adalet-bakanlığı

Öcalan’ın avukatlarından Adalet Bakanı ile görüşmek için randevu talebi

Darbe girişiminin ardından PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları, müvekkilleri ile görüşme koşullarının sağlanması ve durumu ile ilgili bilgi almak amacıyla Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan randevu talep etti.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında müvekkilleri ile görüşme taleplerinin art arda reddedilmesi üzerine, Öcalan ile görüşme koşullarının sağlanması için Adalet Bakanı ile görüşmek için bakanlıktan randevu talebinde bulundu.

Avukatlar, bakanlığa yaptıkları başvuru dilekçesinde, Öcalan’ın yanı sıra İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veksi Aktaş’tan özellikle 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden bu yana haber alınamadığını belirtti.

Dilekçede, müvekkillerden haber alınamayışın yanında 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana İmralı Adası’na ziyaretin engellendiği de ifade edilerek, bunun ‘kaygı verici bir hal aldığı’ vurgulandı.

Avukatlar, “Cumhuriyet tarihinin en kaotik ve tehlikelerle dolu riskler barındıran bu döneminde müvekkillerimizin can güvenliğinden maddi ve manevi bütünlüklerinden endişe duymamız ahlaki ve vicdani bir sorumluluk olduğu kadar mesleki hak ve ödevimizdir” dedi.

Bu nedenlerin belirtildiği dilekçede, “İmralı’ya erişimimizin devletin pozitif yükümlülüğü gereği ivedilikle sağlanmasını ve yapmış olduğumuz başvuru ve girişimlerle ilgili bakanlığınızı bilgilendirmek, müvekkillerimiz hakkında bilgi almak amacıyla Adalet Bakanı sayın Bekir Bozdağ başta olmak üzere bakanlığınızın ilgili birim ve yetkilileri ile görüşme koşullarımızın oluşturulmasını talep ediyoruz” denildi.

Bu habere de bakabilirisiniz

huseyin-avni-karslioglu

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi 4 ay sonra Almanya’ya döndü

Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Türkiye’ye geri çağırılan Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, dört …