kıbrıs'ta-kürt-öğrencilere-saldırı

Kıbrıs’ta 16 öğrenciye üç günlük tutuklama

Yakındoğu Üniversitesi’nde Kürt öğrenciler ile ülkücüler arasında yaşanan gerginlikler sonucunda 16 öğrenci için üçer günlük tutuklama kararı verildi.

Yakındoğu Üniversitesi’nde ülkücüler ile Kürt öğrenci grupları arasında yaşanan olaylar sonrasında, 16 öğrenci için üçer gün tutukluluk kararı verilirken 164 öğrenci ise polis tarafından aranıyor.

Kuzey Kıbrıs yerel yayın organlarından Yeni Düzen gazetesinden Ayşe Güler’in haberine göre, Lefkoşa Kaza Mahkemesi şu isimlerin tutuklanmasına karar verdi:

Birtan Küçükali, Oğuzhan Haliloğlu, Ali Bektaş, Oğuzhan Demirdöven, Mustafa Özge, Yunus Yiğit, Mehmet Hikmet Demirdöven, Sercan Erkan, Abdurrahman Mat, Doğan Birlik, Ferhat Aydoğan, Savaş Tutuş, Kadir Aydoğdu ve Faruk Nizamoğlu

Zanlılara “kanunsuz toplanma”, “kasti hasar”, “ayaklanma”, “ciddi darp” gibi suçlamalar yöneltiliyor.

Olayların büyümesini engellemek amacıyla polis, Yakındoğu Üniversitesi’nde geniş güvenlik önlemleri aldı. Lefkoşa Polis Müdürü Barbaros Savaşçı okula gelerek Büyük Kütüphane önünde bekleyen bir grup öğrenci ile konuştu.

İktidarda ki Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden Milletvekili Doğuş Derya, yaptığı açıklamada “Güneyde Elam varsa, kuzeyde de Ülkü Ocakları var. Irkçılık yapıyorlar, insanları terörize ediyorlar. Hem de bu ilk defa değil. 1960’larda bunların Kıbrıs şeflerinin adı Celal Hordan idi, 1990’larda Azmi Karamahmutoğlu. Bu ülke ırkçılık ve milliyetçilikten bıktı usandı. Sizi çekmek zorunda değiliz Kurt Efendiler! Basın Gidin! Ülkü Ocakları kapatılsın” dedi.

 

Bu habere de bakabilirisiniz

ab-kriz

‘AB, Türkiye ile anlaşmasında demokratikleşme şartını kaldırmış görünüyor’

Suriye’den doğan sığınmacı krizine karşın Avrupa Birliği’nin Türkiye ile geliştirdiği ilişkiler kapsamındaki para desteği ve …