cizre-yaralılar

HDP, Cizre’de bir evde mahsur kalan yaralılar için alarmda

HDP’den bir heyet, sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre’deki yaralılar için İçişleri Bakanlığı’na gitti; Cizre’deki eve ulaşmaya çalışan bir grup vekil de polis ve askerlerce engellendi.

Şırnak’ın Cizre İlçesi’ndeki Cudi Mahallesi’nde bir evde 28 yaralı ambulans beklerken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri yaralıların ambulansa ulaşabilmesi için hem Cizre’de hem de Ankara’da girişimlerde bulunuyor.

HDP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, yaralılar için İçişleri Bakanlığı’na gidildiği belirtildi.

Bakanlığa giden heyette vekiller Behçet Yıldırım, Hişyar Özsoy, Hüda Kaya, Nimetullah Erdoğmuş ve Sibel Yiğitalp’in bulunurken; yapılan açıklamada, vekillerin, “Cizre’de yaralı olan ve tam yerlerini Hükümet yetkililerinin bildiği yaralılara ambulans gönderilmesinin sağlanması için acil görüşme talebiyle İçişleri Bakanlığı’na gittikleri,” kaydedildi.

Heyet, bakanlıkta bir muhatap bulamayınca ise buradan ayrıldı ve telefon trafiğine başladı.

Cizre’de girişimler

Öte yandan bir heyet de Cizre’deki eve ulaşabilmek için ilçeye girdi.

Heyette bulunan HDP’li Ferhat Encü, Leyla Birlik ve Tuba Hezer ile hastaneye ulaştırılması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin tedbir kararı vermesine rağmen 2 gün boyunca yaralı halde bekletilen ve hayatını kaybeden Cihan Karaman’ın ailesinin Cudi Mahallesi’ne girmesine izin verilmedi. Heyet, polis ve askerler tarafından ilçeden çıkarıldı.

“Yaralıların olduğu bina vuruluyor”

Diğer taraftan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, yaralıların bulunduğu binanın ateş altında olduğunu duyurdu:

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …