iş-cinayeti

Kasım’da 131 işçi öldü

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi raporuna göre Kasım ayında en az 131 işçi hayatını kaybetti.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) Kasım ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı.

12194617_10208156696740763_4733249493384851602_o

Yazılı, görsel, dijital basından takip edilerek, emek-meslek örgütlerinden gelen bilgiler ile işçiler, işçi yakınlarının bildirimleri ışığında tespit edilen ve her gün güncellenen bilgiler ışığında 2015 yılının ilk on bir ayında en az 1593 işçi işçi, Kasım ayında ise en az 131 işçi yaşamını yitirdi.

Aylara göre

Ocak ayında en az 128 işçi, Şubat ayında en az 85 işçi, Mart ayında en az 140 işçi, Nisan ayında en az 135 işçi, Mayıs ayında en az 167 işçi, Haziran ayında en az 155 işçi, Temmuz ayında en az 172 işçi, Ağustos ayında en az 160 işçi, Eylül ayında en az 176 işçi, Ekim ayında ise en az 144 işçi, Kasım ayında ise en az 131 işçi yaşamını yitirdi.

Böylece 2015 yılının ilk 11 ayında iş cinayetlerinde en az 1593 işçi hayatını kaybetmiş oldu.

İş kollarına göre

İş cinayetleri inşaat, taşımacılık, tarım ve belediye işkollarında yoğunlaştı.

İnşaat, Yol işkolunda 37 işçi;  Taşımacılık işkolunda 21 işçi; Tarım, Orman işkolunda 20 emekçi;  Belediye, Genel İşler işkolunda 10 işçi; Madencilik işkolunda 6 işçi;  Ticaret, Büro, Eğitim, Sinema işkolunda 6 emekçi;  Gıda, Şeker işkolunda 5 işçi; Metal işkolunda 5 işçi; Konaklama, Eğlence işkolunda 5 işçi; Enerji işkolunda 4 işçi; Savunma, Güvenlik işkolunda 3 işçi; Tekstil, Deri işkolunda 2 işçi; Gemi, Tersane, Deniz, Liman işkolunda 2 işçi; Sağlık, Sosyal Hizmetler işkolunda 2 işçi; Ağaç, Kâğıt işkolunda 1 işçi; İletişim işkolunda 1 işçi hayatını kaybetti.

Hayatını kaybeden bir işçinin çalıştığı işkolu belirlenemedi.

Kasım ayında yaşamını yitiren 131 emekçinin 118’i işçi, memur statüsünde çalışan ücretlilerden; 12’si çiftçilerden/küçük toprak sahiplerinden ve 1’i esnaflardan olmak üzere 13’ü kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluşuyor.

Nedenlerine göre

İşçiler en çok trafik/servis kazaları, ezilme/göçük ve yüksekten düşmeden dolayı hayatını kaybetti.

Trafik, Servis Kazası nedeniyle 37 işçi; Ezilme, Göçük nedeniyle 28 işçi;  Diğer nedenlerden dolayı (intihar, silahlı saldırı, kalp krizi, donma, beyin kanaması, dövülme) 24 işçi;  Düşme nedeniyle 19 işçi;  Elektrik Çarpması nedeniyle 10 işçi; Patlama, Yanma nedeniyle 6 işçi; Zehirlenme, Boğulma nedeniyle 4 işçi; Nesne Çarpması, Düşmesi nedeniyle 2 işçi; Kesilme, Kopma nedeniyle 1 işçi hayatını kaybetti.

5 kadın 126 erkek

Kasım ayındaki iş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin 5’i kadın 126’sı erkekti.

* Vahide Gökçay, 54 yaşında, çiftçi. Manisa Akhisar’da eşiyle tarlada çalıştıktan sonra hasatları ile dönerken traktör virajı alamadı.

* Aynur Dağdemir,49 yaşında, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Op.Dr. Samsun İlkadım’da çalıştığı Özel Anadolu Hastanesi Çiftlik Şubesi’ndeki odasında sekreterinin kocası ile tartışmasını ayırmaya çalışırken bıçaklandı.

* Güler Temiz Yapıncak, 48 yaşında, ebe hemşire. 31 yıllık ebe olan ve 8 yıldır Samsun İlkadım’da Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde görev yapan Yapıncak, gece nöbeti sırasında beyin kanaması geçirdi.

