üç kadın siyasetçi

‘Önce bomba ya da havan atıldı, sonra saatlerce taradılar’

Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde Pazartesi akşamı üç Kürt kadın siyasetçi ve bir erkek öldürüldü. Sekiz kişinin boşaltılan bir mahalleden yürüyerek çıkarken üzerlerine ateş açıldığı, 4 kişinin yaralandığı belirtilirken; olayın tanığı olan DBP’li Cabbar Çağatay’ın anlattıkları, üç kadının nasıl öldürüldüğünü ve ortada bir kasıt olduğunu ortaya koyuyor.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Meclis Üyesi Seve Demir, Özgür Kadın Kongresi KJA’nın üyesi Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eş Başkanı Pakize Nayır, Silopi’de boşaltılmakta olan Karşıyaka Mahallesi’nden Yeşilyurt Mahallesi’ne yürüyerek geçmek isterken Pazartesi akşamı öldürüldü. Bedeni tanınmayacak durumda olan erkeğin kimliği ise hala tespit edilemedi.

O anı yaşayan ve saldırıda kendisi de yaralanan DBP Silopi ilçe yöneticisi Cabbar Çağatay, tanıklığını Fırat Haber Ajansı’na anlattı.

“Önce patlama oldu”

Çağatay, önce patlama olduğunu, yaralandıklarını, milletvekillerine haber verdikten yarım saat sonra bulundukları bölgenin tarandığını söyledi:

“Orada bir dere var. Dereyi geçerek Ofis’e gideriz diye düşündük. Ancak köprüye varmadan mobese gördü bizi. Aradan bir dakika geçmeden ya bombaydı ya da havandı onunla bize ateş açıldı. Tek patlama oldu. Yani bir tarama vesaire kesinlikle olmadı. O sırada önümüzdeki iki arkadaş kurtuldu. Bizler geride kalan 6 kişi yaralandık.”

“Tarama yaklaşık yarım saat sürdü”

Önce kendini geriye attığını ifade eden Çağatay sonra yalnız kalmasınlar diye yaralı arkadaşlarının yanına gittiğini, Fatma Uyar’ın ayağından, Seve Demir’in ise başından yaralandığını anlattı:

“Fatma’yı kaldırmaya çalıştım o elimi tutarak yarasının üzerine bıraktı. Ama Seve onu kaldırmama izin vermedi. ‘Beni bırak’ şeklinde işaret etti. Diğer arkadaşı aldım ve bir evin bodrumuna saklandık. Bizler oradan çıktıktan sonra bizim ilçe eşbaşkanı ile konuştum. Durumu onlara anlattım. Saat artık 19.30’a gelmişti tahminen. Durumu vekillere aktardıktan yaklaşık 20 dakika sonra Seve, Fatma ve diğer arkadaşların olduğu yere yoğun bir tarama yapıldı. Tarama yaklaşık yarım saat sürdü.”

Birlik: Kesinlikle infaz

Öte yandan öldürülen üç kadın siyasetçinin otopsilerine giren HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik de kadınların öldürülme biçimlerine ve siyasi kimliklerine ilişkin imc tv’ye verdiği bilgide, “Yaralıydılar, ambulans gitmedi, bu kesinlikle infaz,” demişti.

//Above Post Banner if( empty( $get_meta["tie_hide_above"][0] ) ){ if( !empty( $get_meta["tie_banner_above"][0] ) ) echo '
' .htmlspecialchars_decode($get_meta["tie_banner_above"][0]) .'
'; else tie_banner('banner_above' , '
' , '
' ); } ?>

Bu habere de bakabilirisiniz

500-307

New statement from İMC TV

The aim of the State of Emergency, declared 5 days after the 15 July coup …