kabatas-marti

İstanbul Kent Savunması: Kabataş’ı Kadir Topbaş’a yedirmeyeceğiz

İstanbul Kent Savunması, Kabataş’ta başlatılan Martı Projesi inşaatını protesto etti.

İstanbul Kent Savunması, Kabataş İskelesi’nin kapatılarak 10 bin metrekareye yakın boğazın doldurulup üzerine bina inşa edilecek olmasını Kabataş Meydanı’nda yaptıkları açıklamayla protesto etti.

“Kabataş’ı doldurmak doğaya ihanettir” yazılı pankart açan eylemciler, “Deniz betonla sıvanmaz” yazılı dövizler taşıdı.

Eylemde açıklama yapan Boğaziçi Dernekler Platformu üyesi Kamile Yılmaz, 20 milyona yakın kişinin yaşadığı İstanbul’un, 1’inci dereceden deprem riskli alan olduğunu hatırlatarak, böyle bir bölgeye bu denli büyük bir inşa yapılmasının ve denizin 10’bin metre kare doldurulmasının oldukça riskli olduğunu söyledi.

“Tarihi hatadan vazgeçin”

“Yeni rant alanları kazanmak adına metre kareleri büyütmek için kıyıların doldurulması gerçeği bizi tedirgin ediyor” diyen Yılmaz, bu uygulamadan ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ı sorumlu tuttu.

Topbaş’ın geri dönüşü olmayan, Kabataş’ı ve İstanbul’u tehlikeye sokacak çirkinliğe boğacak projeleri hayata geçirmeye çalıştığına dikkat çeken Yılmaz, “Bu tarihi hatadan geri dönün Kabataş’ta dolgu alanı istemiyoruz” diye seslendi.

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …