öcalan-kitap

Öcalan’ın 5 ciltlik kitabı İspanyolcaya çevrildi

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 5 ciltlik kitabı “Demokratik Uygarlık Manifestosu”, Mahmut Çolak Zerdeşti çevirisi ve Atilio  Boron’un önsözü ile İspanyolcaya çevrildi. Kitap, 2 Mayıs’tan itibaren birçok Latin Amerika ülkesinde dağıtılacak.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın “Demokratik Uygarlık Manifestosu” isimli 5 ciltlik kitabı İspanyolcaya çevrildi.

Basılan kitabın ilk cildinin, 2 Mayıs’tan itibaren Latin Amerika ülkelerinde dağıtımı yapılacak.

Önsüzünü  Atilio  Boron’ın yazdığı kitap için Arjantin, Uruguay, Şili, Bolivya, Ekvator ve Venezuela’da tanıtım toplantıları yapılacak. Toplantılara Boron da katılacak.

Toplantılarda Öcalan’ın sosyalizm, demokratik modernite, ekoloji, jineoloji, kapitalizm ve Rojava Devrimi üzerindeki görüşleri tartışılacak.

Çevirmen Zerdeşti: 5 yıllık kolektif emeğin ürünü

Kitabın çevirisini yapan KNK üyesi Çevirmen Mahmut Çolak Zerdeşti,  kitabın 5 yıllık bir emeğin ürünü olduğunu belirterek, “İspanyolca önemli bir dil. 500 milyon kişi bu dili konuşuyor. Öcalan’ın düşüncelerinin Güney Amerika’ya yayılması çok önemli. Bunun için yıllardır hazırlık yapılıyor” diyor.

Boron: Anti-akademik tarz

Kitabın önsözünü yazan A. Boron, “Abdullah Öcalan’ın teorik ve söylemsel, pratik ve eleştirel, askeri ve entelektüel mirasının Latin Amerikalılar tarafından tanınması için çok büyük bir adım” derken, kitaba dair şunları söylüyor:

“Demokratik Uygarlık Manifestosu, Kürdistan’daki toplumsal, siyasi, kültürel ve dini örüntüler arası bağlantıları ve bunların karmaşıklığını ele alan bir iç mantığı var. Öcalan, bir araştırma ve bilgi yöntemi geliştirmeye yer ayırıyor. Sovyet Marksist-Leninist şematikliğini daha güncel bir Marksizmden ele alıp doğru bir eleştiri getiriyor.

“Kitaptaki tematik başlıkları incelemeye girişmeden evvel yöntemsel sorular üzerine bir tartışma başlatıyor. Daha sonra kıvrak ve gündelik bir dille, anti-akademik bir tarzla, toplumsal, antropolojik ve tarihi meseleleri ele alıyor.”

Bu habere de bakabilirisiniz

ayhan-bilgen

Bilgen: Çarşamba günü ‘AB’yi istemiyoruz; bize Şangay yeter’ denilebilir

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, 15 Temmuz sonrası Türkiye dış politikasına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın …