öcalan

Önder: Öcalan son görüşmede, ‘Bu son görüşme olabilir’ dedi

İmralı Heyeti üyesi Önder, Öcalan’ın son görüşmelerinde kendilerine “Bu görüşme son görüşme olabilir. Devlet bu konuda gayri ciddi bir tutum içerisinde” dediğini aktardı.

PKK lideri Abdullah Öcalan ile 2013 yılının başından itibaren çözüm süreci kapsamında görüşmeler yürüten İmralı Heyeti, 5 Nisan’dan beri Öcalan ile görüştürülmedi. İmralı Heyeti üyesi ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, devletin İmralı’ya gidişlerini engellemesinin temel nedeninin, Öcalan’ın devletin tutumunu kabul etmemesi olduğunu söyledi.

Öcalan ile yaptıkları 5 Nisan tarihli son görüşmeyi hatırlatan Önder, Öcalan’ın o gün kendilerine söylediklerinin referans olduğunu vurguladı.

Önder, Öcalan’ın kendilerine, “Bu görüşme son görüşme olabilir. Devlet bu konuda gayri ciddi bir tutum içerisinde. Gerek siz, gerek devlet heyeti bundan sonra görüşmeye izleme heyeti ile beraber gelmezseniz bunun benim nazarımda hiçbir bağlayıcı yanı, resmi bir niteliği yoktur ve olamaz. Siz eğer izleme heyeti ile gelmezseniz gelmeyi de reddetmelisiniz” şeklindeki ifadelerini de aktardı.

Bu habere de bakabilirisiniz

abd-büyükelçiliği

ABD Büyükelçiliği’nden ‘kayyum’ açıklaması: Endişe duyuyoruz

ABD Büyükelçiliği, 28 belediyeye kayyum atanmasıyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, kayyum atamalarının geçici olacağı ve …