* Rahime Çiçek, 30 yaşında, müzikhol çalışanı. İzmir Çiğli’de çalıştığı mekanda soyunma odasında müşteri kavgası sırasında bıçaklandı.

* Fadime Yılmaz, 31 yaşında, özel güvenlik görevlisi. Ankara Keçiören Etlik’te çalıştığı AVM önündeyken çöp alan belediye temizlik kamyonunun manevrası sırasında ezildi.

6 çocuk

İş cinayetlerinde 6 çocuk işçi yaşamını yitirdi. Tarım, metal, inşaat, taşımacılık, gemi ve belediye işkollarında emekli ya da emeklilik çağında, yani 51 yaş ve üstünde çalışan 29 işçi yaşamını yitirdi

14 yaş ve altında 2 işçi, 15-17 yaş aralığında 4 işçi, 18-27 yaş aralığında 11 işçi, 28-50 yaş aralığında 68 işçi, 51 yaş ve üstünde 29 işçi, Yaşı tespit edilemeyen/bilinmeyen 17 işçi yaşamını yitirdi…

Kasım ayında yaşamını yitiren çocuk işçiler;

* Mazlum Candede, 14 yaşında, çoban. Van Muradiye’de Avcı ailesinin çobanlığını 18 yaşındaki bir kişiyle yapıyordu. ‘Neden geç kaldın’ tartışması sonucu diğer çoban tarafından tüfekle vuruldu.

* Halil İbrahim Alış, 15 yaşında, tarım işçisi. Kahramanmaraş Nurhak’ta yaşıtları ile beraber meyve bahçesinde çalışmaya gitti. Bahçeden dönerken sürdüğü traktör dereye yuvarlandı.

* Ömer Faruk Bulut, 17 yaşında, çiftçi. Yozgat Dayılı Köyü’nde tarlada pancar sökme makinesinin pancar haznesine sıkışan taşı çıkarmak isterken kafası makineye sıkıştı.

* Bünyamin Buyun, 14 yaşında, inşaat işçisi. Ankara Mamak’ta inşaatta çalışırken akıma kapıldı…

* Abdulhamit Taben ve Ahmet Taben, 16 yaşındalar, Suriyeliler ve hurdacılar. Hatay İskenderun’da yanlarında çalıştıkları hurdacı sopayla döverek öldürdü. İşverenleri olan hurdacı çocukları dövüp öldürdükten sonra cenazelerini ayrı ayrı yerlere bıraktı. Akrabaydılar, birinin ailesi İstanbul’da diğerininki Suriye’deydi.

4 mülteci işçi

İş cinayetlerinde -3’ü Suriyeli 1’i Kırgız- 4 mülteci işçi hayatını kaybetti.

* Arslan Kulov, 21 yaşında, Kırgız otel işçisi. Antalya Kemer’de servis midibüsü takla attı.

* Talha Fahirci, 38 yaşında, Suriyeli çoban. Isparta Yalvaç’ta çalıştığı çiftlikte hurdaya ayrılmış ancak çalışır durumdaki plakasız traktörle eve dönmek için yola çıktı. Devrilen traktörün altında kaldı. Kimsesi olmadığı için cenazesini belediye kaldırdı.

* Abdulhamit Taben ve Ahmet Taben, Suriyeliler, 16 yaşındalar, hurdacılar. Hatay İskenderun’da yanlarında çalıştıkları hurdacı sopayla döverek öldürdü. İşverenleri olan hurdacı çocukları dövüp öldürdükten sonra cenazelerini ayrı ayrı yerlere bıraktı. Akrabaydılar, birinin ailesi İstanbul’da diğerininki Suriye’deydi.

İllere göre

İş cinayetleri en çok Bursa, İstanbul, Samsun, Denizli ve İzmir’de yaşandı.

