Chris-Stephenson

İngiliz akademisyenin sınırdışı edilmesi Independent’ta: AB için yüz kızartıcı

İngiliz akademisye Chris Stephenson’ın sınırdışı edilmesi Independent’ta “AB için yüz kızartıcı” yorumu ile yer aldı.

Türkiye’de yaşayan İngiliz akademisyen Chris Stephenson’ın “terör örgütü propagandası yaptığı” iddiası ile sınır dışı edilmesi, Britanya’nın önde gelen gazetelerinden Independent’ta yer aldı.

Gazete, akademisyen Stephenson’ın sınır dışı edilmesinin zamanlamasına dikkati çekerek, bu durumun, sığınmacı krizinin çözümü için Türkiye ile varılan prensip anlaşmasını ele alacak Avrupa Birliği (AB) liderleri için son derece yüz kızartıcı olduğunu yazdı.

Gazetedeki Laura Pitel imzalı haberde AB’nin, Türkiye’de “terörle mücadele” adına akademisyenlere, gazetecilere ve avukatlara yönelik baskının arttığı bir dönemde Ankara ile anlaşma sağladığına dikkat çekti.

Ne oldu?

Barış İçin Akademisyenler inisiyatifinin “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı metnine imza atan akademisyenlere destek veren İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Chris Stephenson’ın çantasındaki HDP İstanbul İl Örgütü’nün bastırdığı Newroz bildirisi “terör örgütünün propaganda aracı” sayılmış ve Stephenson hakkında sınırdışı kararı alınmıştı.

İngiliz akademisyen sınırdışı işlemini beklemeden Türkiye’yi terk etmişti.

İstanbul Bilgi Üniversitesi akademisyenlerinden Stephenson 25 yıldır Türkiye’de yaşıyordu.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …