Kameraman Refik Tekin sivillere ateş açıldığı anda kayıttaydı

Yaralıları almak için Cizre’ye  giden sivillere ateş açıldığı anlar, saldırıda yaralanan imc tv kameramanı Refik Tekin’in objektifine saniye saniye yansıdı.

Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde sokakta bulunan yaralıları ve cenazeleri almak için gidenlere açılan ateş ve sonrasında yaşananlar saniye saniye imc tv kameramanı Refik Tekin’in objektifine yansıdı.

Saldırıda Tekin de bacağından yaralanmasına rağmen kayıttan çıkmazken, olan biteni kaydetmeye devam ediyor.

Tekin’in kayda aldığı görüntülerde saldırının hemen öncesinde heyetin ellerindeki beyaz bayraklarla cenazeleri taşıdığı görülüyor. Caddeden karşıya geçen heyetin üzerine bu sırada ateş açılıyor. Çok sayıda kişi kurşunlara hedef olarak yere yığılıyor. Kurşunlardan biri de Tekin’i hedef alıyor.

Ne olmuştu?

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde ölü ve yaralıları bölgeden almak için Cudi Mahallesi’ne giden gruba açılan ateş sonucu aralarında imc tv kameramanı Refik Tekin’in de bulunduğu siviller yaralanmıştı.

Yaralananlardan Cizre Belediye Meclis Üyesi Abdulhamit Poçal ile Selman Erdoğan isimli yurttaş yaşamını yitirmişti.

Refik Tekin ise sol bacağından yaralanırken, Cizre’den Mardin Devlet Hastanesi’ne sevkedilmiş ve akşam saatlerinde ameliyat olmuştu.

Ayrıca imc tv çalışanı Tekin dün hastaneye giderken de darp edilmiş ve yaralı bacağı tekmelenmişti.

Tekin hastanede yatarken, hakkında gözaltı kararı olduğu gerekçesiyle polis bekliyor ve görüşleri de kısıtlanmış durumda. 

Tekin’in yaralandığı olayla ilgili Anadolu Ajansı, açılan ateşle yaralananları “terörist” diye duyurdu. Ajansın bu ‘haberi’ Milliyet, Hürriyet ve Star gibi gazetelerin web sitelerinde aynı başlıkla haber oldu.

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu’nun (EFJ) başvurusu üzerine Tekin’in vurulması, Avrupa Konseyi’nce “medya özgürlüğü” alanında yakın takibe alındı.

Refik Tekin kimdir?

Kameraman ve fotoğrafçı olan Refik Tekin, imc tv muhabiri Saadet Yıldız ile birlikte bir süredir bölgedeki sokağa çıkma yasakları ile devam eden çatışmaları takip ediyordu.

Tekin ayrıca “Canlı yayında IŞİD’in sınır ihlali” görüntüleriyle Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü’nü kazanmıştı.

Bu habere de bakabilirisiniz

hrant-dink

Dink cinayeti soruşturmasında 7 şüpheli daha adliyede

Hrant Dink cinayeti soruşturmasında 3 astsubay, 1 yüzbaşı, 1 polis, 1 uzman jandarma 1 de …