silvan

İçişleri yetkilisi: Silvan’da üç mahalleyi haritadan sileceğiz

Silvan’da sokağa çıkma yasağı sekizinci gününü girerken, HDP Milletvekili Ziya Pir, İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkilinin kendilerine “Silvan’daki bu üç mahalleyi haritadan sileceğiz” dediğini aktardı.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde sokağa çıkma yasağı sekizinci gününde.

Sokağa çıkma yasağının 8. günü geride bıraktığı Silvan’da Tekel, Mescit ve Konak mahallerinde saldırılar şiddetlendi.

Zırhlı polis araçlarıyla ablukada tutulan üç mahalleye karşı tepelerden tank ve top atışları yapıldı. Birçok ev kurşun ve bombaların hedefi oldu, bazı evler ise yakıldı.

Evrensel’in haberine göre; Silvan’da incelemelerde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir ilçede korkunç bir tablo ile karşılaştıklarını söyledi.

‘Her yere ateş açılıyor’

İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili ile yaptıkları görüşmeye ilişkin şunları söyledi:

“İçişleri Bakanlığına bağlı bir yetkili bize aynen şöyle söyledi; ‘Biz Silvan’daki bu üç mahalleyi haritadan sileceğiz.’ Şimdi yaşanan budur. Sivil halk gözetilmeden her yere ateş açılıyor. Asker, polis ya da hiçbir yerde kaydı olmayan benim ‘kelle avcısı’ dediğim kişiler yaşam gördükleri her evi yukarıdan aşağıya tarıyor.”

‘Emir yukarıdan geldi’

Silvan mahallelerinde ağır silah kullanıldığını belirten Pir, mahalleri gören tepelere tanklar konuşlandırıldığını, binalara top atışı yapıldığını, sivillerin bodrum katlarına 10-15 kişilik gruplar halinde sığındığını, özel harekat timlerinin canlı gördükleri her şeye ateş açtığını söyledi.

Yaptıkları görüşmelerin sonuçsuz kaldığını söyleyen Pir, Vali ve Kaymakam’ın “Emir yukarıdan geldi” dediğini aktardı.

Saldırılara bir an önce son verilmesi gerektiğini belirten Pir, “Hükümetin bir an müzakere masasına dönmesi gerek. Bunun başka yolu yok. Eskiden de başka yol yoktu şimdi de yok” ifadelerini kullandı.

Bu habere de bakabilirisiniz

gazeteciler-gözaltı

Gözaltına alınan gazeteciler serbest

Diyarbakır’daki bombalı saldırının ardından haber takibini yaparken gözaltına alınan dört gazeteci serbest bırakıldı.