kemal-kilicdaroglu-04102015

Kılıçdaroğlu: Yerli ve milli tek parti CHP’dir

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “Açık ve net söylüyorum, milli ve yerli olacakmış, milli ve yerli olan tek parti, kurucu parti CHP’dir” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Alanya’da gerçekleştirdiği mitingde yurttaşlara seslendi. Kılıçdaroğlu, Haziran seçimlerinde 230 binin üstünde Alanyalı vatandaşın sandığa gitmediğini belirterek konuşmasına devam eden Kılıçraroğlu, “Ben önce onlara sesleniyorum; Ülkenizi seviyorsanız, çocuklarınızı seviyorsanız, vatanınızı seviyorsanız, güzel bir Türkiye düşünüyorsanız, bu ülkede barış içinde yaşamak istiyoruz diyorsanız sandığa gidin. Sandığa gidin oyunuzu Türkiye için, vatanımız için bayrağımız için kullanın” diye konuştu.

7 Haziran seçimlerinin hemen ardından kendisinin ‘Türkiye’de demokrasi kazandı. Baskıcı yönetimler sona erdi. Dolayısıyla yeni bir süreç başlayacak’ değerlendirmesinde bulunduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, “Ama olmadı. Birisi çıktı, dedi ki ‘Madem ki bana 400 milletvekilini vermiyorsunuz, sizin önünüze acıyı, gözyaşını koyacağım’ dedi. Şimdi 1 Kasım’da yeniden gideceğiz. Milletin iradesine saygı göstermedir. Daha düne kadar ‘Milli irade’ diye bağırıyorlardı. Milli iradeyse kardeşim, niye hükümet kuramadın? Hükümeti kuramayana göre verdiler ve hükümeti kuramadı. Sıra bize gelince ‘Size görev vermiyoruz’ dediler. Şimdi 1 Kasım’da sandığa gideceğiz ve onlara dersini vereceğiz” diye devam etti.

Kılıçdaroğlu, 7 Haziran sonrası ile ilgili, “Hep beraber koalisyon yapalım dedik. Birisi yan çizdi. Sarayın emrinden çıkamıyor. Öbürü her şeye olmaz. Olmazsa seçime niye gidiyorsun. Girme seçime o zaman. Avrupa devletlerinin yarısından fazlası koalisyon hükümetleriyle yönetiliyor” dedi.

Kılıçdaroğlu, “İki tercihimiz var. Ya baskıdan yana oy kullanacağız. ‘Baskı olsun, medya susturulsun, gazeteciler dövülsün, dış politikada da soyutlanalım, başımızda da bir diktatör olsun’ deniyorsa oy belli, yeri belli. Ama diyorsanız ki, bu ülkede herkesin karnı doysun, her anne baba çocuğunu güler yüzle okula göndersin, bu ülkenin saygınlığı bütün dünyada olsun, işsizimiz olmasın, medya özgürce yazabilsin’ diyorsanız, CHP’ye oy verin. Havuz medyasına da sesleniyorum, ne yazarsanız yazın CHP iktidarında size bunların yaptığı gibi baskı yapmayacağız. Düzgünce CHP’yi eleştireceksiniz. Çünkü biz demokratız demokrasiye inanıyoruz.”

‘Suriyeli kardeşimizi de kendi ülkelerine göndereceğiz’

Kılıçdaroğlu, bugün sayıları 2 milyon 225 bini bulan Suriyeli mültecinin Türkiye’de varlık nedeninin hükümetin yanlış dış politikasının sonucu olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, “Söyledik. Şimdi başlarına bela oldu. Size söz, CHP iktidarında Suriye’de akan kan ve gözyaşını sonlandıracağız. Ortadoğu’ya barışı getirip Suriyeli kardeşimizi de kendi ülkelerine göndereceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“CHP savaş meydanlarında kurulan, Kuvay-i Milliye’nin partisidir. Kendi partileriyle CHP’yi karıştırmasınlar. Biz bu ülkenin kurucu partisiyiz. Koalisyon görüşmelerinde 2 ayrı kutup vardı. MHP ve HDP. İkisinin de orta görüşü ‘Koalisyon kurulacaksa mutlaka CHP olmalı’ şeklindeydi. CHP sadece onlara değil bütün dünyaya güvence veriyor. Şimdi milliyetçilik lafları yapıyorlar. Açık ve net söylüyorum, milli ve yerli olacakmış, milli ve yerli olan tek parti, kurucu parti CHP’dir. Kendilerini de yerli, milli olarak adlandırmasınlar. Bu toplumu ayrıştırdılar, böldüler. Komşumuzun kimliğini, inancını sorgular hale getirdiler. 1 Kasım’da sandığa gideceğiz. CHP’ye oy vermem diyen vatandaşa şunu rahatlıkla söyleyin, ‘Davutoğlu, Erdoğan için çalışır, Kılıçdaroğlu halk için çalışır.”

Bu habere de bakabilirisiniz

trt-11agustos

42 TRT çalışanı gözaltına alındı

TRT çalışanı 42 kişi, darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturma kapsamında, Fethullah Gülen cemaati içinde yer aldıkları …