barış-için-akademisyenler-15-ocakü

İki üniversitede 12 akademisyen görevinden uzaklaştırıldı

Muğla Sıtkı Kocaman ve Bursa Uludağ Üniversitesi’nden 12 akademisyen, barış bildirisini imzaladığı için görevinden uzaklaştırıldı.

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildirisini imzaladıkları için başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefi haline gelen akademisyenlerden 12’si daha görevinden uzaklaştırıldı.

Muğla Sıtkı Kocaman Üniversitesi’nde haklarında soruşturma açılan akademisyenlerden 9’unun, Bursa’daki Uludağ Üniversitesi’ndekilerden ise 3’ünün görevinden uzaklaştırılmasına karar verildi.

Muğla Sıtkı Kocaman Üniversitesi’ndeki görevlerinden uzaklaştırılan akademisyenlere gönderilen tebligatta, “Bildiriyi imzalayarak devletimizin ülkemizde sürmekte olan teröre karşı mücadelesini katliam ve kıyım olarak nitelendirdiğiniz için hakkınızda gerekli işlemler başlatılmıştır” denildi.

Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü de akademisyenlere gönderdiği yazılı kağıtta, “Akademisyen bildirisini imzaladığınız ve bunu kamuoyunda duyurmuş olup, bildirideki ifadeler nedeniyle adı geçenler hakkında soruşturma açılmasına karar verilmiştir. Soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yürütülmesi açısından Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurlar Disiplin Yönetmeliğinin 26 ve 27. maddeleri uyarınca soruşturma sonuçlanıncaya kadar görevden uzaklaştırılmasının uygun görüldüğüne karar verilmiştir” dedi.

Bu habere de bakabilirisiniz

dbp

Demirtaş: Kayyum atanacak belediyelerde erken seçim yapılsın

Belediyelere kayyum atanmasını öngören düzenlemenin de içinde olduğu Torba Tasarı yarın Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek. …