feleknas-uca-hdp

HDP’li Uca, DTK ve DBP’nin Twitter hesaplarına erişim engelini sordu

On binlerce takipçisi olan DTK ile DBP’nin Twitter hesaplarının TİB tarafından Türkiye’de erişime kapatılması Meclis’in gündemine taşıdı. Erişim engellerini Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı’na soran HDP Milelletvekili Feleknas Uca, “Yasal yollarla kurulan ve binlerce üyesi olan siyasi kurumların faaliyetlerinin halka ulaşmasının engellenmesi ile ne hedeflenmektedir?” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) Twitter hesaplarınında olduğu çok sayıda adrese erişimin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından Türkiye’de engellenmesini Meclis’in gündemine taşıdı.

Konuyla ilgili Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a soru önergesi veren HDP’li Uca, TİB’in DTK’dan DBP’ye, DİHA’dan Azadiya Welat’a kadar birçok Twitter adresini engellediğini anımsattı.

Uca, erişim engelleriyle ilgili olarak, “DBP ile DTK gibi yasal yollarla kurulan ve on binlerce üyesi olan siyasi kurumların faaliyetlerinin halka ulaşmasının engellenmesi ile ne hedeflenmektedir?” sorusuna yanıt istedi.

Uca’nın önergesinde yanıt talep edilen sorular özetle şöyle:

* Türkiye’de On binlerce üyesi ve 106 belediyesi bulunan siyasi parti olan DBP’nin kurumsal Twitter hesabına Türkiye’den erişimin engellenmesi talimat kararının yasal gerekçesi nedir?

* DTK’ya ait Twitter hesabının engelletilmesi için Twitter’a başvuru yapılmış mıdır? Yapılmış ise bunun gerekçesi nedir?

* Son bir yılda web sitesi 43 kez engellenen Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) kurumsal Twitter hesabına Türkiye’den erişim engelinin getirtilmesinin nedeni nedir?

* Son bir ayda web sitesine 8 kez erişim engeli getirilen Azadiya Welat gazetesinin resmi Twitter hesabının engelletilmesi için Türkiye’den Twitter’a bir başvuru yapılmış mıdır? Yapılmış ise bunun gerekçesi nedir?

* Türkiye’yi basın özgürlüğü alanında dünya sıralamasının sonlarına düşüren medya ve basın üzerindeki baskıların sonlanması için bakanlığınızın yapmış olduğu herhangi bir çalışma söz konusu mudur?

* DBP ve DTK gibi yasal yollarla kurulan ve binlerce üyesi olan siyasi kurumların faaliyetlerinin halka ulaşmasının engellenmesi ile ne hedeflenmektedir?

* DİHA, JİNHA, Özgür Gündem ve Azadiya Welat’ın sistematik olarak baskıya maruz kalmasının özel bir nedeni var mıdır?

Ne oldu?

DBP ve DTK Twitter hesaplarına erişim TİB tarafından Türkiye’de engellendi.

DTK’nın [email protected]_dtk” hesap ile DBP’nin kullandığı “@_DBPGenelMerkez” Twitter hesapları erişime kapatıldı.

Söz konusu hesaplara VPN ve Zenmate gibi uygulamalar kullanılarak ulaşılabiliyor.

Hesaplara yurtdışındaki takipçiler herhangi bir engelle karşılaşmadan girebiliyor.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …