nusaybin-26-mayıs-2016

İHD’den Nusaybin’deki sivillerin güvenli tahliyesi için çağrı

İHD, Nusaybin’deki sivillerin güvenli tahliyesi için çağrı yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi, Mardin’in Nusaybin ilçesinde bodrumlarda ve binalarda mahsur kalan siviller için çağrı yaptı.

14 Mart 2016 tarihinden beri Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı süresince evlerinde mahsur kalan sivillerden Yasemin Erkol’un bugün derneklerine başuvuruda bulunduğunu belirten İHD açıklamasında şunlar ifade edildi:

“20 bin sivil insan yardım beklemekte”

“Yasemin Erkol, 26 Mayıs’ta (bugün) derneğimize başvurarak, yedi çocuk annesi olduğunu, çocukları ile birlikte Nusaybin İlçesi Tunç (Alika) Mahallesinde yıkılmış bir apartmanın bodrum katında mahsur kaldıklarını, apartmanda yaklaşık 35 kişi olduklarını ve bu kişilerin kadın, çocuk ve yaşlılardan oluştuğunu, tamamının sivil olduğunu, silahlı kişilerin yanlarında bulunmadığını bildiri. Güvenli bir şeklide tahliye talep etti.

“Tahminlere göre, şu an itibariyle, Nusaybin’de 20 bin sivil insan yaşamını sürdürmekte ve yardım beklemektedir. Bu insanların bir kısmı çatışmalar nedeniyle yıkılmış evlerin bodrumlarında mahsur kalmışlardır.

“Şu an itibariyle ilçede ne kadar insanın yaralı olduğu, ne kadarının yaşamını yitirdiği konusunda net bir bilgiye sahip olmasak da acil müdahale gerektiren yaralılar olduğu bilgileri tarafımıza ulaştırılmaktadır.

“Yıkılan binaların bodrumlarında bulunan insanların tahliyesinin sağlanması için insan hakları heyetleri ve sağlık örgütleri olarak Nusaybin’de inceleme yapmak üzere sokağa çıkma yasağının derhal kaldırılmasını ve ilçeye girişimizin engellenmemesini talep ediyoruz.”

Ne olmuştu?

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 14 Mart’tan bu yana süren sokağa çıkma yasağı 74’üncü gününde.

Yasağın kapsamın genişletildiği Mardin’de operasyon gerekçesiyle Ömerli, Midyat ve Nusaybin ilçeleri kırsalındaki 13 mahallede ilan edilen yasak ise 2’inci gününde sürüyor.

Kentteki silahlı birim olan YPS (Sivil Savunma Birlikleri), 25 Mayıs itibariyle Nusaybin’deki silahlı güçlerini geri çektiğini, ilçede herhangi silahlı birimlerinin kalmadığını açıklarken, mahallerde silahsız siviller ve yaralılar olduğunu duyurmuştu.

YPS’nin geri çekildiğini ifade ettiği açıklamasının ardından, sivillerin olduğu mahallelerin bombalanmaya başlandığı belirtiliyor.

Bu habere de bakabilirisiniz

saruhan-oluc

“Türkiye de ABD gibi Suriye Demokratik Güçleri’yle ittifak yapmalı”

Ayşegül Doğan’la Gündem Müzakere’ye konuk olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan …