nasa

NASA’nın keşfettiği 104 gezegenden 2’sinde yaşam mümkün

NASA, Kepler uzay teleskopuyla yapılan gözlemlerde keşfettiği güneş sistemi dışındaki gezegenlerden dördünü incelemeye alırken, dünya ile benzer ve yaşamın mümkün olabileceği iki gezegen keşfettiğini duyurdu.

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) güneş sistemi dışında 104 gezegen keşfettiğini, bu gezegenlerden ikisinde yaşamın mümkün olabileceğini açıkladı.

Dünya’dan 181 ışık yılı uzaklıktaki K2-72 kızıl cüce yıldızının yaşama elverişli koşullara sahip bölgesinde olabileceği belirtilen bu gezegenlerde suyun var olabileceği kaydedildi.

NASA’dan yapılan açıklamada “Merkür’ün Güneş’e yakınlığından daha yakın bir yörüngeye sahip olsa da, K2-72 gibi bir yıldızın etrafında dönen bir gezegende hayatın olması ihtimaller dahilinde” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca bu keşiflerin North Gemini teleskopu, Hawaii’deki W. M. Keck Gözlemevi, Kaliforniya Gözlem Üniversitesi Otomatik Gezegen Teleskopu ve Arizona Üniversitesi’ndeki bir teleskop ile toplanan bilgiler ışığında yapıldığı ifade edildi.

Bu arada NASA şimdiye kadar, Kepler teleskopu ile bulunan 104 gezegenin yanı sıra güneş sistemi dışında 2000’i aşkın gezegen keşfetti.

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …