kazım öz

Kazım Öz Fransa ödülünü reddetti

‘Bir Varmış Bir Yokmuş’ filmiyle Cinema du Reel Festivali’nde ödül kazanan Kazım Öz, geçen yıl Paris’te üç Kürt kadın siyasetçinin öldürülmesine karşı Fransa Hükümeti’nin tutumunu protesto için ödülü reddetti.

Yönetmen Kazım Öz Paris’te Cinema du Reel Festivali’nde kendisine verilen ödülü geçen yıl Paris’te üç Kürt kadın siyasetçinin (Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez) katledilmesine karşı Fransa hükümetinin ve Avrupa ’nın duyarsızlığını proteste etmek için almayacağını açıkladı. Festivalin bibliyotek jürisi tarafından tüm yarışma bölümlerine katılan filmler arasından seçilen ‘He Bu Tune Bu’a (Bir Varmış Bir Yokmuş) verilen ödül, para ödülü yanında, filmin Fransa Kültür Bakanlığı tarafından satın alınıp tüm Fransa kütüphanelerinde gösterime konulmasını kapsıyor.

Ödül töreninde kürsüye çıkan Öz, “Bir sinemacı için tatbiki ödüllendirilmek gurur verici ve teşvik edici bir olaydır. Ancak üzülerek belirtiyorum ki bu ödülü kabul edemeyeceğim. Hepinizin bildiği gibi geçen yıl Avrupa’nın göbeğinde, Paris’te, şehrin ortasında üç siyasetçi Kürt kadını güpegündüz vahşi bir şekilde katledildiler” dedi.

Bu katliamın üzerinden uzun vakit geçmesine rağmen Avrupa hükümetleri ve yargı kurumlarının yeterli bir duyarlılık gösterip olayı hâlâ aydınlatmadığını belirten Öz, Fransa hükümetinin bu sessizliği ve duyarsızlığının olayın üstünü örtülmek istendiğine dair izlenim yarattığını ifade etti.

“Bu olay ile birlikte, Kürtler ve ezilen diğer halklar açısından, Avrupa’nın demokratik, adil ve hümanist değerleri anlam yitimine uğramıştır. Avrupa’nın aydınları, sanatçıları, siyasetçileri bu olaya karşı yeterince ses çıkarmayarak üzerlerine düşen sorumluluklardan kaçınmışlardır” diye Öz, “Bu karar, uzun yıllardır büyük bir emek ile sürdürülen festival ve değerli çalışanlarına karşı alınmış bir karar değildir” dedi.

‘Bir Varmış Bir Yokmuş’, İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Bölümü’nde 18 Nisan’da saat 19.00 seansında Atlas Sineması’nda görülebilir.

Bu habere de bakabilirisiniz

hdp-istanbul

Erbaş: HDP üzerinde kriminal algı yaratılmaya çalışılıyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü sabah saatlerinde polisler tarafından kapısı kırılarak basıldı. Kimsenin …