Raporun geç hazırlanması skandal”

RTÜK’ün İzleme ve Değerlendirme Raporu’na göre TRT’nin, 22 Şubat- 2 Mart tarihleri arasında yaptığı yayınlarda 13 saat 32 dakikayı AK Parti’ye ayırırken, TBMM’de grubu bulunan üç muhalefet partisine toplam 95 dakika yer verdiğini hatırlatan Haber-Sen RTÜK’ün seçim yasaklarının başladığı 1 Ocak’tan itibaren rapor hazırlamamış olmasını ise “skandal” olarak değerlendirdi.

“Bu oranlar, çağdaş demokratik bir hukuk devletinde asla kabul edilemeyecek bir tabloyu bütün çıplaklığı ile ortaya koyuyor. Ve görülüyor ki özerk ve tarafsız bir kamu hizmeti yayıncılığı yapması gereken TRT, hükümetin propaganda bürosu gibi çalışıyor.

“TRT daha önce de tarafsız olmadığı için uyarılmıştı”

“Elbette ki bu tablo yeni değil. Zira miting yayınları için yapılan bu ölçüm, TRT’nin diğer yayınlarını da kapsayacak bir şekilde genişletilmiş olsa, çok daha vahim bir tablonun ortaya çıkması mümkün.

“Çünkü TRT yönetimi, ekranlarını ve mikrofonlarını sadece muhalif siyasi partilere değil, iktidar ve destekçileri dışında kalan toplumun tüm kesimlerine kapattı.

“Çok uzaklara gitmemize gerek yok; 12 Eylül 2010’da yapılan referandumla ilgili yayınlarda YSK TRT’yi aynı gerekçelerle uyarmıştı.

“YSK ve RTÜK görevini yapmalı”

“Şimdi de RTÜK raporunu Yüksek Seçim Kurulu’na gönderecek, YSK TRT’yi uyarma kararı alacak ve büyük bir olasılıkla konu kapatılacak. TRT yönetimi de propaganda bürosu işlevini aynı şekilde yürütmeye devam edecek.”

Bianet’te yer alan habere göre, Haber-Sen mevzuata göre TRT Genel Müdürü’nün ağır hizmet kusuru işlediği ya da tarafsızlığın ihlal edildiği durumda RTÜK teklifi ve Bakanlar Kurulu kararı ile görevden alındığını hatırlatarak YSK ve RTÜK’ü göreve çağırdı.

Ne olmuştu?

RTÜK’ün İzleme ve Değerlendirme Raporu’na göre TRT Haber, 22 Şubat- 2 Mart tarihleri arasında mitinglerden kesitler aktardığı seçim yayın süresinin partilere göre dağılımı şöyle:

* 13 saat 32 dakika (% 89.52) AK Parti

* 48 dakika (% 5.29) MHP

* 45 dakika (% 4.96) CHP

* 2 dakika (% 0,22) BDP.

RTÜK, TRT’nin yayın ilkelerini ihlal ettiğine karar vererek raporun, “gereğini yapmak üzere” Yüksek Seçim Kurulu’na gönderilmesine karar vermişti.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

500-307

New statement from İMC TV

The aim of the State of Emergency, declared 5 days after the 15 July coup …