11’er ölüm Bursa ve İstanbul’da; 6 ölüm Samsun’da;  5’er ölüm Denizli ve İzmir’de;  4’er ölüm Adana, Ankara, Manisa ve Sinop’ta;  3’er ölüm Bartın, Çorum, Diyarbakır, Kayseri, Kocaeli, Mardin, Muğla, Tekirdağ ve Uşak’ta;  2’şer ölüm Antalya, Balıkesir, Çanakkale, Düzce, Hatay, Kastamonu, Konya, Malatya, Mersin, Nevşehir, Sakarya, Şanlıurfa ve Zonguldak’ta;  1’er ölüm ise Adıyaman, Afyon, Artvin, Bingöl, Bolu, Burdur, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, Isparta, Kahramanmaraş, Kars, Kütahya, Osmaniye, Trabzon, Van, Yalova, Yozgat, Almanya, Cezayir, Gana ve Hint Okyanusu’nda yaşandı.

Hayatını kaybeden işçiler

Muzaffer Aslan, Hasan Gökçay, Vahide Gökçay, Osman Piri, Mazlum Candede, Halil İbrahim Alış, Mustafa Duman, Vakkas Akdeniz, Ömer Faruk Bulut, Hüseyin Şenol, Esat Hatipoğlu, Ahmet Cozur, Şenol Beler, M.Emin Karaipekli, Hasan Özel, Talha Fahirci, İlyas Kızılkaya, Sadettin Atlı, Münir Acar, Mustafa Özcanbaz, Tolgahan Faraşat, Sefa İşbeceren, Sezgin Albayrak, Serdar Meral, Erhan Öner, Yusuf Köroğlu, Naci Çiftçi, Abdullah Kudak, Gazi Dertli, Mustafa Bilmez, Ahmet Hamdi Özmercan, Yusuf Coşkun, Ahmet Oruç, Hasan Kurt, Mehmet Kambur, Tuncer Kaya, Rıfat Özen, Tahir Elçi, Erman Tezcan Kahraman, Kemal Akgül, Arif Aslan, Şeyh Davut Sabuncu, Erdoğan Aydın, Adem Gönül, Alim Ortatepe, Mahmut Durusoy, Mehmet Katılmış, Hüseyin Evlice, Hamza Acar, Engin Kaya, Salih Minyüz, Mehmet Al, Yaşar Can, Aslan Dülger, Sinan Şimşek, Alim Maskan, İsa Köse, Cengiz Özkan, Selim Dağlı, Mustafa Aktaş, Ali Abasyun, Hüseyin Uzun, Savaş Küçükfarsak, Uğur Elçin, Murat Söyleyici, Hasan Başkurt, Recep Yılmaz, Bahri Çomak, Mehmet Emin Ağatay, İsmail Emiroğlu, Ali Seyhan, Osman Korkmaz, Murat Deryahan, Mesut Akarca, Hüseyin Doğangün, Murat Çelik, Bünyamin Buyun, Burhan Kılıçaslan, İbrahim Karameşe, Mahmut Encü, Yılmaz Yener, Ali İhsan Sezici, İzzettin Akgün, Cevat Sezik, Deniz İçli, Salih Pehlivaner, Fatih Yaman, Fatih Uçar, Namık Bayrakçı, Eyüp Akbulut, Seyit Salman, Mehmet Eren, Ali Kurt, Kerim Karadağ, Hüseyin Kavukçu, Duran İnan, Cem Şehit, Bekir Kayıcı, Ali İhsan Şirince, İsmail Akiz, Mehmet Karadağ, Ünsal Altınay, Mehmet Gündüz, Şakir Barborosoğlu, Velit Oğuz, Hasan Kurt, Uğur Evirgen, Ali Sırtkaya, Adem Aslan, Emin Uzungidiş, Aynur Dağdemir, Güler Temiz Yapıncak, Ali Tuman, Mustafa Sezer, İbrahim Karakoçluoğlu, Rahime Çiçek, Arslan Kulov, Muharrem Çoban, Ayhan Dugan, Fadime Yılmaz, Ali Atış, Mesut Korkmaz, İsmail Balcıoğlu, Abdulhamit Taben, Ahmet Taben, Mehmet Felek, Ahmet Solmaz, Hüseyin Parın, Ramazan Tari, Yücel Koca ve Veysel Kalkan

Bu habere de bakabilirisiniz

Elizabeth-Trudeau

“Gülen’in iadesi ile Türkiye arasında bir seçim yapmak zorunda değiliz”

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Fethullah Gülen’in iadesi ile Türkiye ile olan ortaklığı arasında bir …