yeni-anayasa

HDP’nin davet edilmediği yeni anayasa toplantısı yapıldı

HDP’nin davet edilmediği, AK Parti, CHP ve MHP temsilcilerinin bir araya geldiği anayasa değişikliği toplantısı yapıldı. Bir sonraki toplantı salı günü yapılacak.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Sekreteri ve Antep Milletvekili Abdulhamit Gül, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, anayasa değişikliği çalışmaları kapsamında TBMM’de bir araya geldi.

Gül, Tezcan ve Parsak, çalışmalar öncesinde 15 Temmuz darbe girişiminde bombalanan TBMM’nin şeref holünde basın açıklaması yaptı.

Gül: Uzlaşmaya varılacağı inancımız tamdır

Darbe girişiminin püskürtülmesinde siyaset kurumunun darbeye karşı kararlı duruşunun etkili olduğunu belirten Gül, darbe teşebbüsünün ardından oluşan birlik ve beraberlik ruhunun devam ettirilmesinden yana olduklarını söyledi.

Darbe teşebbüsünün ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi parti liderlerini Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na davet ettiğini ve liderlere darbe karşısındaki duruşları nedeniyle kutladığını anımsatan Gül, Başbakan Binali Yıldırım’ın da CHP ve MHP liderleriyle yaptığı görüşmede anayasanın acil değişiklik gerektiren bazı maddeleri konusunda çalışma yapılması konusunda mutabakata varıldığını anlattı:

“Yeni anayasa ve anayasada bazı hükümlerin değiştirilmesine yönelik uzlaşmaya varılacağı inancımız tamdır.

“3 parti temsilcisi olarak bizi burada buluşturan Yenikapı’daki milli birlik ve beraberlik ruhudur. Buradan hareketle biz de bu uzlaşma içerisinde demokrasimizi pekiştirecek adımları sürdürmeyi AK Parti olarak kararlıyız.

“Son yaşanan gelişmeler çerçevesinde acilen anayasada yapılacak değişikliklerini müzakere edeceğiz, çalışmalarımızı yapacağız ve genel başkanlarımıza sunacağız.

“Siyasi partilerimizin ortak biçimde demokrasinin yanıda yer alma yönündeki tavrı her türlü takdirin üzerindedir ve Türkiye’nin gelmiş olduğu, siyasetin kazanmış olduğu müktesebat açısından çok önemli kazanımdır.

“15 Temmuz demokrasi mücadelesini ve Yenikapı ruhunu kalıcı hale getirmek için AK Parti olarak bu uzlaşma zeminini korumaya kararlıyız. Umuyoruz ki demokrasimizi daha da güçlendireceğiz ve ülkemizin acil ihtiyaç duyduğu konularda anayasa değişikliğini gerçekleştireceğiz.

“AK Parti olarak bu hususta her türlü gayreti seferber edeceğiz. Milletimizin beklentilerini dikkate alarak anayasadaki değişiklikler çalışmasını yapmaya kararlıyız.”

Tezcan: Yargı siyasetin, tarikatların, cemaatlerin elinde olmamalı

Demokratikleşme sürecinin hızla ve el birliğiyle tamamlanması gerektiğini belirten CHP’li Tezcan, şunları söyledi:

“3 siyasi parti, yargı ekseninde bir mini anayasa paketi yapmak için bir araya geldi. 15 Temmuz’dan sonra parlamentoda 4 siyasi parti darbeye karşı ortak bir bildiri imzaladı. Sayın Cumhurbaşkanımız ‘bunun altına bende imza koyuyorum’ dedi.

“Birlik, bütünlük algısı bütün Türkiye’ye TBMM’den verildi. Anayasa çalışmalarında da aynı beraberliğin, ortak iradenin yaşatılması gerektiğini düşünüyorum.

“Parlamentonun iradesinin tam olması, eksik kalmaması için parlamentoda bulunan bütün siyasi partilerin bu sürece katkı vermesinin yararlı olacağını düşünüyoruz. Çalışma bu şekilde başlayabilir ama bundan sonra bu eksikliğin giderilmesinde yarar gördüğümüzü paylaşmak istiyorum.

“Özellikle Anayasa’nın yargıyla ilgili bölümünde ciddi biçimde ihtiyaç duyulan değişikliklerin ortak iradeyle hızla yapılmasının ne kadar önemli olduğunu yaşadığımız süreçte gördük. Fethullahçı çetenin, bu terör örgütünün öncelikle yargı içinde kümelenip, kumpas davalarıyla TSK başta olmak üzere devletin bütün kurumlarını nasıl teslim almaya kalktığını gördük.

“Yargı siyasetin, tarikatların, cemaatlerin elinde olmamalıdır. Yargı hukuk dışında hiçbir gücün elinde, kontrolünde olmamalıdır. Birlikte yürüteceğimiz bu çalışmanın inanıyorum ki ortak paydası yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı ekseninde olacaktır. Öncelikle yapabileceğimiz alana yöneleceğiz.”

Parsak: Uzlaşma zemini heba edilmemelidir

MHP’li Parsak ise şunları söyledi:

“MHP’nin darbe gecesinden itibaren gösterdiği o en sert tutum ve bu en net, en önce, en sert tutumunu darbenin gidişatını değiştirmek noktasındaki anlamı ve önemi gözetildiğinde bugün bir araya gelen 3 siyasi partinin ve o siyasi partinin liderlerinin görevlendirmesiyle göreve başlayacak olan bizlerin niye bir arada olmamız gerektiği de o çerçevede kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.

“Bu sembolik görüntünün, bizim çalışmalarımızın ve buradan çıkacak sonuçların ikinci bir önemli tarafı da vardır ki uzlaşma zemininin heba edilmemesi adına milletimizin ihtiyacı, devletimizin beklentisi gibi temel değerlerin ötesinde farklı siyasi projelere alt yapı çalışması mahiyetindeki girişimlerin, tekliflerin, önerilerin bugün için doğru olmadığını, zamanlı olmadığını da bu görüntü ortaya koymaktadır.

“7 Ağustos günü Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, parti liderleri, Genelkurmay Başkanı ve milyonlarca aziz Türk milletinin fertleri bir araya gelmek suretiyle Türk milletinin nasıl bir demokrasiden yana olduğunu, demokrasiye ne derece sahip çıktığını, hiçbir kimse tarafından işgal edilemeyeceğini göstermiştir.

“Dolayısıyla ortaya çıkan bu uzlaşma zemini heba edilmemelidir. Yaklaşımlarımızın bu çerçevede olduğunu ana hatlarıyla ifade ediyoruz. Aziz Türk milletini bir kez daha saygıyla selamlıyoruz.”

Bir sonraki toplantı 16 Ağustos’ta

3 partinin temsilcileri 16 Ağustos Salı günü tekrar bir araya gelecek.

Toplantıya Halkların Demokratik Partisi (HDP) davet edilmemişti.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …